Ähtävänjoella varaudutaan hyydetulviin (Pohjalaismaakunnat)
Viime päivien kovat pakkaset ja Ähtävänjoen suuri virtaama ovat lisänneet hyyteen muodostumista Ähtävänjoen koskissa. Hyytävien koskien yläpuoliset vedenpinnat ovat nousseet paikoin ja veden mukana virtaa runsaasti hyydesohjoa.

Jos joen virtaama on suuri sään kylmetessä, joen jääkansi ei pääse muodostumaan etenkään joen koskipaikkoihin. Tällöin virtaava vesi saattaa kovilla pakkasilla jäähtyä alle nolla-asteiseksi ja alkaa muodostua jääsohjoa eli hyydettä etenkin joen koskipaikkoihin. Hyyde voi tukkia kosken ja aiheuttaa tulvan kosken yläpuolisella alueella. Juoksutuksen pienentäminen yläpuolisista järvistä vähentää hyyteen syntymistä ja toisaalta edistää joen jääkannen muodostumista. Paikallisesti jääkannen muodostumista voidaan helpottaa myös hyydeköysien avulla.
Ähtävänjoen hyydetilanteen helpottamiseksi ja jääpeitteen muodostumiseksi pienennettiin Evijärven ja Lappajärven juoksutuksia maanantaina iltapäivällä viidellä kuutiolla sekunnissa. Poikkeuksellisen korkealla olevasta Lappajärvestä on koko syksyn ajan juoksutettu maksimijuoksutusta 30 m3/s. Juoksutus Lappajärvestä ja Evijärvestä on nyt noin 25 m3/s. Lappajärven ja Evijärven juoksutuksia Ähtävänjokeen on mahdollista pienentää hyydetulvariskin kasvaessa enemmänkin.
Ähtävänjoella esiintyy hyydetulvia lähes vuosittain koskipaikoilla Evijärven alapuolella Ähtävän, Lappforsin ja Kolpin taajamien läheisyydessä. Maanantaina joen alaosalla Kolpissa hyydesohjoa oli kerääntynyt runsaasti Kittelintien sillan alapuolelle, mutta vesi pääsi virtaamaan sen ali. Juoksutuksen pienentämisen toivotaan edistävän jääkannen muodostumista myös Kolpin alueella. ELY-keskus seuraa hyytävien koskien tilannetta riistakameroiden ja maastokierrosten avulla. Lähes joka talvi hyydepatoja on jouduttu purkamaan Ähtävänjoella paikoin kaivinkoneen avulla, jos vedenpinnan nousu on uhannut asuinrakennuksia.
Hyydepatojen riski on suurin alkutalven pakkasilla, kun joen virtaama on suuri eikä jääkansi ole vielä muodostunut. Lappajärven ja Evijärven säännöstelyä koskevien lupamääräysten mukaisesti Ähtävänjoen jäätymisvaiheessa saadaan virtaamia tarvittaessa lyhytaikaisesti pienentää hyytämisen vähentämiseksi luvan mukaisesta juoksutuksesta viidellä kuutiometrillä sekunnissa. Kun pysyvä jääkansi on syntynyt, voidaan juoksutuksia jälleen lisätä.
Toisinaan hyydeongelmia on ollut myös muissa pohjalaisjoissa, esimerkiksi Lestijoella ja Lapuanjoella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksesta:
Johtava vesitalousasiantuntija Katja Haukilehto, puh. 0295 027 794
Säännöstely- ja patoturvallisuusryhmän päällikkö Pekka Hyytiäinen, puh. 0295 027 014
Kuvat

Tietoa julkaisijasta
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
Päätoimipaikka Seinäjoki: Alvar Aallon katu 8, PL 156
Vaasa: Wolffintie 35 | Kokkola: Pitkänsillankatu 15
0295 027 500
http://www.ely-keskus.fi/etela-pohjanmaa
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on monialainen, alueellinen toimija. Haluamme edistää alueemme elinvoimaa, kestävää kasvua ja hyvää tulevaisuutta sekä hyvinvointia ja sisäistä turvallisuutta. Hoidamme elinkeinoihin, ympäristöön ja liikenteeseen liittyviä tehtäviä asiakkaidemme eli ihmisten, yritysten ja yhteisöjen hyväksi. Teemme työtämme Etelä-Pohjanmaan lisäksi Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan alueilla ympäristö- ja liikenneasioissa.
ELY-keskusten valtakunnallisia tiedotteita voit lukea täältä: ELY-keskukset
NTM-centralen i Södra Österbotten är en branschövergripande, regional aktör. Vi vill främja livskraft, hållbar tillväxt, en god framtid samt välstånd och intern säkerhet i regionen. Vi sköter uppgifter i anslutning till näringslivet, miljön och trafiken för våra kunders, dvs. människors, företags och sammanslutningars bästa. Vi är verksamma utöver i Södra Österbotten även i Österbotten och Mellersta Österbotten i fråga om miljö- och trafikfrågor.
NTM-centralernas riksomfattande pressmeddelanden kan du läsa här: NTM-centralerna

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
Vattenöversikt för oktober-november 2025: Högre vattenföring försämrade försurningssituationen (landskapen i Österbotten)12.12.2025 11:01:00 EET | Pressmeddelande
I oktober-november regnade det en del i de österbottniska landskapen, men i flera sjöar låg vattenståndet ändå lägre än genomsnittet för tidpunkten. Läget började ändras mot slutet av november, då temperaturen låg på plusgrader vilket i kombination med regnet fick snön att smälta och vattnet i rörelse. Vattenföringen i åarna och inflödet i sjöarna ökade i hela området.
Loka-marraskuun 2025 vesitilannekatsaus: Virtaamien lisääntyminen heikensi happamuustilannetta (Pohjalaismaakunnat)12.12.2025 11:01:00 EET | Tiedote
Loka-marraskuussa pohjalaismaakuntien alueella satoi jonkin verran, mutta useissa järvissä vesipinnat pysyttelivät edelleen keskimääräistä alempana. Isompaa muutosta alkoi tapahtumaan marraskuun lopun viimeisinä päivinä, jolloin plussakelit yhdistettynä vesisateisiin alkoivat sulattamaan lumia ja laittoivat vesiä liikkeelle lisäten jokien virtaamia ja järvien tulovirtaamia koko alueella.
Utkastet till LUMO-programmet för Österbotten och Södra Österbotten är färdigt12.12.2025 08:38:42 EET | Pressmeddelande
Utkastet till regionernas första åtgärdsplan för den biologiska mångfalden har färdigställts. LUMO-programmet, som har utarbetats i brett samarbete med regionernas aktörer, stöder det långvariga arbetet med att främja den biologiska mångfalden i regionerna genom att tillhandahålla information om den österbottniska naturen och behoven av att förbättra dess tillstånd, om finansieringsmöjligheter för olika åtgärder samt om sätt för verkningsfulla och kostnadseffektiva resultat. Du har möjlighet att bidra med dina åsikter om LUMO-programutkastet, som är på remiss fram till 15.2.2026.
Pohjanmaan ja Etelä-Pohjanmaan LUMO-ohjelman luonnos on valmistunut12.12.2025 08:38:42 EET | Tiedote
Luonnos maakuntien ensimmäiselle luonnon monimuotoisuuden toimeenpanosuunnitelmalle on valmistunut. LUMO-ohjelma, joka on laadittu laajassa yhteistyössä maakuntien toimijoiden kanssa, tukee jo aiemmin maakunnissa pitkään tehtyä luonnon monimuotoisuuden edistämistä tarjoamalla tietoa pohjalaisesta luonnosta, sen tilan parantamisen tarpeista, erilaisten toimenpiteiden rahoitusmahdollisuuksista sekä keinoista kohdentaa toimet mahdollisimman vaikuttavasti ja kustannustehokkaasti. Sinulla on mahdollisuus jättää mielipiteesi LUMO-ohjelman luonnoksesta, joka on lausuntokierroksella 15.2.2026 saakka.
NTM-centralen har gett kontaktmyndighetens motiverade slutsats om miljökonsekvensbeskrivningen för Karleby Energinät Ab:s kraftledningsprojekt 400 + 100 kV Hirvisuo-KIP (Mellersta Österbotten)9.12.2025 13:01:29 EET | Pressmeddelande
Karleby Energinät Ab planerar att bygga en cirka 8 kilometer lång kraftledning för 400 kV eller 400+110 kV från Hirvisuo elstation via Hepo–Ventusneva genom Karleby centraltätort till en transformatorstation som byggs på Yxpila storindustriområde (Kokkola Industrial Park, KIP).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme