HAM Helsingin taidemuseo

Tiftö Foundationilta merkittävä lahjoitus HAMille

Jaa

Suomalaisen nykytaiteen edistämiseen keskittyvä säätiö Tiftö Foundation on myöntänyt 120 000 euron avustuksen HAM Helsingin taidemuseolle. Avustus kohdennetaan vuoden 2025 Helsinki Biennaaliin ja se mahdollistaa yhden taiteilijan teoksen komissioinnin. Avustus on Tiftö Foundationin ensimmäinen lahjoitus museolle.

Rafaela Seppälä ja Arja Miller. Kuva: HAM / Minna Kurjenluoma.
Rafaela Seppälä ja Arja Miller. Kuva: HAM / Minna Kurjenluoma.

Tiftö Foundation on Rafaela Seppälän vuonna 2019 perustama yleishyödyllinen säätiö, joka edistää suomalaisen nykytaiteen tunnettuutta ja taiteilijoiden uraa kansainvälisesti. Säätiö myöntää oman harkintansa mukaan avustuksia tahoille, jotka edistävät säätiön tarkoituksen toteuttamista. HAMille myönnetyllä 120 000 euron lahjoituksella on tarkoitus kattaa yhden vuoden 2025 Helsinki Biennaalin taiteilijan palkkio sekä tuotantokustannuksia.  

”Lahjoituksemme HAMille ja Helsinki Biennaalille on ensimmäinen askel toivottavasti pitkäjänteisessä yhteistyössä, joka toteuttaa säätiön tavoitetta edistää suomalaisten taiteilijoiden tunnettuutta ulkomailla ja edesauttaa heidän työskentelyään. Kotikaupungissamme Helsingissä sijaitseva HAM on oivallinen ponnahduslauta suomalaiselle taiteelle, ja Helsinki Biennaali kunnianhimoisena tapahtumana on yksi keskeisiä suomalaisen taiteen edistäjiä. Odotamme nyt alkaneelta yhteistyöltä paljon”, sanoo Tiftö Foundationin hallituksen puheenjohtaja Rafaela Seppälä. 

”On upeaa kertoa tästä yhteistyöstä HAMin ensimmäisen säätiövuoden päätteeksi. Tiftö Foundationin avustus on meille monella tapaa merkityksellinen, ja se luo entistä suurempaa uskoa ja innostusta HAMin ja Helsinki Biennaalin tulevaisuuteen. Haluamme nostaa Helsinki Biennaalin yhdeksi tunnetuimmista kansainvälistä taidebiennaaleista, ja samalla auttaa kääntämään kansainvälistä huomiota kotimaista taidekenttää kohtaan. Tässä Tiftö Foundationin lahjoitus on meille sekä tuki että kirittäjä”, toteaa HAMin ja Helsinki Biennaalin johtaja Arja Miller.  

Lisätietoja:

Helsinki Biennaali on kahden vuoden välein toteutettava kansainvälinen nykytaidetapahtuma. Biennaali on koko Helsingin kaupungin yhteinen hanke ja osa Helsingin kaupunkistrategiaa 2021–2025. Vuoden 2025 Helsinki Biennaalin pääkuraattorit ovat Blanca de la Torre ja Kati Kivinen. Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta vastaa HAM Helsingin taidemuseo.  
helsinkibiennaali.fi 

HAM Helsingin taidemuseo hoitaa ja kartuttaa helsinkiläisten omasta taidekokoelmaa, johon kuuluu yli 10 000 teosta, mukaan lukien kaupungin julkiset taideteokset. Tennispalatsiin keskittyvissä kotimaisissa ja kansainvälisissä näyttelyissään HAM tuo esille modernia taidetta ja nykytaidetta. HAM vastaa myös nykytaidetapahtuma Helsinki Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta. Vuoden 2023 alusta HAM on toiminut Helsingin kaupunkikonserniin kuuluvana säätiönä. 
hamhelsinki.fi 

Tiftö Foundation edistää suomalaisen nykytaiteen tunnettuutta ja taiteilijoiden uraa kansainvälisesti. Yhdistämällä suomalaisia taiteilijoita sekä kansainvälisiä taideammattilaisia, kuraattoreita ja museoita säätiö pyrkii samaan kansainvälistä huomiota suomalaiselle taiteelle ja designille. Säätiö hallinnoi jatkuvasti karttuvaa suomalaisen nykytaiteen kokoelmaa, jota se lainaa kotimaisiin ja ulkomaisiin näyttelyihin. 
tiftofoundation.fi 

Avainsanat

Kuvat

Rafaela Seppälä ja Arja Miller. Kuva: HAM / Minna Kurjenluoma.
Rafaela Seppälä ja Arja Miller. Kuva: HAM / Minna Kurjenluoma.
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HAM Helsingin taidemuseo

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye