Väitös: Maskuliinisten pankinjohtajien johtamat pankit ovat muita riskisempiä
21.11.2023 13:19:09 EET | Vaasan yliopisto | Tiedote
Pankinjohtajien henkilökohtaiset ominaisuudet, kuten maskuliiniset kasvonpiirteet ja komea ulkonäkö, heijastuvat pankkien riskinottoon ja johtajien palkkioiden muodostumiseen, ilmenee Shaker Ahmedin Vaasan yliopistoon tekemästä väitöskirjasta.

Shaker Ahmed on tutkinut väitöstutkimuksessaan, vaikuttavatko pankkien toimitusjohtajien ja talousjohtajien henkilökohtaiset ominaisuudet pankkien päätöksentekoon ja tuloksiin. Ahmedin saamien tuloksien mukaan maskuliiniselta näyttävien toimitusjohtajien johtamiin pankkeihin liittyy suurempi riskinotto.
– Työmarkkinoilla kyse ei ole vain johtajien taidoista, kyvyistä ja lahjakkuudesta, vaan myös muista henkilökohtaisista ominaisuuksista, kuten ulkonäöstä. Tulokseni viittaavat siihen, että sijoittajat voivat käyttää kasvonpiirteitä vihjeenä pankinjohtajan strategisesta suuntautumisesta – kuten hänen halukkuudestaan ottaa riskiä, sanoo perjantaina 24. marraskuuta Vaasan yliopistossa väittelevä Ahmed.
Jos miehekkäistä piirteistään tunnettu Chuck Norris johtaisi pankkia, olisiko pankki hyvin riskihakuinen?
Biologian ja psykologian tutkimuskirjallisuus osoittaa, että miesten kasvonpiirteiden maskuliinisuus on yhteydessä korkeisiin testosteronitasoihin. Korkeampi testosteronitaso on puolestaan yhteydessä maskuliinisiin käyttäytymispiirteisiin, kuten lisääntyneeseen riskinsietokykyyn, aggressiivisuuteen ja sensaatiohakuisuuteen.
Ahmedin väitöskirjassa tutkitaan yhteyttä kasvonpiirteiden maskuliinisuuden ja yksilöiden riskinottohalua heijastavien ominaisuuksien välillä ja selvitetään, liittyykö toimitusjohtajan maskuliinisuus pankkien riskinottoon käyttämällä aineistona dataa suurista pörssilistatuista yhdysvaltalaisista pankeista.
Maskuliinisten pankinjohtajien pankkien osaketuotot heiluvat voimakkaammin
Ahmed käyttää väitöskirjassaan kasvojen leveyden ja korkeuden suhdetta kasvojen maskuliinisuuden mittarina. Empiiristen havaintojen mukaan niiden pankkien johtajien, joilla on maskuliinisemmat kasvonpiirteet – eli leveämmät poskipäät verrattuna ylähuulen ja kulmakarvojen väliseen korkeuteen, johtamat pankit ovat osaketuotoiltaan muita volatiilisempia eli heiluvampia. Tarkempi analyysi osoittaa, että näillä pankeilla on myös suurempi pankkikohtainen riski.
Onko toimitusjohtajien päätösten ja sijoittajien mielikuvien välillä kuilu?
Vaikka maskuliinisten johtajien pankkien osaketuottojen heilahtelu on suurempaa, pankkien vakavaraisuuteen liittyvä riskisyys ei välttämättä ole muita suurempi.
Shaker Ahmedin mukaan nämä havainnot voidaan tulkita siten, että osakemarkkinoiden toimijat pitävät maskuliiniset kasvonpiirteet omaavien pankinjohtajien johtamia pankkeja riskialttiimpina, vaikka näihin pankkeihin ei välttämättä liity muita suurempaa maksukyvyttömyysriskiä. Sijoittajien johtopäätösten ja käsitysten sekä maskuliinisten pankinjohtajien todellisten toimien ja päätösten välillä voi ollakin epäsuhta liittyen pankin riskipitoisuuteen.
Pankinjohtajien kasvonpiirteiden on myös havaittu vaikuttavan palkitsemiseen. Ahmedin väitöskirjassa esitetyt tulokset osoittavat, että komeat yhdysvaltalaispankkien toimitusjohtajat ansaitsevat keskimäärin miljoona dollaria enemmän vuodessa kuin vähemmän hyvännäköiset kollegansa.
Väitöstilaisuus
KTM Shaker Ahmedin väitöstutkimus ”Essays on Executive Characteristics, Risk-taking, and Compensation in the Banking Industry” tarkastetaan perjantaina 24.11.2023 klo 12 Vaasan yliopiston Nissi-auditoriossa.
Väitöstilaisuutta on mahdollista seurata myös etäyhteyden kautta: https://uwasa.zoom.us/j/68679010519?pwd=NHByS0hKZnR5ZTNXZ2RwSFR4WEZmZz09, salasana: 185786
Vastaväittäjänä tilaisuudessa toimii emeritusprofessori Michael Bowe (University of Manchester) ja kustoksena professori Sami Vähämaa.
Väitöskirja
Ahmed, Shaker (2023) Essays on Executive Characteristics, Risk-taking, and Compensation in the Banking Industry. Acta Wasaensia 520. Väitöskirja. Vaasan yliopisto.
Lisätiedot
Shaker Ahmed, sähköposti: shaker.ahmed (@) uwasa.fi.
Shaker Ahmed on syntynyt Netrokonassa, Bangladeshissa. Suoritettuaan kandidaatin tutkinnon Bangladeshissa hän muutti Suomeen ja valmistui kauppatieteiden maisteriksi Vaasan yliopistosta. Ahmed aloittaa rahoituksen lehtorina Surreyn yliopistossa Iso-Britanniassa tammikuussa 2024.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Riikka KalmiTiedeviestinnän asiantuntijaVaasan yliopisto / Viestintä, brändi ja markkinointi
Puh:0294498231riikka.kalmi@uwasa.fiKuvat



Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Vaasan yliopisto avaa toimiston Brysseliin21.4.2026 12:34:10 EEST | Tiedote
Vaasan yliopisto avaa toimiston Brysseliin vahvistaakseen yhteistyötä eurooppalaisten toimijoiden kanssa sekä lisätäkseen näkyvyyttään tutkimus- ja innovaatiotoiminnassa. Toimiston avajaisia vietetään tiistaina 21. huhtikuuta 2026.
Uupunut esihenkilö on yritykselle taloudellinen riski, sillä johtajan kyynistyminen katkaisee tiimin työn imun13.4.2026 10:00:09 EEST | Tiedote
Esihenkilön hyvinvointi heijastuu kahdenvälisten esihenkilö-alaissuhteiden kautta työntekijöiden motivaatioon ja suoriutumiseen ja sitä kautta yrityksen kilpailukykyyn. Vaasan yliopiston projektitutkija Jussi Tanskanen osoittaa väitöstutkimuksessaan, että uupuneelta johtajalta loppuvat voimavarat laadukkaiden alaissuhteiden ylläpitämiseen, mikä johtaa työntekijöiden omistautumisen lopahtamiseen. Ilmiö on erityisen korostunut nykyisessä intensiivisessä työelämässä ja etätyössä.
Vaasan yliopisto kehittää toiminnallisesti kaksikielistä opetusta vahvistaakseen kansainvälisten opiskelijoiden suomen kieltä ja työllistymistä9.4.2026 13:40:41 EEST | Tiedote
Vaasan yliopisto kehittää uutta toiminnallisen kaksikielisen opetuksen mallia, jonka tavoitteena on tukea kansainvälisten opiskelijoiden suomen kielen osaamista ja työllistymistä suomalaisille työmarkkinoille. Opetuksen pääkieli on englanti, mutta suomea integroidaan suunnitelmallisesti osaksi opintoja niin, että kieli tukee sekä oppimista että työelämävalmiuksien kehittymistä.
Vaasan yliopisto sai opetus- ja kulttuuriministeriöltä 45 lisäaloituspaikkaa31.3.2026 11:19:43 EEST | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt korkeakouluille kertaluonteista rahoitusta uusien aloituspaikkojen lisäämiseksi talouskasvua edistäville aloille. Vaasan yliopisto sai rahoituksen yhteensä 45 lisäaloituspaikkaan.
Hakijamäärät Vaasan yliopistoon jatkoivat kasvua – ennätysmäärä hakemuksia kevään yhteishaussa24.3.2026 17:06:56 EET | Tiedote
Vaasan yliopistoon tuli tänään 24. maaliskuuta päättyneessä korkeakoulujen kevään toisessa yhteishaussa 12 343 hakemusta. Määrän kasvu kertoo yliopiston koulutustarjonnan vahvasta vetovoimasta. Sekä kandidaatti- että maisteriohjelmien suosio jatkoi kasvuaan, ja viime vuoden hakemusmääriin verrattuna kokonaishakemusmäärä kasvoi 15,5 prosenttia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme