Miesten välisestä seksistä aiheutuva verenluovutusrajoitus poistuu 4.12.
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimean antama määräys seksikäyttäytymiseen liittyen otetaan käyttöön verenluovutuksessa 4.12.2023. Määräys muuttaa valintakriteerejä niin, että erillinen miesten väliseen seksiin liittyvä verenluovutusrajoitus poistuu.

Aiemmin voimassa ollut rajoitus miesten välisestä seksistä on ollut pitkään keskustelun aiheena, ja Veripalvelu on itse ollut aktiivisesti edistämässä muutosta.
– Olemme tyytyväisiä, että muutos voidaan toteuttaa. Tavoitteenamme on, että verivalmisteiden turvallisuus säilyy ja luovutuskriteerit ovat mahdollisimman yhdenvertaiset kaikille, verenluovutuksen johtaja Johanna Castrén kertoo.
Muutoksen myötä seksikäyttäytymiseen liittyvät varoaikakäytännöt yhtenäistyvät verenluovutuksessa ja ovat jatkossa samat kaikille riippumatta sukupuolesta.
Luovutusrajoitusten tarkoituksena on huolehtia sekä potilaan että luovuttajan turvallisuudesta. Luovuttajavalinnalla pyritään osaltaan vähentämään veren välityksellä tarttuvien tautien riskejä. Vaikka luovutettu veri tutkitaan tarkoin, aivan tuore HIV- tai hepatiittitartunta ei näy laboratoriotutkimuksissa.
– Veripalvelun tekemän riskinarvion perusteella Suomessa voidaan siirtyä menettelyyn, jossa erillinen verenluovutuseste miesten välisestä seksistä ei ole tarpeen. Jatkossa neljän kuukauden mittainen luovutuseste seuraa uudesta ja vaihtuneesta seksikumppanista tai useista kumppaneista, Castrén toteaa.
Veripalvelu ehdotti Fimealle vuonna 2022 miesten välisestä seksistä aiheutuvan verenluovutusesteen muuttamista. Fimean määräys veripalvelutoiminnasta tuli voimaan lausuntokierrosten jälkeen 1.10.2023. Veripalvelulla oli kolmen kuukauden siirtymäaika ottaa muutos käyttöön.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna KettunenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 29 300 1916sanna.kettunen@veripalvelu.fiJohanna CastrénVerenluovutuksen johtajaVeripalvelu
Puh:+358293001573johanna.castren@veripalvelu.fiKuvat
Linkit
Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu tuottaa sairaaloille potilaiden hoidossa tarvittavia turvallisia ja tehokkaita verivalmisteita sekä laboratoriopalveluja. Huolehdimme veren keräämisestä vapaaehtoisilta verenluovuttajilta potilashoidon tarpeiden mukaisesti. Tarjoamme sairaaloille myös kantasolu- ja elinten siirtoja tukevia palveluita. Veripalvelu on voittoa tavoittelematon organisaatio. Vuosibudjettimme on noin 60 milj. euroa ja palveluksessamme on noin 500 henkilöä. Oletko kiinnostunut laajemmin Veripalvelusta? Haluaisitko mediavierailun meille? Ole yhteydessä viestintä- ja henkilöstöjohtaja Willy Toiviaiseen (puh: +358 29 300 1830, willy.toiviainen@veripalvelu.fi)
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SPR Veripalvelu
Ulkomaanmatka voi estää verenluovutuksen tilapäisesti30.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Verenluovutus on tärkeää ympäri vuoden, mutta kesälomamatka voi aiheuttaa tilapäisen luovutusesteen. Länsi-Niilin viruksen epidemiakausi on Euroopassa 1.7.–30.11, ja se aiheuttaa 28 vuorokauden luovutusesteen.
Superpesiksen ja Veripalvelun "Anna unelmien elää" -kampanja kannustaa liittymään Kantasolurekisteriin12.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Superpesis ja Veripalvelu käynnistävät yhteisen "Anna unelmien elää" -kampanjan, jonka tavoitteena on lisätä tietoisuutta Kantasolurekisteristä ja kannustaa 18–35-vuotiaita liittymään mukaan.
Kiitos, verenluovuttajat – Maailman verenluovuttajien päivää juhlitaan 14.6. Helsingissä11.6.2025 09:45:00 EEST | Tiedote
Kansainvälistä Maailman verenluovuttajien päivää vietetään vuosittain 14. kesäkuuta. Päivän tarkoituksena on kiittää vapaaehtoisia verenluovuttajia, lisätä tietoisuutta verivalmisteiden tarpeesta maailmanlaajuisesti sekä kannustaa uusia luovuttajia mukaan.
Verenluovuttaja voi auttaa potilaita uudella tavalla: Veripalvelu aloittaa seerumisilmätippojen valmistuksen2.6.2025 12:00:41 EEST | Tiedote
Veripalvelussa aloitetaan seerumisilmätippojen valmistus vaikeiden silmän pintasairauksien hoitoon. Silmätipat valmistetaan luovutetusta verestä talteen otetusta seerumista.
Kesän alku haastaa verenluovutuksessa: verenluovuttajien tarve on jatkuva21.5.2025 12:10:08 EEST | Tiedote
Touko-kesäkuun vaihde on haastava ajankohta saada riittävästi verenluovuttajia luovutuspisteille. Samalle viikolle toukokuun lopussa osuvat helatorstai ja koulujen päätösviikonloppu, joten monilla on kalenterissaan juhlakiireitä. Helatorstaina 29.5. luovutuspisteet ovat kiinni, ja verenluovutuspäiviä on viikossa viiden sijasta vain neljä. Jokainen verenluovutus on korvaamattoman tärkeä apu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme