MP 24 -messuilla Petrol Circus Custom Bike Show ja uusi Jonnela-alue
Pohjois-Euroopan suurimmat moottoripyörämessut MP 24 esittelee vuosittain rakennetut moottoripyörät Petrol Circus Custom Bike Show’ssa. Pyörät kisaavat neljässä eri sarjassa, joissa parhaat palkitaan. Ensi helmikuussa nähdään MP-messuilla lisäksi uusi nuorten oma alue Jonnela, jonne mahtuu noin 100 tuunattua kaksipyöräistä ja mönkijää. Jonnelaan voivat ilmoittaa menopelejä korkeintaan 17-vuotiaat nuoret. MP 24 -messut järjestetään 2. – 4.2.2024 Helsingin Messukeskuksessa.

Petrol Circus Custom Bike Show’n promoottori Japi Åström avaa moottoripyörien ilmoittautumisen nyt ja pyöriä voi ilmoittaa Classic- Custom-, Open- ja Street-luokissa vuoden vaihteeseen asti. Ensi helmikuussa parhaat pyörät palkitaan. Jokaisessa luokassa palkitaan kolme parasta ja näiden lisäksi palkitaan Näyttelyn paras pyörä ja Tuomariston valinta. Petrol Circus Custom Bike Show on ainutlaatuinen ja ainoa rakennettujen moottoripyörien tapahtuma, joka järjestetään tässä mittakaavassa kaupallisen tapahtuman yhteydessä Euroopassa.
”Odotan taas innolla uusia rakennettuja moottoripyöriä, joita alan harrastajat ovat rakennelleet pitkin vuotta. Odotettavissa on taas upea ja uniikki näyttely, jonne keräännytään ihastelemaan pyöriä, kohtaamaan samanhenkisiä ihmisiä ja viihtymään”, toteaa Åström. Petrol Circuksessa on rakennettujen moottoripyörien lisäksi myös osastoja ja työpajoja.
Petrol Circus Custom Bike Show’hun voi ilmoittaa pyöränsä lähettämällä yhteystiedot, kuvauksen pyörästä ja muutaman kuvan Japille: petrol.circus@pp.inet.fi
Uusi nuorten tuunaajien alue Jonnela
”Petrol Circus sai viime kerralla paljon nuortilta mopojen ja moottoripyörien tuunaajilta ilmoittautumisia tapahtumaan. Petrol Circus Custom Bike Show on kuitenkin rakennettujen moottoripyörien näyttely ja nuorten ilmoittamat pyörät olivat usein tuunattuja pyöriä. Tästä syntyi ajatus, että teemme ensi helmikuun MP-messuille oman Jonnela-alueen, jonne nuoret voivat tuoda tuunattuja mopoja ja moottoripyöriä. Päätimme myös laajentaa sitä niin, että sinne voi tuoda myös tuunattuja sähköpolkupyöriä ja mönkijöitä. Tuomaristo ei arvostele näitä Jonnelan pyöriä vaan voittajia ovat somekansan suosikit, jotka palkitaan”, kertoo MP-messujen projektijohtaja Niko Kantola. ”Uskomme alueen kiinnostavan erityisesti nuoria ja MP-messut haluaa näin myös tukea nuorten hyvää harrastusta ja innostaa heitä tulevaisuudessa vaikkapa rakennettujen moottoripyörien pariin. Alueelle on tarkoitus myös järjestää oma osio eri mopo- ja työpajoille, joissa he pääsevät näyttämään omaa osaamistaan”
Jonnelaan voi jo ilmoittaa kaksipyöräisiä ja mönkijöitä >> linkki. Ilmoittautumisaika päättyy 15.12.2023.
Lisätietoja: promoottori Jarno ”Japi” Åström puh. 040 507 7097, japi@corsenero.fi
viestinnän asiantuntija Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
projektijohtaja Niko Kantola, puh. 0400 747 542, niko.kantola@messukeskus.com
MP Moottoripyöränäyttely järjestetään perjantaista sunnuntaihin 2. – 4.2.2024 Helsingin Messukeskuksessa.
Petrol Circus Custom Bike Show on osa MP-messuja.
www.mpmessut.fi
#mpmessut #mpjonnela24
Kuvia MP 23 -messuilta: http://mediabank.messukeskus.com
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions/ for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely palaa Helsingin Messukeskuksen ohjelmaan toukokuussa 20273.7.2025 15:22:53 EEST | Tiedote
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely täyttää Helsingin Messukeskuksen jälleen 20. - 22.5.2027. Kyseessä on raskaan kaluston ja hyötyajoneuvojen suurtapahtuma, joka nähtiin Messukeskuksen ohjelmassa edellisen kerran ennen pandemiaa.
Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu27.6.2025 08:46:10 EEST | Tiedote
Maarakennuskonealalla työskentely on monipuolista ja erityisen kiinnostavaa. Alan tehtävissä rakennetaan tulevaisuutta – konkreettisella tavalla. Koneita automatisoidaan, mutta työt eivät maarakennus- ja ympäristöalalta lopu.
Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.
Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä26.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Viini & Ruoka -tapahtuman Piazza tarjoilee huippuravintoloiden makuja lokakuussa26.6.2025 11:36:43 EEST | Tiedote
Herkuttelijoiden vuosittaiseen vakikalenteriin kuuluva Viini & Ruoka tarjoilee jälleen makuelämyksiä Piazza-ravintola-alueella lokakuussa Helsingin Messukeskuksessa. Mukana olevat ravintolat on nyt julkistettu, ja ne tarjoavat sekä suolaisia että makeita maisteluannoksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme