Suomi ansaitsee kestävän ja toimivan työmarkkinamallin
Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n 50-vuotispäivänä työ ylempien toimihenkilöiden työsuhteen ehtojen ja ansioiden kehittämiseksi on ajankohtaisempaa kuin pitkiin aikoihin. Työlainsäädäntöön ja sopimusjärjestelmään ajetaan muutoksia, jotka heikentävät suomalaisille tärkeää sopimisen kulttuuria. Vaikka kaikki hallitusohjelman työelämäuudistukset eivät välittömästi näkyisi ylempien toimihenkilöiden arjessa, tulevaisuudessa niiden vaikutukset ansio- ja työsuhteen ehtojen kehittymiseen olisivat merkittäviä.

- Lainsäädäntöön kirjattavan ja sovittelijan kädet sitovan niin sanotun vientimallin sijasta keskeisten työehtosopimusosapuolten pitäisi pikavauhtia pohtia, millaisen kestävän ja toimivan työmarkkinamallin Suomi tarvitsee ja ansaitsee, sanoo puheenjohtaja Teemu Hankamäki. - Yksi osa tätä mallia voisi olla sovittelijainstituution monipuolinen vahvistaminen ja olemme valmiit osaltamme tällaiseen keskusteluun.
Sopimustoimintaa ja työehtosopimuksia on haastettu jo pitkään ja hallitusohjelmassa on myös kirjaus paikallisen sopimisen laajentamisesta. YTN:n työehtosopimukset ovat pitkään mahdollistaneet varsin laajat paikallisen sopimisen mahdollisuudet, mutta tähän saakka sitä on hyödynnetty melko maltillisesti.
- Paikallista sopimista voidaan edistää hallitusti, kun muistetaan sen keskeisen kulmakiven olevan osaavat henkilöstöedustajat. Kokemuksemme mukaan paikallinen sopiminen ylipäätään onnistuu ainoastaan silloin, kun molemmilla osapuolilla on siihen aito tarve, tahto ja taito, Hankamäki huomauttaa.
YTN:n tehtävä on neuvotella työehtosopimukset ylemmille toimihenkilöille yksityisellä sektorilla. Usealle palkansaajalle on epäselvää, mihin oman työsuhteen ehdot lopulta perustuvat.
- Suomessa osa palkansaajista on valitettavasti tuudittautunut siihen, että vuosittaiset palkankorotukset ja työehdot tulevat jotenkin automaattisesti tai työlainsäädännön pohjalta. Näin ei ole, sillä esimerkiksi palkankorotukset, sairausajanpalkat, lomarahat tai palkalliset perhevapaat perustuvat vain ja ainoastaan työehtosopimuksiin, muistuttaa Hankamäki.
- Nyt poliittisen keskustelun myötä toivottavasti herätään siihen tosiasiaan, ettei työehtojen ja niiden säilyminen ole itsestään selvää. Ylemmille toimihenkilöille paras lääke paremman työelämän tulevaisuuden puolesta on järjestäytyä YTN-liittojen jäseneksi, Hankamäki kannustaa.
Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n 50-vuotisjuhlaa vietetään torstaina 12. lokakuuta Helsingissä. YTN Summit-seminaariin kokoontui lähes 400 ylempien toimihenkilöiden henkilöstöedustajaa eri sopimusaloilta. YTN:n 50-vuotiskampanjaan voi tutustua täällä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu Hankamäkipuheenjohtaja
Puh:040 7096681teemu.hankamaki@ytn.fiLinkit
Ylemmät Toimihenkilöt YTN on Akavan yksityisen sektorin neuvottelujärjestö. Vastaamme ylempien toimihenkilöiden sopimustoiminnasta teollisuudessa, palvelualoilla ja järjestöissä. Jäseninämme on 20 akavalaista liittoa, joiden kautta edustamme lähes 178 000 asiantuntija- ja esimiestyötä tekevää eri toimialoilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ylemmät Toimihenkilöt YTN
Tietotekniikan palvelualalle uusi valtakunnallinen työehtosopimus8.4.2025 13:04:26 EEST | Tiedote
YTN, Tietoala ry ja Teknologiateollisuuden työnantajat ry ovat neuvotelleet uuden valtakunnallisen työehtosopimuksen tietotekniikan palvelualalle. Sopimus astuu voimaan tänään tiistaina 8.4.2025.
YTN suunnittelualalle on syntynyt uusi työehtosopimus7.4.2025 15:53:05 EEST | Tiedote
YTN ja Teknologiateollisuuden työnantajat ry ovat hyväksyneet perjantaina saavutetun neuvottelutuloksen suunnittelu- ja konsulttialan ylempien toimihenkilöiden työehtosopimukseksi.
YTN:n neuvottelusuma liikkeelle4.4.2025 16:46:24 EEST | Tiedote
Ylemmät Toimihenkilöt YTN:ssä toivotaan, että neuvottelujärjestön ja Teknologiateollisuuden työnantajat ry:n teknologiateollisuuden ylemmille toimihenkilöille sopima työehtosopimus antaa vauhtia myös muiden sopimusalojen neuvotteluille.
YTN suunnittelu- ja konsulttialalle neuvottelutulos uudesta työehtosopimuksesta4.4.2025 16:36:13 EEST | Tiedote
YTN ja Teknologiateollisuuden työnantajat ry ovat saaneet aikaan neuvottelutuloksen suunnittelualan ylempien toimihenkilöiden uudeksi työehtosopimukseksi. Sopimuksen piirissä on noin 25 000 ylempää toimihenkilöä.
YTN antoi lakkovaroituksen kemianteollisuuteen27.3.2025 13:41:42 EET | Tiedote
Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry antoi lakkovaroituksen kemian alan ylempien toimihenkilöiden työtehtäviin vauhdittaakseen jumiutuneita työehtosopimusneuvotteluja. Kemian alan ylempien toimihenkilöiden työehtosopimus päättyi 31.1.2025, ja neuvotteluja on käyty yli kymmenen kertaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme