Elinajanodote korkein Ahvenanmaalla, lyhyin Kainuussa
20.10.2023 08:04:53 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Vastasyntyneiden elinajanodotteet olivat pisimmät Ahvenanmaan maakunnassa ajanjaksolla 2020–2022: pojilla 81,2 vuotta ja tytöillä 85,8 vuotta. Lyhyimmät elinajanodotteet olivat puolestaan Kainuussa: pojilla 77,5 vuotta ja tytöillä 82,6 vuotta. Tiedot selviävät Tilastokeskuksen kuolleet-tilastosta.
Maakuntien väliset erot olivat suuremmat miehillä kuin naisilla. Miesten elinajanodote jäi myös naisia lyhyemmäksi kaikissa maakunnissa. Sukupuolten välinen ero oli suurin Etelä-Karjalassa, jossa miesten elinajanodote oli 6,3 vuotta lyhyempi kuin naisten. Pohjanmaalla ero oli pienin, 4,2 vuotta.
”Maakunnittaisia elinajanodotteita tarkastellessa on hyvä huomioida maakuntien erilaiset asukasluvut. Esimerkiksi Kainuussa ja Keski-Pohjanmaalla väkiluku jää reilusti alle 100 000:n, ja Ahvenanmaalla se on vain 30 000, mikä mahdollistaa suuremman vuosittaisen vaihtelun verrattuna väkimäärältään suurempiin maakuntiin”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Joni Rantakari.
”Ruotsinkielisillä elinajanodote on suomenkielisiä korkeampi. Miehillä ero oli 2,9 vuotta ja naisilla 1,2 vuotta vuonna 2022. Kaikilla näillä ryhmillä elinajanodote kuitenkin laski. Elinajanodotteiden ero on suomen- ja ruotsinkielisillä miehillä kasvanut 0,3 vuodella vuodesta 2018, kun taas naisilla se on kaventunut 0,1 vuodella”, Rantakari kertoo.
Nyt julkaistut lopulliset luvut vahvistavat Tilastokeskuksen huhtikuussa julkaiseman ennakkotiedon, jonka mukaan vuonna 2022 koko maassa vastasyntyneiden poikien elinajanodote oli 78,6 vuotta ja tyttöjen 83,8 vuotta. Poikien elinajanodote lyheni vuoteen 2021 verrattuna 0,53 vuotta ja tyttöjen 0,67 vuotta. Lasku on molemmilla sukupuolilla suurinta yli 50 vuoteen.
”Kuluvana vuonna kuolleiden määrä on ennakkotietojen mukaan ollut elokuuhun mennessä noin 2 500 viime vuotta alhaisempi. Ensi keväänä näemme sitten koko vuoden 2023 osalta tiedon siitä, mikä vaikutus tällä kehityksellä on elinajanodotteeseen", Rantakari toteaa.
Vastasyntyneen elinajanodote ei ennusta tulevaisuutta, vaan se kertoo, kuinka monta vuotta 0-vuotias eläisi keskimäärin, jos kuolleisuus pysyisi laskentavuoden tasolla.
Tiedotetta korjattu 20.10. klo 11.07: Poikien elinaika lyheni 0,53 vuotta vuonna 2022, ei 0,52.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Joni RantakariYliaktuaari
Puh:029 551 3249joni.rantakari@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Rakentamisen liikevaihto vahvassa kasvussa10.7.2026 08:01:16 EEST | Tiedote
Rakentamisen liikevaihdon kasvu jatkui toukokuussa. Alan työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi ennakkotiedon mukaan 9,9 % viime vuoden toukokuuhun verrattuna. Samaan aikaan myynnin määrä, josta hintojen muutosten vaikutus on poistettu, kasvoi 9,3 %.
Yhä useampi haki alkuvuonna velkajärjestelyä – hakemusten määrä suurin sitten vuoden 19968.7.2026 08:00:39 EEST | Tiedote
Velkajärjestelyhakemusten määrä kasvoi selvästi vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla. Käräjäoikeuksiin jätettiin tammi–kesäkuussa 490 hakemusta enemmän kuin vuotta aiemmin.
Teollisuuden uusien tilausten kasvu jatkui – kaikki päätoimialat nousussa7.7.2026 08:01:38 EEST | Tiedote
Teollisuuden uusien tilausten kasvu jatkui toukokuussakin. Tilausten arvo oli 5,8 % suurempi kuin vuotta aiemmin. Edellisen kerran kaikkien päätoimialojen uudet tilaukset olivat kasvussa yli vuosi sitten.
Kuluttajat kesäkuussa luottavaisimpia yli neljään vuoteen29.6.2026 08:01:36 EEST | Tiedote
Kuluttajien luottamusindikaattori nousi kesäkuussa korkeimmalle sitten helmikuun 2022. Luottamusindikaattorin saldoluku oli kesäkuussa -5,3, kun toukokuussa se oli -10,5. Odotukset omasta ja etenkin Suomen taloudesta kohenivat selvästi.
Joka kolmas peruskoululainen sai tukea oppimiseen, osuus kasvanut vuosittain25.6.2026 08:01:46 EEST | Tiedote
Peruskoulun oppilaista lähes 35 % eli yhteensä 193 200 oppilasta sai lukuvuonna 2024–2025 jonkinlaista tukea oppimiseensa. Tukea saaneiden osuus kasvoi jälleen hieman edellisvuodesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme