Anu Bask Vaasan yliopiston puurakentamisen liiketoiminnan kehittämisen professoriksi
Kauppatieteen tohtori, dosentti Anu Bask on nimitetty Vaasan yliopiston liiketoiminnan kehittämisen professoriksi, soveltamisalana puurakentaminen. Kyseessä on viiden vuoden määräaikainen tehtävä. Professuuri on osa Seinäjoen yliopistokeskuksen ja Etelä-Pohjanmaan korkeakouluyhdistyksen koordinoimaa Epanet-tutkimusverkostoa.

Professuurissa on kyse liiketoiminnan kehittämisestä etenkin suuren mittakaavan puurakentamisessa. Suuri mittakaava tarkoittaa esimerkiksi puukerrostaloja, julkisia rakennuksia ja teollisuusrakennuksia. Professori Anu Baskin mukaan puurakentamisella voidaan edistää kestävän kehityksen tavoitteita.
– Professuuri tarjoaa äärimmäisen mielenkiintoisen mahdollisuuden keskittyä yhteen toimialaan. Tutkimuksessa minua kiinnostavat vastuulliset toimitusketjut ja niiden johtaminen. Erityisen kiinnostunut olen siirtymästä kiertotalouteen, jossa haetaan suljettuja kiertoja ja mahdollisimman pitkää elinkaarta.
Verkostot ovat apuna kilpailukyvyn kehittämisessä
Tilanne koko rakennusalalla on tällä hetkellä haastava heikon kysynnän ja korkeiden korkojen ristipaineessa. Myös puurakentamisen alalla on nähty lomautuksia, irtisanomisia ja konkurssejakin. Bask muistuttaa, että huonoina aikoina ei kannata lyödä laimin tuotekehitystä ja innovointia eikä liiketoiminnan ja verkostojen kehittämistä.
– Nyt alan taantuman aikaan on tärkeä hetki kehittää kilpailuetuja, sanoo Bask.
– Kannattaa myös vahvistaa entisestään kestävää liiketoimintaa. Kiertotalous on tulevaisuutta, joten nyt tulisi ryhtyä miettimään, miten kiertotalouden avulla alaa pystyisi viemään eteenpäin.
Baskin mukaan kiertotalouteen siirtyminen tuo uudenlaisia toimijoita puurakentamisen verkostoon ja laajentaa nykyisiä ekosysteemejä. Uutta kilpailuetua voi lähteä kasvattamaan yhteistyöllä ja ekosysteemiä rakentamalla.
Tuotteliasta tutkimusta toimitusketjujen johtamisesta
Bask tulee Vaasan yliopistoon Turun yliopiston kauppakorkeakoulusta, jossa hän on toiminut viime vuodet yliopistonlehtorina. Hän on myös Turun yliopiston dosentti erityisalanaan vastuullinen toimitusketjujen johtaminen. Aiemmin Bask työskenteli pitkään eri tehtävissä Aalto-yliopistossa ja Helsingin Kauppakorkeakoulussa esimerkiksi logistiikan tutkijana ja määräaikaisena professorina.
– Myös väitöskirjani liittyi toimitusketjuihin, Bask kertoo.
Bask on toiminut monitieteisen logistiikan ja toimitusketjujen johtamisen tutkijakoulun (KATAJA) johtajana vuodesta 2011 lähtien. Hän on myös kestävään kehityksen teemoihin keskittyneen InterTran-tutkimusryhmän kauppatieteellisen osion johtaja.
Baskilla on runsaasti opetuskokemusta niin kandidaatti-, maisteri- kuin tohtoriopinnoista. Hän on tuottelias tutkija, jolla on lukuisia kansainvälisiä julkaisuja. Hän kuuluu tällä hetkellä esimerkiksi Journal of Business Logistics -lehden toimituskuntaan. Yliopiston nimitystoimikunta kiitteleekin Baskia aktiivisesta ja laadukkaasta tutkimustoiminnasta sekä laajasta yliopisto- ja yritysyhteistyöverkostosta.
Tutkittua tietoa päätöksenteon tueksi
Vaasan yliopiston liiketoiminnan kehittämisen professuurin tehtävänä on tuottaa tutkittua tietoa suuren mittakaavan puurakentamisen arvonketjun kestävyyden, kilpailukyvyn, liiketoiminnan sekä markkinoinnin ja liiketoimintakonseptien kehittämisen tueksi.
Professuurin rahoittajia ovat Etelä-Pohjanmaan korkeakoulusäätiön ja Vaasan yliopiston lisäksi Suomen Metsäsäätiö, Suomen Yrittäjäopisto, Alajärven, Alavuden ja Seinäjoen kaupungit ja Seinäjoen yliopistokeskus. Nykyinen viisivuotinen kausi "Kestävä ja kilpailukykyinen liiketoiminta puurakentamisessa" alkoi tammikuun 2024 alusta. Ensimmäinen puurakentamisen liiketoiminnan kehittämisen professuuri alkoi vuonna 2016.
Fakta
- Nimi: Anu Bask
- Syntynyt: 1962
- Tutkinto: Kauppatieteiden tohtori (logistiikka) vuonna 2007 Helsingin kauppakorkeakoulussa eli nykyisessä Aalto-yliopistossa
- Nykyinen tehtävä: Liiketoiminnan kehittämisen professori (soveltamisalana puurakentaminen) Vaasan yliopistossa ja Seinäjoen yliopistokeskuksessa
- Dosentuuri: Toimitusketjun johtamisen dosentti Turun yliopiston kauppakorkeakoulussa, erityisalana vastuullinen toimitusketjujen johtaminen
- Aiempi ura: Yliopistonlehtori Turun yliopiston kauppakorkeakoulussa elokuusta 2020 lähtien, vuosina 2018–2020 toimitusketjujen johtamisen vanhempi tutkija. Aiemmin Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa logistiikan tutkijana, yliassistenttina, erikoistutkijana ja määräaikaisena professorina sekä tohtoriohjelman koordinaattorina. Bask on toiminut logistiikan ja toimitusketjujen johtamisen tutkijakoulun (KATAJA) johtajana vuodesta 2011 lähtien.
- Asuu: Espoossa
- Perhe: Puoliso ja kaksi aikuista lasta
- Harrastukset: Luonnossa liikkuminen ja rally-tokon harrastaminen koirien kanssa. Rally-toko on koiraharrastuslaji, jossa koiran kanssa suoritetaan ratoja ja jossa on elementtejä tottelevaisuuskoulutuksesta, agilitystä ja koiratanssista. Baskilla on lintukoiria, joiden kanssa hän käy metsästämässä puolisonsa kanssa. Bask seuraa myös yhä penkkiurheilijana nykyisin aikuisten lastensa harrastuksia, tällä erää rugbya.
- Yllättävää: On koirien ja metsästysharrastuksen myötä oppinut katsomaan metsää ja sen eläimiä uusin silmin. Joulun alla muuttuu tonttufaniksi: tonttuja löytyy usein jo marraskuussa tarkkailuasemistaan.
Lisätiedot
Professori Anu Bask, Vaasan yliopisto, puh. 050 501 3558, sähköposti anu.bask(at)uwasa.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Riikka KalmiTiedeviestinnän asiantuntijaVaasan yliopisto / Viestintä, brändi ja markkinointi
Puh:0294498231riikka.kalmi@uwasa.fiKuvat



Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Miltä näyttää Vaasan seudun kestävä tulevaisuus? Vaasan yliopisto tuo monipuolisen asiantuntijaohjelmiston Wasa Future Festivalille 11.–16.8.20256.8.2025 09:36:10 EEST | Tiedote
Miten luomme kasvua ja torjumme ilmastonmuutosta älykkäillä ja puhtailla energiaratkaisuilla? Miten tekoäly ja teknologia auttaa yrityksiä kehittämään uutta, kestävämpää liiketoimintaa? Miten tutkimuksen ja yritysyhteistyön keinoin voidaan saada aikaan merkittäviä uusia avauksia yhteiskuntaan sekä varaudutaan nopeasti muuttuvan maailman epävarmuuksiin? Muun muassa näitä teemoja päästään pohtimaan asiantuntijoiden johdattamina Vaasan yliopiston ohjelmassa Wasa Future Festivalilla 11.–16.8.2025.
Kaupunkitutkimuksen asiantuntija Sampo Ruoppila aloittaa Vaasan yliopiston työelämäprofessorina4.8.2025 11:54:44 EEST | Tiedote
Vaasan yliopiston uudeksi työelämäprofessoriksi on nimitetty kaupunkitutkimuksen asiantuntija, valtiotieteiden tohtori Sampo Ruoppila. Hänen erityisalanaan on kaupunkitutkimusyhteistyö, ja tehtävässään hän keskittyy rakentamaan systemaattista yhteistyötä yliopiston ja Vaasan kaupungin välille.
Kesähaku Vaasan yliopiston Porissa toteutettaviin Automation and Robotics -maisteriopintoihin on käynnissä8.7.2025 09:32:18 EEST | Tiedote
Vaasan yliopisto järjestää kesähaun Porissa toteutettavaan Robotics and Automation -opintosuuntaan, joka on osa Tietojenkäsittelytieteiden maisteriohjelmaa. Opintosuunnasta valmistuvien tutkintonimike on diplomi-insinööri. Vaasan yliopiston englanninkielinen maisteriohjelma käynnistyi Porissa viime syksynä.
Vaasan yliopisto jälleen ykkönen suomalaisten yliopistojen kuntotestissä3.7.2025 15:15:42 EEST | Tiedote
Vaasan yliopisto on jälleen kärjessä suomalaisten yliopistojen kuntotestissä. Testissä arvioitiin yliopistojen kehitystä vuosina 2018–2024 viidellä eri osa-alueella: julkaisut, suoritetut tutkinnot, henkilöstön kansainvälisyys, kansainväliset hakijat sekä kansainväliset opiskelijat.
Biokaasu vauhdittaa vihreää siirtymää Pohjanmaan maakunnissa – uusi digitaalinen alusta yhdistää toimijat2.7.2025 09:03:45 EEST | Tiedote
Biokaasulla on merkittävä rooli alueellisen energiaomavaraisuuden ja kiertotalouden edistämisessä. Vaasan yliopiston, Centria-ammattikorkeakoulun ja Seinäjoen ammattikorkeakoulun yhteinen tutkimushanke DigiBiogasHubs tuo biokaasumarkkinoiden toimijat yhteen digitaalisen verkkoalustan avulla ja luo pohjan uudenlaiselle yhteistyölle. Alueellisten biokaasukeskittymien kehittäminen ja niiden välisten yhtymäpintojen tunnistaminen ovat keskiössä, kun tavoitteena on moninkertaistaa biokaasun tuotanto ja käyttö.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme