Miisa Turunen liekehti Ruotsia vastaan – Salibandynaisille EFT-voitto
Suomen naisten maajoukkue kukisti Ruotsin Turun EFT-turnauksen päätösottelussa rangaistulaukauskisan jälkeen 5-4 ja vei samalla turnauksen nimiinsä. Seuraavan kerran kärkimaat nähdään Singaporessa joulukuun alussa MM-areenalla.

Rakkaat kiistakumppanit tarjosivat Turun EFT-turnauksen päätteeksi viihdyttävän kamppailun, jossa nähtiin jo esimakua tulevasta MM-turnauksesta. Fyysisyyttä ja tunnetta ei puuttunut.
Suomen tulivoimasta vastasi jälleen ykköskenttä, jonka kaikki hyökkääjät pääsivät maalien makuun. Ahnein oli nuori Miisa Turunen, joka oli mukana kaikissa Suomen neljässä maalissa varsinaisella peliajalla merkkauttaen lukemat 2+2. Veera Kauppi saalisti 1+1 ja Oona Kauppi onnistui kertaalleen.
Suomi siirtyi ottelussa ensimmäisen kerran johtoon kolmannessa erässä päästyään ylivoimalle, kun Sofia Leinoa estettiin. Ylivoimalla nähtiin dramatiikkaa, kun Ruotsin pelaaja pelasi korkealla mailalla Miisa Turusen laukoman pallon, joka olisi saattanut mennä maaliin.
Seurauksena rangaistuslaukaus Suomelle, josta Turunen ei onnistunut. Ylivoiman jatkuessa Turunen antoi oivaltavan syötön takatolpalle, josta Oona Kauppi löi 4-3-osuman. Ruotsi punnersi vielä tasoihin ilman maalivahtia, mutta rangaistuslaukauskisa Veera Kauppi ja Jenna Saario sinetöivät Suomelle voiton, maalivahti Noora Vuorelaa unohtamatta.
– Tänään oli hyvä taistelu. Ensimmäinen erä oli meiltä paras, vaikka oltiin häviöllä. Ruotsi sai siihen pari pomppumaalia. Karvauksen kanssa oltiin aika ajoin vaikeuksissa, mutta riittävästi tultiin alta pois. Loppu oli jälleen kerran taistelua, mutta rankuissa oltiin selvästi parempia, kertoo päävalmentaja Lasse Kurronen.
Entä viikonlopun anti kokonaisuudessaan.
- Kolme peliä ja kolme voittoa. Paljon tuli tärkeää informaatiota niin omasta joukkueesta kuin vastustajista. Saatiin jopa Ruotsin lopussa käyttämä kuusivitonen nauhalle. Aika selvä sävelet alkaa olla.
Miten MM-kisajoukkueen valinta etenee?
- Nyt vetäydytään ensin koko joukkueen kanssa neukkariin ja annetaan pelaajille valmistautumisohjeet. Valmennus jää ensi yöksi tänne Turkuun pohtimaan viimeisiä pelaajavalintoja. Tulee olemaan tuskaisa ja vaikea prosessi, mutta aamulla pitäisi olla valmista.
MM-kisajoukkue julkistetaan tuonnempana mediatilaisuudessa. Singaporen MM-kisat pelataan 2.-10. joulukuuta.
EFT-turnauksen järjestys:
1. Suomi 8 pistettä
2. Ruotsi 7 p.
3. Sveitsi 3 p.
4. Tshekki 0 p.
Ottelukuvia täällä.
Euro Floorball Tour, Turku 22.10.2023
Suomi – Ruotsi 5-4 rl. (1-2, 2-1, 1-1,1-0)
1. erä: 7.52 Sofia Joelsson (Jonna Stenvall) 0-1, 8.41 Ellen Rasmussen (Nellie Öhgren) 0-2, 18.33 Miisa Turunen (Daniela Westerlund) 1-2.
2. erä: 20.58 Wilma Johansson (Ellen Bäckstedt) 1-3, 22.29 Turunen (Veera Kauppi) 2-3, 32.28 V. Kauppi (Turunen) 3-3.
3. erä: 52.43 Oona Kauppi (Turunen) 4-3 yv, 58.17 Johansson (Joelsson) 4-4 im.
Suomi voitti rangaistuslaukauskisan kahdella onnistuneella suorituksella.
Torjunnat: Noora Vuorela, Suomi 5+13+6=24, Matilda Östlund Visen, Ruotsi 4+5+6=15
Jäähyt: Suomi 0 min., Ruotsi 1x2 min.
Suomen parhaana palkittiin Miisa Turunen
Erotuomarit: Christian Crivelli ja Davide Rampoldi, Sveitsi
Yhteyshenkilöt
Jussi OjalaViestintäjohtaja
Puh:040 777 4831jussi.ojala@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Salibandy on yksi Suomen suurimmista urheilulajeista. Haluamme luoda liikettä, joka synnyttää elämyksiä, hyvinvointia ja menestystä. Salibandyllä ja sählyllä on Suomessa yhteensä noin 400 000 harrastajaa. Rekisteröityneitä pelaajia ja harrastajia on yli 50 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Salibandyliitto ry
Salibandyn tuplakotikisojen 2026 ja 2027 organisaatio rakentuu: Kati Voutilaisesta pääsihteeri ja Hanne Nyrösestä tapahtumajohtaja7.5.2025 09:36:30 EEST | Tiedote
Suomessa pelataan poikkeuksellisesti kahdet aikuisten MM-kisat peräkkäisinä vuosina: miesten kisat 2026 ja naisten 2027. Salibandyliitto toteuttaa kisat yhteisprojektina. Tuplakisojen projektinvetäjät ovat nyt selvillä.
Ville Heiska ratkaisi jatkoajalla: Suomi on salibandyn nuorten maailmanmestari! (LISÄTTY PÄÄVALMENTAJAN KOMMENTIT)4.5.2025 20:26:03 EEST | Tiedote
Suomi on salibandyn U19-miesten maailmanmestari! Suomi kaatoi Zürichin MM-turnauksen loppuottelussa Tshekin 4-3 Ville Heiskan jatkoaikamaalilla. Mestaruus oli Suomelle ikäluokassa kaikkien aikojen viides.
Ville Heiska ratkaisi jatkoajalla: Suomi on salibandyn nuorten maailmanmestari!4.5.2025 19:51:58 EEST | Tiedote
Suomi on salibandyn U19-miesten maailmanmestari! Suomi kaatoi Zürichin MM-turnauksen loppuottelussa Tshekin 4-3 Ville Heiskan jatkoaikamaalilla.
Ruotsi kaatui 9-3 – Suomen salibandynuoret MM-finaaliin Tshekkiä vastaan3.5.2025 23:02:23 EEST | Tiedote
Suomi pelaa huomenna salibandyn U19-miesten MM-finaalissa kaadettuaan illan välierässä Ruotsin 9-3. Vastaansa Suomi saa Tshekin, joka löi omassa välierässään Sveitsin yhtä selvästi 8-2. Finaali alkaa klo 17, ja se nähdään suorana Yle Areenassa.
Tshekki liikaa lohkofinaalissa – Suomen nuoret kakkospaikalta välieriin1.5.2025 19:36:42 EEST | Tiedote
Suomen U19-miehet sijoittuivat Zürichin MM-turnauksessa lohkokakkosiksi taivuttuaan vappupäivän ottelussa Tshekille maalein 2-5. Suomi kohtaa lauantain välierässä toisen lohkon voittajan, joka on joko Ruotsi tai Sveitsi. Suomen välierä ja loppuottelu tai Suomen pronssiottelu nähdään Yle Areenassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme