Vihreät - De Gröna

Sofia Virta vaatii luontolakia ja parlamentaarista luontopolitiikan seurantaryhmää

8.12.2023 13:04:53 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Suomen Luontopaneelin tänään julkaistun raportin mukaan Suomen luonnosta on menetetty jo noin 70 prosenttia. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii hallitukselta toimia luontokadon pysäyttämiseksi. Virta on tänään jättänyt toimenpidealoitteen luontolain edistämisestä sekä parlamentaarisen luontopolitiikan seurantaryhmän perustamisesta.  

Virran mukaan kaikkien poliitikkojen on korkea aika havahtua siihen, että Suomi tarvitsee luontolain. 

– Tässä on kyse turvallisuudesta, terveydestä ja taloudesta, joihin kaikkiin luontokato voi vaikuttaa dramaattisesti. Suomalaista luontoa voidaan suojella vain Suomessa. Ei voi olla niin, että yhden aikamme suurimman uhan edessä lainsäädäntömme on riittämätön – tai oikeastaan olematon. On ymmärrettävä, että vaikka luonto on toki itseisarvo sinänsä, niin luontokadossa on kyse myös massiivisesta turvallisuusuhasta sekä mittavista taloudellisista vaikutuksista, Virta painottaa.   

Luonnon monimuotoisuuden heikkenemisen seuraukset voivat muodostua kohtalokkaiksi. Luonnossa kaikki on yhteydessä kaikkeen. Yhden lajin esiintymän heikentyminen vaikuttaa moniin muihin lajeihin ja lopulta myös ihmiseen. 

– Esimerkiksi pölyttäjien määrän väheneminen on uhka maataloudelle ja ruoantuotannolle. Jos meillä ei ole riittävästi pölyttäjiä meillä ei ole riittävästi ruokaa. Näin ollen tämä on myös huoltovarmuuskysymys. 

Muita helposti käsitettäviä muutoksia ovat esimerkiksi vesistöjen muuttuminen jopa uimakelvottomiksi sekä tietysti tuttujen lajien katoaminen lähimetsistä. Luontokato on myös aito uhka terveydelle.

– Jo nyt meillä on tutkimusnäyttöä siitä, että monipuolinen kaupunkiluonto parantaa vastustuskykyä. Ei ole varaa ottaa sellaista riskiä, että kansantaudit yleistyisivät tai enemmän lapsia sairastuisi astmaan luonnon köyhtymisen vuoksi, Virta muistuttaa.  

Luontopaneelin raportin mukaan EU-tavoitteiden mukaisen lisäsuojelun kustannukset ovat jopa lähes 9 miljardia euroa. Virta muistuttaa, että jotta näitä kustannuksia saadaan alemmas, on korkea aika edistää myös markkinavetoisia ratkaisuja. 

– Yritykset ovat tässä poliittisen päätöksenteon edellä. Monet suomalaisyritykset tekevät jo nyt ekologista kompensaatiota, koska ne tiedostavat, että tulevaisuudessa markkinoilla voittavat ne toimijat, jotka toimivat vastuullisesti myös luonnon kannalta. Suomessa on jo kehykset ekologisen kompensaation markkinoille – nyt niitä pitäisi vauhdittaa.   

Virta muistuttaa, että luonnon monimuotoisuuden tukemisella onkin vain voitettavaa – myös numeroina.  

– Euroopan komissio on arvioinut, että Suomelle koituisi 9,7 miljardia euroa vuodessa hyötyjä ekosysteemipalvelujen tarjonnan vahvistamisesta – esimerkiksi luontomatkailun ja muiden luonnon ympärillä toimivien alojen vauhdittamisen ansiosta. Tässä taloustilanteessa olisi silkkaa typeryyttä olla tarttumatta tämänkaltaiseen mahdollisuuteen. Vaadin hallitukselta rohkeutta ja vastuunkantoa, luontokato on saatava pysähtymään.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Sofia Virta vappupuheessaan: huonon hallituspolitiikan hintaa eivät saa joutua maksamaan samat suomalaiset uudestaan ja uudestaan – Vihreät ehdottaa uutta köyhyysjarrua1.5.2026 14:15:00 EEST | Tiedote

EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY – PUHE 1.5. NOIN KLO 14 Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta puhuu Turun Aito Vihreä vappu -tapahtumassa vappupäivänä perjantaina. Virta vaatii, että seuraavan hallituksen on otettava käyttöön kotitalouskohtainen leikkauskatto, joka estää leikkausten kohtuuttoman kasautumisen samoihin perheisiin.

Vihreiden uusi sosiaaliturvaohjelma: yleistuen sanktiot roskakoriin ja perustulon ensi vaihe käyttöön29.4.2026 11:51:24 EEST | Tiedote

Hallituksen uusi yleistuki astuu voimaan ylihuomenna 1.5. ja korvaa Kelan työmarkkinatuen sekä peruspäivärahan yli 230 000 ihmisellä. Vihreiden kansanedustajan Bella Forsgrénin mukaan tukien yhdistäminen yhdeksi yleistueksi on askel oikeaan suuntaan, mutta tekee sen epäinhimillisellä tavalla: tarveharkintaa lisätään ja työttömille suunnatut sanktiot säilytetään. Vihreiden puoluevaltuuston viime sunnuntaina 26.4. hyväksymä uusi sosiaaliturvapoliittinen ohjelma esittää toisenlaista suuntaa. Ohjelma linjaa muun muassa, että yleistukea tulee laajentaa, perustulon ensi vaihe tulee ottaa käyttöön jo ensi vaalikaudella ja Orpon hallituksen tekemät leikkaukset suojaosiin, lapsikorotuksiin ja asumistukeen tulee perua.

Saara Hyrkkö pyytää pääministeri Orpolta: Puuttukaa kielenkäytön lisäksi politiikan sisältöihin ja laittakaa loppu järjestöleikkauksille28.4.2026 16:40:56 EEST | Tiedote

Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkön mukaan vaikuttaa siltä, että sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanilla ei ole käsitystä siitä, millaista ja kuinka tärkeää työtä suomalaiset sosiaali- ja terveyspalvelusektorilla toimivat järjestöt tekevät. Vastauksia hän perää myös pääministeri Petteri Orpolta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye