SDP tarjoaa paremman vaihtoehdon hallituksen politiikalle – vaihtoehtobudjetissa esitetään, miten valtiontaloutta voi sopeuttaa oikeudenmukaisemmin
28.11.2023 15:08:06 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n vaihtoehdossa esitetään uusia menosäästöjä 715 miljoonalla, lisäksi hallituksen säästötoimia hyväksytään noin 250 miljoonan edestä. Yhteensä SDP:n vaihtoehdossa verotulot kasvavat 830 miljoonaa ja määrärahamuutoksien vaikutukset tasapainoon ovat yhteensä 400 miljoonaa. SDP ottaisi 430 miljoonaa vähemmän velkaa kuin hallitus vuonna 2024.

– SDP:n vaihtoehtobudjetti osoittaa, että valtion taloutta voidaan sopeuttaa oikeudenmukaisesti ja kasvuun voidaan panostaa ilman, että heikennetään ihmisten työehtoja ja sosiaaliturvaa. Vaihtoehtomme on myös suhdannepoliittisesti viisaampi kuin hallituksen esitys, kertoo valmistelusta vastannut kansanedustaja Joona Räsänen.
SDP:n paremmassa vaihtoehdossa pieni- ja keskituloisten käteen jäävät tulot ovat suuremmat kuin hallituksella. SDP ei leikkaa koulutuksesta eikä sosiaaliturvasta ja pitää kiinni ilmastotavoitteista ja vihreästä siirtymästä. Työmatka-autoilun kustannukset eivät nouse, sillä työmatkavähennys pidetään nykytasollaan.
Räsäsen mukaan nykyisessä suhdannetilanteessa ei laajasta elvytyksestä olisi apua, eikä SDP sitä esitä. Poikkeuksena tähän on rakennusala, joka tarvitsee vetoapua. SDP tekisikin kasvua tukevia täsmäpanostuksia rakentamiseen ja TKI-toimintaan.
Vaihtoehtobudjetin menosäästöt koostuvat mm. yritystuista, hallinnon tehostamisesta, valtion avustusten kokonaisuudistuksesta, ylimääräisistä KELA-korvauksista ja työkyvyttömyyskustannusten laskusta. Myös toimeentulokuluissa säästetään, kun sosiaaliturvaa ei leikata.
SDP lisäisi valtion tuloja perumalla hallituksen verokevennyksiä. Mm. solidaarisuusvero, polttoaineiden valmistevero ja alkoholivero pidettäisiin nykytasollaan. Näiden lisäksi SDP mm. korjaisi listaamattomien yhtiöiden osinkoverotusta sekä kaivosveroa. Turpeen alempi verokanta poistettaisiin ja säädettäisiin terveysperusteinen vero.
– Velkaantumisen taittamiseksi tarvitaan määrätietoisia toimia menojen vähentämiseksi, tulojen lisäämiseksi ja kasvun vauhdittamiseksi. Taloutemme suurimmat haasteet ovat pitkään jatkunut hidas tuottavuuden kasvu ja ikärakenteen myötä heikkenevä työvoiman saatavuus. Näihin haasteisiin SDP:n parempi vaihtoehto tarjoaa ratkaisuja, Räsänen muistuttaa.
Linkki vaihtoehtobudjettiin: sdp.fi/parempivaihtoehto
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiina RytkyViestintäpäällikköSosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Puh:0401696828tiina.rytky@eduskunta.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Heinäluoma: Maahanmuuttajien kielikoulutus kannattaa23.3.2026 12:49:20 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan tänään julkaistun raportin mukaan työperäisten maahanmuuttajien kielikoulutus on valtiolle kannattava sijoitus. Etlan mukaan taloudelliset vaikutukset määräytyvät sen perusteella, miten Suomi tukee maahanmuuttajien integroitumista. Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma toivoo, että hallitus ottaa tämän viestin vakavasti ja tarkastelee suunniteltuja leikkauksia kielikoulutukseen.
SDP:n Paula Werning: Tullin itärajan lomautukset vaarantavat turvallisuuden22.3.2026 09:02:09 EET | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning (sd) varoittaa Tullin itärajan tilanteen kehittyvän poikkeuksellisen vakavaksi sekä henkilöstön että sisäisen turvallisuuden näkökulmasta.
SDP:n Lauri Lyly: Työllistymisen esteitä on poistettava21.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly puhui perjantaina 20.3 Satakunnan Demareiden piirikokouksessa. Puheessa hän nosti esiin Suomea vaivaavan pitkäaikaistyöttömyyden ja sen hoidon puutteet.
Marttila jätti kirjallisen kysymyksen lastensuojelun avohuollon tukitoimien siirtämisestä – ”Lapsen suojelua ei saa heikentää säästösyistä”20.3.2026 13:22:24 EET | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen hallituksen aikeista siirtää lastensuojelun avohuollon tukitoimia ja jälkihuoltoa sosiaalihuoltolain piiriin. Kysymys liittyy sosiaali- ja terveysministeriön työryhmän tuoreeseen raporttiin sosiaalihuollon palvelu-uudistuksesta, jota ohjaa hallituksen asettama 100 miljoonan euron vuotuinen säästötavoite. Marttilan mukaan esitetty uudistus uhkaa kaventaa lastensuojelun ydintehtävää ja heikentää lapsen oikeutta erityiseen suojeluun.
SDP:n Riitta Kaarisalo: SDP on suomalaisten luotetuin talouspuolue – hallituksen herpaantunut ote näkyy ihmisten luottamuksessa19.3.2026 13:19:16 EET | Tiedote
Tuore Maaseudun Tulevaisuuden kysely osoittaa, että suomalaiset luottavat talouden hoidossa eniten Sosialidemokraatteihin. Noin joka viides vastaaja pitää SDP:tä parhaana vaihtoehtona Suomen talouspolitiikan suunnannäyttäjäksi. SDP nousee luotetuimmaksi puolueeksi kaikissa ikäryhmissä ja laajasti eri puolilla maata. Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd.) ei pidä tätä yllätyksenä – kansa on puhunut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme