Väitös: Maskuliinisten pankinjohtajien johtamat pankit ovat muita riskisempiä
Pankinjohtajien henkilökohtaiset ominaisuudet, kuten maskuliiniset kasvonpiirteet ja komea ulkonäkö, heijastuvat pankkien riskinottoon ja johtajien palkkioiden muodostumiseen, ilmenee Shaker Ahmedin Vaasan yliopistoon tekemästä väitöskirjasta.

Shaker Ahmed on tutkinut väitöstutkimuksessaan, vaikuttavatko pankkien toimitusjohtajien ja talousjohtajien henkilökohtaiset ominaisuudet pankkien päätöksentekoon ja tuloksiin. Ahmedin saamien tuloksien mukaan maskuliiniselta näyttävien toimitusjohtajien johtamiin pankkeihin liittyy suurempi riskinotto.
– Työmarkkinoilla kyse ei ole vain johtajien taidoista, kyvyistä ja lahjakkuudesta, vaan myös muista henkilökohtaisista ominaisuuksista, kuten ulkonäöstä. Tulokseni viittaavat siihen, että sijoittajat voivat käyttää kasvonpiirteitä vihjeenä pankinjohtajan strategisesta suuntautumisesta – kuten hänen halukkuudestaan ottaa riskiä, sanoo perjantaina 24. marraskuuta Vaasan yliopistossa väittelevä Ahmed.
Jos miehekkäistä piirteistään tunnettu Chuck Norris johtaisi pankkia, olisiko pankki hyvin riskihakuinen?
Biologian ja psykologian tutkimuskirjallisuus osoittaa, että miesten kasvonpiirteiden maskuliinisuus on yhteydessä korkeisiin testosteronitasoihin. Korkeampi testosteronitaso on puolestaan yhteydessä maskuliinisiin käyttäytymispiirteisiin, kuten lisääntyneeseen riskinsietokykyyn, aggressiivisuuteen ja sensaatiohakuisuuteen.
Ahmedin väitöskirjassa tutkitaan yhteyttä kasvonpiirteiden maskuliinisuuden ja yksilöiden riskinottohalua heijastavien ominaisuuksien välillä ja selvitetään, liittyykö toimitusjohtajan maskuliinisuus pankkien riskinottoon käyttämällä aineistona dataa suurista pörssilistatuista yhdysvaltalaisista pankeista.
Maskuliinisten pankinjohtajien pankkien osaketuotot heiluvat voimakkaammin
Ahmed käyttää väitöskirjassaan kasvojen leveyden ja korkeuden suhdetta kasvojen maskuliinisuuden mittarina. Empiiristen havaintojen mukaan niiden pankkien johtajien, joilla on maskuliinisemmat kasvonpiirteet – eli leveämmät poskipäät verrattuna ylähuulen ja kulmakarvojen väliseen korkeuteen, johtamat pankit ovat osaketuotoiltaan muita volatiilisempia eli heiluvampia. Tarkempi analyysi osoittaa, että näillä pankeilla on myös suurempi pankkikohtainen riski.
Onko toimitusjohtajien päätösten ja sijoittajien mielikuvien välillä kuilu?
Vaikka maskuliinisten johtajien pankkien osaketuottojen heilahtelu on suurempaa, pankkien vakavaraisuuteen liittyvä riskisyys ei välttämättä ole muita suurempi.
Shaker Ahmedin mukaan nämä havainnot voidaan tulkita siten, että osakemarkkinoiden toimijat pitävät maskuliiniset kasvonpiirteet omaavien pankinjohtajien johtamia pankkeja riskialttiimpina, vaikka näihin pankkeihin ei välttämättä liity muita suurempaa maksukyvyttömyysriskiä. Sijoittajien johtopäätösten ja käsitysten sekä maskuliinisten pankinjohtajien todellisten toimien ja päätösten välillä voi ollakin epäsuhta liittyen pankin riskipitoisuuteen.
Pankinjohtajien kasvonpiirteiden on myös havaittu vaikuttavan palkitsemiseen. Ahmedin väitöskirjassa esitetyt tulokset osoittavat, että komeat yhdysvaltalaispankkien toimitusjohtajat ansaitsevat keskimäärin miljoona dollaria enemmän vuodessa kuin vähemmän hyvännäköiset kollegansa.
Väitöstilaisuus
KTM Shaker Ahmedin väitöstutkimus ”Essays on Executive Characteristics, Risk-taking, and Compensation in the Banking Industry” tarkastetaan perjantaina 24.11.2023 klo 12 Vaasan yliopiston Nissi-auditoriossa.
Väitöstilaisuutta on mahdollista seurata myös etäyhteyden kautta: https://uwasa.zoom.us/j/68679010519?pwd=NHByS0hKZnR5ZTNXZ2RwSFR4WEZmZz09, salasana: 185786
Vastaväittäjänä tilaisuudessa toimii emeritusprofessori Michael Bowe (University of Manchester) ja kustoksena professori Sami Vähämaa.
Väitöskirja
Ahmed, Shaker (2023) Essays on Executive Characteristics, Risk-taking, and Compensation in the Banking Industry. Acta Wasaensia 520. Väitöskirja. Vaasan yliopisto.
Lisätiedot
Shaker Ahmed, sähköposti: shaker.ahmed (@) uwasa.fi.
Shaker Ahmed on syntynyt Netrokonassa, Bangladeshissa. Suoritettuaan kandidaatin tutkinnon Bangladeshissa hän muutti Suomeen ja valmistui kauppatieteiden maisteriksi Vaasan yliopistosta. Ahmed aloittaa rahoituksen lehtorina Surreyn yliopistossa Iso-Britanniassa tammikuussa 2024.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Riikka KalmiTiedeviestinnän asiantuntijaVaasan yliopisto / Viestintä, brändi ja markkinointi
Puh:0294498231riikka.kalmi@uwasa.fiKuvat



Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Rahoitusmarkkinat ovat alttiimpia jyrkille heilahteluille kuin perinteinen teoria olettaa18.9.2025 08:59:03 EEST | Tiedote
Vuoden 2008 finanssikriisi ja nykypäivän epävakaat kryptovaluuttamarkkinat osoittavat, kuinka jyrkät heilahtelut koettelevat toistuvasti maailman markkinoita. Masoumeh Fathin Vaasan yliopistolle tekemän väitöskirjan mukaan perinteiset riskimallit aliarvioivat äärimmäisten tapahtumien mahdollisuuden, jättäen sijoittajat ja päättäjät huonosti varautuneiksi.
Rehtori Minna Martikainen Vaasan yliopiston lukuvuoden avajaisissa: ”Suomen tulevaisuus ei rakennu osaamista heikentämällä”1.9.2025 16:36:29 EEST | Tiedote
Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen muistutti lukuvuoden avajaispuheessaan 1. syyskuuta, että ainoastaan koulutus ja kansainvälisesti korkealaatuinen tutkimus ovat Suomen tulevan kasvun, kilpailukyvyn ja hyvinvoinnin perusta. Vain parhaan osaamisen kautta Suomi voi houkutella investointeja, kasvattaa vientiä ja selvitä velkataakastaan.
Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen: Suomen tulevaisuus ei rakennu osaamista heikentämällä1.9.2025 14:15:00 EEST | Tiedote
Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen muistuttaa lukuvuoden avajaispuheessaan, että ainoastaan koulutus ja kansainvälisesti korkealaatuinen tutkimus ovat Suomen tulevan kasvun, kilpailukyvyn ja hyvinvoinnin perusta. Vain parhaan osaamisen kautta Suomi voi houkutella investointeja, kasvattaa vientiä ja selvitä velkataakastaan.
Älypakkaukset kertovat tuotteen tilasta värimuutoksilla – tarkka koneellinen sävyntunnistus avaa ovia uusille indikaattoreille27.8.2025 08:44:44 EEST | Tiedote
Vaasan yliopistossa tehty tutkimus raivaa tietä älypakkauksille, jotka kertovat tuotteen tilasta sävyään muuttavan painomusteen perusteella. Väitöskirjatutkija Jari Isohanni selvitti, miten älypakkausten värin tunnistamisessa voitaisiin tehokkaammin hyödyntää koneoppimista.
Kutsu: Vaasan yliopisto viettää lukuvuoden avajaisia 1. syyskuuta25.8.2025 11:35:29 EEST | Kutsu
Vaasan yliopiston lukuvuoden avajaisjuhlaa vietetään maanantaina 1. syyskuuta klo 14.15 Levón-auditoriossa. Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita juhlaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme