Hallitus kiristää yli 20 000 pienen yrityksen verotusta – ”Heikentää kannattavuutta ja vähentää intoa ryhtyä yrittäjäksi”
Liikevaihdoltaan 15 000 ja 30 000 euron välissä olevien yritysten arvonlisäveron liukuva alarajahuojennus joudutaan poistamaan vuoden 2025 alusta EU-direktiivin vuoksi. Lausuntokierrokselle lähteneen hallituksen esitysluonnoksen perusteella korvaavia muutoksia ei olla tekemässä.

Tuoreen Yrittäjägallupin mukaan valtaosa yrittäjistä haluaa nostaa arvonlisäverollisen vähäisen toiminnan alarajaa lähemmäs EU-keskiarvoa 30 000 euroon.
Hallituksen esitysluonnoksen mukaisen lakimuutoksen perusteella alarajaksi jää 15 000 euroa, mikä tarkoittaa, että niiden yritysten, joiden liikevaihto on 15 000–30 000 euroa, arvonlisäverotus kiristyy.
Yrittäjägallupin mukaan 15 000 euroa korkeampaa rajaa kannattaa 65 prosenttia yrittäjistä. Suosituin taso on 30 000 euron alaraja. Sitä tukee joka neljäs yrittäjä. Se on ollut myös Suomen Yrittäjien ehdotus hallitukselle.
– Toivomme, että hallitus tarkastelee alarajaa uudelleen ja nostaa tasoa kohti 30 000 euroa, jotta pienten yrittäjien verotus ei kiristy hallituksen lupausten mukaisesti, Suomen Yrittäjien johtaja, pääekonomisti Juhana Brotherus sanoo.
– Liukuva alarajahuojennus on ollut hyvä veropoliittinen innovaatio, koska se on madaltanut alarajan tuomaa kasvukynnystä. Valitettavasti se joudutaan poistamaan EU-direktiivin vuoksi ensi vuoden jälkeen, Brotherus jatkaa.
Alarajan taso on hankala kilpailuneutraliteetin kannalta ja jakaa siksi yrittäjiäkin. Toisaalta 30 000 euron alaraja on selvästi alle tason, jota muun muassa VATT:n tutkimuksessa on pidetty optimaalisena tasona. EU-maissa taso on keskimäärin noin 35 000 euroa.
– Pieni yritystoiminta on syytä pitää alv:n ulkopuolella, jotta yrittäjyyden kynnys olisi mahdollisimman matala ja hallinnollista taakkaa mahdollisimman vähän. Lakimuutos heikentää suoraan yksinyrittäjien sekä pienimpien työvoimavaltaisten yritysten kannattavuutta ja vähentää intoa ryhtyä yrittäjäksi, Brotherus sanoo.
– Vaikeassa valtiontalouden tilanteessa on ymmärrettävää, että hallitus hakee lisätuloja kaikkialta, mutta liki 90 miljoonan euron veronkiristyksen kohdistamista pienimpiin yrityksiin on syytä harkita uudelleen. Alarajan tasoa voi nostaa myös budjettineutraalisti reiluun 20 000 euroon ensimmäisenä askeleena, Brotherus ehdottaa.
Näin tutkittiin
Suomen Yrittäjien Verianilla (entinen Kantar Public) teettämään tutkimukseen vastasi 1 301 pk-yritysten edustajaa. Kysely tehtiin 1.–10.11.2023. Tutkimustulosten luottamusväli on 2,8 prosenttiyksikköä suuntaansa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juhana Brotherusjohtaja, pääekonomisti
Puh:050 384 9479juhana.brotherus@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 374 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 63 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Yrittäjillä pitää olla laajempi vapaus päättää oma eläkemaksunsa27.5.2025 13:10:41 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii Yrittäjien eläkelain (YEL) uudistamista. Yrittäjät esittää, että pakollisen vakuuttamisen alarajan ylittävät yrittäjät saisivat vapauden itse määrittää eläkemaksunsa ja sosiaaliturvansa. Tuoreessa Yrittäjägallupissa ajatusta tukee 83 prosenttia yrittäjistä. "Tämä sopii hyvin yrittäjyyden luonteeseen ja oli aiemmin käytännössä mahdollista", sanoo Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen.
Yrittäjägallup: Yritysten tilanne ennallaan, teollisuuden näkymät kirkastuneet24.5.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Pk-yrityksistä huonossa tilanteessa on edelleen viidennes. Yritysten taloudellinen tilanne on pysynyt lähes ennallaan alkuvuoden, Yrittäjägallup kertoo. Yrityksistä 48 prosenttia arvioi taloudellisen tilanteensa erittäin tai melko hyväksi. Maaliskuussa heitä oli 47 prosenttia. ”Pk-yrityksissä näkyy, että ostovoima vahvistuu, inflaatio hidastuu, korot laskevat ja tulevat veronalennukset parantavat ostovoimaa. Ukrainan sota ja presidentti Trump aiheuttavat kuitenkin epävarmuutta”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Mediakutsu: Yrittäjien tentattavana Sakari Puisto ja Jukka Kopra 27.5.21.5.2025 13:52:00 EEST | Tiedote
Mitä sanottavaa tulevalla elinkeinoministerillä Sakari Puistolla (ps.) on yrittäjille? Entä mitä kerrottavaa on kokoomuksen tuoreella eduskuntaryhmän puheenjohtajalla Jukka Kopralla? Onko tällä vaalikaudella luvassa edelleen merkittäviä työmarkkinauudistuksia? Miten keskeiset poliitikot näkevät yritysverotuksen tulevaisuuden?
Yrittäjät: Liikenteen verotusta uudistettava21.5.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Liikenteen rahoitus- ja verotusuudistuksen päälinjoina on oltava kohtuullinen verotus, kannustavuus vähäpäästöisiin valintoihin sekä riittävä verotuotto valtiolle, Suomen Yrittäjät esittää. Suomen Yrittäjät esittää kantojaan liikenteen rahoitus- ja verotusuudistukseen Orpon hallitukselle.
Yrittäjät: Palkka-avoimuusmietintö sisältää suuria virheitä ja ongelmia16.5.2025 12:05:00 EEST | Tiedote
Esitysluonnos palkka-avoimuudesta ei ole toteuttamiskelpoinen. Työryhmän mietintöön on tehtävä lukuisia ja huomattavia muutoksia. – Mietintö sisältää merkittäviä virheitä sekä periaatteellisia ja käytännön ongelmia. Se ei myöskään vastaa hallitusohjelmaa, jonka mukaan direktiivi pannaan Suomessa täytäntöön minimisäännösten mukaisesti, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Yrittäjistä harmittelee.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme