Suurehko sähkösavukkeiden salakuljetus Tullin haaviin
Tulli on paljastanut suurehkon sähkösavukkeiden eli ns. vapejen salakuljetuksen pääkaupunkiseudulla. Lappeenrannassa asuva epäilty tilasi Kiinasta laittomia sähkösavukkeita, joiden myynnillä hän tavoitteli mittavaa rikoshyötyä. Toiminnasta aiheutuu lopulta suuri lasku epäillylle itselleen.

Sähkösavukkeiden laiton maahantuonti paljastui normaalissa tullivalvonnassa kuriiripalvelun terminaalissa pääkaupunkiseudulla. Lähetyksestä paljastui noin tuhat kappaletta nikotiinia sisältäviä sähkösavukkeita. Tutkinnassa selvisi, että epäilty oli tilannut Kiinasta sähkösavukkeita vuoden 2023 aikana yhteensä noin 1 600 kappaletta. Tulli sai takavarikoitua näistä noin tuhat ja kulutukseen päätyi 600 sähkösavuketta.
Tullin takavarikoimat sähkösavukkeet sisältävät pääsääntöisesti nikotiinia. Puhekielessä vape-sanaa käytetään myös niistä tuotteista, jotka eivät sisällä nikotiinia.
– Olemme havainneet Tullissa, että nuorien henkilöiden vape-tilaukset on lisääntyneet. Heistä kaikki eivät aina välttämättä tiedosta, että sähkösavukkeiden tilaaminen ja levitys on laitonta. Tästä kun jää kiinni, johtaa se aina rikosoikeudellisiin seuraamuksiin, kertoo tutkinnanjohtaja Marko Laitinen.
Sähkösavukkeiden nettitilailulla voi olla pitkäaikaisia vaikutuksia. Paljastuneen rikoksen laatu ja laajuus vaikuttavat aina seuraamuksiin, rangaistukset voivat näissä tapauksissa vaihdella sakoista vankeuteen. Tuhansien eurojen rikoshyöty voi muuttua pitkäksi laskuksi valtiolle.
– Henkilölle tulee yleensä valtiolle maksettavaksi vältetyt verot ja mahdollisesti rikoksella saatu hyöty. Summat voivat olla todella suuria ja niitä saa maksella jopa vuosia. Lisäksi jos rangaistus on vankeutta, niin rikosrekisterimerkintä haittaa monessa kohtaa nuoren elämää, Laitinen jatkaa.
Laittomien vapejen sisällöistä ei tiedetä mitään
Yksityishenkilö ei saa tilata sähkösavukkeita tai nikotiinia sisältävää nestettä Suomen ulkopuolelta ns. etäviestimellä, esimerkiksi verkosta.
– Sähkösavukkeisiin voi liittyä myös vakava terveysriski. Kukaan ei tiedä, mitä laittomasti maahan tilatut vapet sisältää, ne saattavat sisältää terveydelle haitallisia kemikaaleja, sanoo Marko Laitinen.
Lappeenrantalaista epäillään veropetoksesta ja salakuljetuksesta. Mahdollisten rikosoikeudellisten seuraamusten lisäksi epäillyltä voidaan vaatia menetettäväksi valtiolle rikoshyötynä tuhansia euroja, jonka lisäksi hänelle saattaa tulla tuhansien eurojen maahantuontiverot maksettavaksi. Tapaus on siirtynyt Etelä-Suomen syyttäjäalueelle syyteharkintaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marko Laitinen, tutkinnanjohtaja, tulliylitarkastaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(a)tulli.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tulli edistää tavarakaupan sujuvuutta ja varmistaa sen oikeellisuuden, tarjoaa asiakaslähtöisiä palveluita sekä suojaa yhteiskuntaa, ympäristöä ja kansalaisia. Tulli kantaa tehokkaasti tullit ja muut maahantuonnin verot ja maksut sekä torjuu ja tutkii rajat ylittävää rikollisuutta. Lisäksi Tulli laatii viralliset tilastot Suomen ulkomaankaupasta sekä tutkii elintarvikkeiden ja kulutustavaroiden turvallisuutta. Tulli on valtiovarainministeriön tulosohjaama virasto, joka toimii yhteistyössä elinkeinoelämän sekä kotimaisten ja ulkomaisten viranomaisten kanssa. Tullin palveluksessa on noin 2 000 henkilöä. Suomen tulli on osa Euroopan unionin tulliliittoa, jossa noudatetaan yhteistä kauppapolitiikkaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Pääkaupunkiseudulla sijaitseva yhtiö toimittanut pakotteiden alaisia tuotteita Venäjälle9.7.2025 08:08:00 EEST | Tiedote
Tullilla on tutkinnassa rikoskokonaisuus, jossa pääkaupunkiseudulla sijaitsevan huolinta-alan yhtiön epäillään toimittaneen pakotteiden alaisia tuotteita Venäjälle vuosina 2022–2025. Pakotteiden alaisten tavaroiden tämän hetkinen arvioitu arvo on noin 300 000 euroa.
Kesäinen Tullimuseo – ei pelkkää historian havinaa8.7.2025 10:46:37 EEST | Tiedote
Helsinkiin suuntautuvan kesälomaretken kohokohta on tietenkin UNESCO:n maailmanperintölistaan kuuluva 1700-luvun merilinnoitus Suomenlinna, josta matkailija löytää henkeäsalpaavia luontokohteita ja toinen toistaan mielenkiintoisempia museoita. Susisaarella sijaitseva Tullimuseo palvelee vieraita saavutettavin aukioloajoin ja tarjoaa aina ilmaisen sisäänpääsyn.
Törkeä rikosepäily kansainvälisessä alkoholin nettikaupassa – veroja maksamatta Suomelle jopa 40 miljoonaa euroa4.7.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
Tulli epäilee, että saksalainen yritys on myynyt alkoholia Saksasta Suomeen ja jättänyt hoitamatta verovelvollisuudet Suomen valtiolle. Esitutkinta on koskenut myyntiä yli kahden ja puolen vuoden aikana, vuoden 2019 tammikuusta elokuuhun 2021.
Tullin uusilla tutkimuslaitteilla päästään käsiksi tuntemattomiin aineisiin huumeista elintarvikkeisiin2.7.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Uudet tutkimuslaitteet tarjoavat lisää tarkkuutta vieraiden aineiden tunnistukseen Tullilaboratoriossa. Vastaavia laitteita on ollut käytössä muissa EU-maissa, mutta ei vielä Suomen tullilla.
Turkista lähetettiin yli miljoona savuketta Suomeen – pakettien ilmoitettiin sisältävän lasten vaatteita1.7.2025 08:10:00 EEST | Tiedote
Tullin tutkinta paljasti joulukuussa 2024 laajan savukkeiden maahantuontikokonaisuuden. Savukkeita lähetettiin Turkista Suomeen postilähetyksissä, joissa väitettiin olevan kankaita ja lasten vaatteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme