Hyvän tekemisen taikaa: Kauppakeskus AINOA keräsi joulusukkahaasteellaan lähes 300 villasukkaparia
Kauppakeskus AINOA haastoi osana Joulupuu-keräystä asiakkaansa ja henkilökuntansa neulomaan 100 paria villasukkia vähävaraisille espoolaisille lapsille ja nuorille. Sukkaparien määrä yllätti.

Sukat lahjoitetaan Joulupuu-keräykseen, jonka kanssa kauppakeskus on tehnyt yhteistyötä monen vuoden ajan. Joulupuu-keräyksen ideana on antaa lahjoja lapsille, joiden perheillä ei muuten olisi niihin varaa. Lahjat jaetaan saajilleen Espoon kaupungin sosiaalitoimen kautta. Keräyksen järjestää Joulupuu ry.
“Sydämeltään suuri -lupauksemme vie meitä kohti hyviä tekoja. Kun AINOA syksyllä täytti kymmenen vuotta, pohdimme, millaisia pieniä hyviä tekoja voisimme yhdessä tehdä. Yllätyimme, miten ihmiset lähtivät mukaamme tähän villasukkahaasteeseemme ja miten konkreettinen joulumuistaminen sai ihmiset osallistumaan näin runsain joukoin”, iloitsee AINOAn kauppakeskusjohtaja Marja-Liisa Finska.
Sukkia tuli eri kokoisia ihan pienistä vauvan sukista isoihin sukkiin, jotka sopivat myös ensimmäiseen omaan kotiinsa muuttaville nuorille. Lasten ja nuorten asia on tärkeä AINOAn asiakkaille. Kauppakeskustiimi pakkasi sukat itse noin kymmenen hengen porukalla.
“Kutsuimme työkaverimme mukaan. Tavoitteenamme oli lisätä työhyvinvointia sekä tarjota henkilöstölle tapa osallistua ja vaikuttaa yhteisöissä. Tämä oli jo toinen vuosi, kun paketoimme Joulupuu-keräyksen lahjoja yhdessä. Uskoisin, että tästä tulee meille perinne”, Finska sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marja-Liisa FinskaKauppakeskusjohtaja
Puh:+358 50 388 3278marja-liisa.finska@lahitapiola.fiKuvat

Linkit
Tietoa julkaisijasta
Kymmenenvuotias AINOA on kasvanut Tapiolan honkien helmoissa uniikiksi, yli sadan rakkaudella rakennetun erikoisliikkeen, ravintolan ja kahvilan yhdistelmäksi. Vuonna 2022 AINOA:ssa vieraili 8,7 miljoonaa kävijää ja myyntikin kipusi 22 %, noin 207 miljoonaan euroon. AINOA on sydämeltään suuri kauppakeskus, jonka omistaa kotimainen Lähitapiolan Keskustakiinteistöt Oy.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kauppakeskus AINOA
Tapiolan Joulunavaus keräsi valtavan yleisön – AINOA teki kävijäennätyksen17.11.2025 15:03:34 EET | Tiedote
Tapahtuma houkutteli lauantaina Länsituulen kävelykadulle tuhansia osallistujia. Kauppakeskus AINOA rikkoi samana päivänä kävijäennätyksensä.
Älä kulje ohi: AINOA ja Jumbo tekevät yhteistyötä kiusaamisen ehkäisemiseksi12.11.2025 11:14:19 EET | Tiedote
Kauppakeskukset ovat monelle nuorelle tärkeä kohtaamispaikka. AINOA ja Jumbo haluavat varmistaa, että jokainen nuori voi tuntea olonsa turvalliseksi kauppakeskuksessa.
Kappahl palaa juurilleen ja avaa myymälän kauppakeskus AINOAssa Tapiolassa18.9.2025 11:26:12 EEST | Tiedote
Muotiketju Kappahl avaa uuden myymälän kauppakeskus AINOAssa Espoossa marraskuussa 2025.
AINOAn kävijämäärä ja myynti kasvoivat uudistusten aikana4.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Vuosi 2025 on ollut kauppakeskus AINOAlle uudistusten ja uusien alkujen aikaa. Samalla asiakkaat ovat löytäneet keskuksen entistä paremmin.
AINOAlla ennätyksellinen vuosi – myynti ja kävijämäärät kasvoivat pääkaupunkiseudun keskiarvoa vahvemmin10.3.2025 12:15:00 EET | Tiedote
Espoolaisen AINOAn kävijämäärä nousi vuonna 2024 ennätykselliseen 10,2 miljoonaan ja myynti ylitti 230 miljoonaa euroa. Kasvu näkyi erityisesti muodin, hyvinvointipalveluiden ja ravintolamyynnin vahvistumisena.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme