SDP:n varapuheenjohtaja Mäkynen: Orpon hallituksella on hallussaan kurjistamisen kaava
21.10.2023 08:35:00 EEST | SDP | Tiedote
Orpon hallituksen kykenemättömyys vastata talouden haasteisiin ajaa Suomen yhä syvenevään kurjistumisen kierteeseen, varoittaa SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.

- Hallitus on ottamassa kautensa aikana lähes 50 miljardia uutta velkaa samalla kun rakennusalan lama on vetämässä Suomen pitkittyvään taantumaan. Irtisanomis- ja konkurssiuutisten keskelläkin Orpon ja Purran ainoat lääkkeet tilanteeseen ovat työttömyysturvasta leikkaaminen sekä työelämän epävarmuuden lisääminen uudistuksilla, joilla ei ole todistettua vaikutusta julkiseen talouteen. Etenkin ”talouspuolue” kokoomuksen kyvyttömyys saada otetta taloudesta on häkellyttävää, Mäkynen arvioi.
Mäkysen mukaan on selvää, että valtiontaloutta ei saada tasapainotettua pelkillä leikkauksilla, vaan tarvitaan talouskasvua. Orpon hallituksen työkalupakissa kasvua luovat toimet kuitenkin loistavat poissaolollaan.
- Ainoat kasvuun tähtäävät toimet koostuvat TKI-panostuksista, jotka perustuvat jo viime kaudella SDP:n johdolla saavutettuun parlamentaariseen sopuun. Tämänkin hallitus tosin on vesittämässä jättämällä perustutkimuksen lisäpanostusten ulkopuolelle, vaikka juuri perustutkimukseen investoiminen on tehokkain tapa käyttää julkista T&K-rahoitusta.
Mäkynen muistuttaa, että panostukset koulutukseen, tutkimukseen ja osaamiseen ovat talouden asiantuntijoiden mukaan avainasemassa tulevan kasvun ja työllisyyden luomisessa.
- Tämän sijasta Orpon hallitus haluaa tehdä opiskelemisesta lainarahalla rahoitettavaa luksusta ja vaikeuttaa uudelleenkouluttautumista lakkauttamalla aikuiskoulutustuen. Kun oman osaamisen kehittämiseen ei kannusteta ja työperäistä maahanmuuttoa estetään, lopputuloksena on auringonlaskun Suomi, jossa töitä tehdään laskevalla osaamisella ja yhä heikommilla työehdoilla. Viimeinen sammuttakoon tutkimuslaitosten ja tuotekehitysosastojen valot.
Kasvun kaavan sijasta kokoomusvetoisella hallituksella näyttääkin olevan hallussaan kurjistamisen kaava, jossa häviäjiä ovat työntekijät, yritykset ja lopulta koko yhteiskunta, lataa Mäkynen.
- Suomen taloutta ei käännetä nousuun lisäämällä köyhyyttä ja heikentämällä nuorten tulevaisuudenuskoa epävarmuutta lisäävillä työelämäuudistuksilla. Tarvitaan aidosti vaikuttavia toimia. Kiireisintä on estää asuntorakentamisen romahdus, minkä suhteen hallitus on istunut käsiensä päällä jo aivan liian pitkään – ja on jopa pahentamassa tilannetta asumistukileikkauksilla ja kohtuuhintaisen asuntotuotannon alasajolla.
- Hallituksen tulisi myös löytää rohkeutta puuttua oikeisiin työllistymisen esteisiin – vääränlaiseen tai puuttuvaan osaamiseen, terveyden ja työssäjaksamisen ongelmiin sekä asuntomarkkinoiden pullonkauloihin. Näiden haasteiden ratkaiseminen on välttämätöntä, jos haluamme turvata pohjoismaisen hyvinvointivaltion myös tulevaisuudessa. SDP on tässä työssä mielellään mukana tarjoamassa ratkaisuja hallitukselle, Mäkynen lupaa.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:040 509 4409matias.makynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
Kutsu medialle: SDP:n 48. puoluekokous Tampereella 23.–25.5.20261.4.2026 14:28:33 EEST | Kutsu
Hyvä median edustaja, Lämpimästi tervetuloa Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen 48. puoluekokoukseen Tampereelle. Puoluekokous järjestetään 23.–25.5.2026 Tampere-talossa (os. Yliopistonkatu 55). Kokous alkaa lauantaina 23.5. klo 12. Kokouksen arvioidaan päättyvän maanantaina 25.5. klo 15.30. Lisätietoja puoluekokouksesta ja sen aikatauluista löydät täältä. Pyydämme ystävällisesti median edustajia akkreditoitumaan kokoukseen tämän lomakkeen kautta 29.4. mennessä. Ilmoittautumisen jälkeen saat vahvistuksen antamaasi sähköpostiosoitteeseen. Vahvistusviestin mukana on pääsylippu puoluekokoukseen, joka on esitettävä puoluekokouksen ilmoittautumisessa. Mikäli sinulle herää kysyttävää koskien ilmoittautumista, olethan yhteydessä Joanna Matikaiseen (joanna.matikainen@sdp.fi, 0503426272). Muihin median edustajien kysymyksiin vastaa viestintäpäällikkö Enni Saikkonen (enni.saikkonen@sdp.fi, 050 472 0332). Pyydämme huomioimaan, että toimitukset huolehtivat mahdollisista majoitusvarauksista itse.
SDP:n Niina Malm: Haluaako kokoomus nuorille yhä lisää epävarmuutta työmarkkinoilla?23.3.2026 12:33:48 EET | Tiedote
Kokoomus näyttää ehdoin tahdoin haluavan edelleen kasvattaa nuorten epävarmuutta työmarkkinoilla ja repiä yhä rikki työntekijöiden turvaa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Puheenjohtaja Antti Lindtman SAMAKin huippukokoukseen Tukholmaan18.3.2026 11:56:39 EET | Tiedote
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen 18.3.2026. Kokouksen aiheina on muun muassa johtajuus ja yhteistyö muuttuneessa turvallisuustilanteessa sekä luottamuksen merkitys yhteiskuntien yhtenäisyydessä.
Mediakutsu: Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden huippukokous Tukholmassa10.3.2026 15:29:39 EET | Kutsu
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen keskiviikkona 18.3.2026. Kokouksen teemana on Pohjolan turvallisuus muuttuneessa turvallisuustilanteessa.
SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää28.2.2026 09:20:00 EET | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme