Hämeenlinnan suurin omistajayrittäjävetoinen tilitoimisto laajentaa vauhdilla Tampereelle – yhtiö tuplaa henkilöstönsä määrän
33 vuotta alalla toiminut tilitoimisto Angelma & Mäkelä laajentaa Tampereelle. Yhtiö työllistää Hämeenlinnassa 20 henkilöä ja aikoo seuraavan viiden vuoden sisään rekrytoida vähintään yhtä monta Tampereelle.

Hämeenlinnassa vuonna 1990 perustettu Angelma & Mäkelä avasi hiljattain Tampereen toimipisteensä Nokia Arenan Opaali-rakennukseen.
Rekrytointi Tampereelle on yhtiön hallituksen puheenjohtaja Jukka Mäkelän mukaan sujunut hyvin. ”Olemme löytäneet uuteen toimistoomme kokeneita kirjanpidon, palkanlaskennan ja HR:n asiantuntijoita. Ensi vaiheessa Tampereen toimiston vahvuus on kahdeksan työntekijää”, hän kertoo.
Yhtiön liikevaihto vuonna 2023 oli 2,7 miljoonaa euroa. Mäkelä korostaa kuitenkin, että kasvu tehdään maltillisesti ja toiminnan laadusta huolehtien. Esimerkkinä pitkäjänteisestä toiminnasta yhtiö on jo vuodesta 1995 kuulunut sähköisten taloushallintaohjelmistojen käyttäjien edelläkävijöihin – Mäkelälle on myös myönnetty Netvisor-elämäntyöpalkinto. Yhtiö uskoo vahvasti robotiikan, tekoälyn ja automatisoinnin voimaan tilitoimiston prosesseissa.
Mäkelä näkee, että voimakkaasti pääomasijoittajien haltuun viime vuosina keskittyneellä tilitoimistoalalla on tarvetta henkilökohtaisemmalle palvelulle. ”Isoissa tilitoimistoissa asiakas tuntee helposti itsensä pieneksi, eivätkä ne pysty tarjoamaan aitoa kilpailuetua asiakkailleen”, hän toteaa. ”Toimintamme perustuu korkeaan laatuun, hyvään palveluun sekä pitkäaikaisiin työ- ja asiakassuhteisiin.”
Angelma & Mäkelä tarjoaa kirjanpito- ja palkanlaskentapalveluja, talouspäällikköpalveluja, veroneuvontaa ja apua yritysjärjestelyissä. HR ja työoikeudelliset palvelut tuotetaan yhteistyössä osakkuusyhtiö HR Lex Oy:n kanssa.
Tampereen toimiston asiakaspalvelupäällikkönä toimii Sari Honkaniemi, KTM, KLT.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Jutta Vetter
Vetter Communications Oy
press@vetter.fi
050 54 66 000
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vetter Communications Oy on tamperelainen viestintätoimisto, joka tarjoaa kokonaisvaltaisia palveluja yritysmaailman viestintä- ja mediatiedotustarpeisiin suomeksi, englanniksi, ruotsiksi, saksaksi, espanjaksi, ranskaksi ja italiaksi.
Yhtiö osallistuu monipuolisesti myös operatiiviseen toimintaan asiakkaidensa kansainvälisissä suhteissa, ja viestintää hoidetaan luonnollisena osana asiakkaiden myyntiprosessia.
Asiakkaina on liike-elämän toimijoita monelta eri sektorilta, muun muassa kotimaisia ja kansainvälisiä IT-taloja, tekniikan ja teollisuuden toimijoita, asianajotoimistoja, ilmailualan edustajia sekä kulttuurialan toimijoita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vetter Communications Oy
Suomalainen teknologiayhtiö Tuxera vahvistaa johtoryhmäänsä kolmella nimekkäällä rekrytoinnilla – tähtäimessä 100 MEUR liikevaihto26.11.2025 07:35:00 EET | Tiedote
Globaalisti toimiva suomalaisyhtiö Tuxera on tehnyt kolme nimekästä rekrytointia. VP, Global Sales & Strategy Aleksina Shemeikka, VP, Marketing Merja Sinkkonen ja VP, People and Culture Karoliina Reuna tukevat yhtiön kasvumatkaa kohti 100 miljoonan euron liikevaihtotavoitetta tämän vuosikymmenen aikana. Yhtiö suunnittelee rekrytoivansa tulevan vuoden aikana kaikkiaan 50 uutta tuxeralaista.
Konsulttitalo Klarigo Oy laajentaa liiketoimintaansa18.11.2025 07:35:00 EET | Tiedote
Suomen välittävimmäksi konsulttitaloksi itseään kutsuva Klarigo Oy laajentaa liiketoimintaansa. Yli 20 vuotta toimineen Klarigon liikevoitto kasvoi viime tilikaudella 14 prosenttia, ja nyt yhtiö laajentaa toimintaansa uuteen datatiimiin.
Uusiutuvan energian asiantuntijayritys Despro puskee vastavirtaan – 10 vuotta täyttävä yhtiö aikoo tuplata henkilöstömääränsä ja avaa isommat toimitilat Tampereella14.11.2025 08:20:00 EET | Tiedote
Uusiutuvan energian, kriittisen infran ja teollisuuden asiantuntijayritys Despro on tehnyt tasaisen vahvaa, 25 %:n vuosittaista kasvua haastavista markkinasuhdanteista huolimatta. Marraskuussa 2025 yhtiö täyttää kymmenen vuotta ja siirtää samalla päätoimipaikkansa uusiin, isompiin toimitiloihin Tampereella. Henkilöstömäärä on kasvanut vuosikymmenessä nollasta 150:een – vuoteen 2028 mennessä suunnitelmissa on työllistää jo 300 asiantuntijaa.
Suomalainen ohjelmistoyhtiö Pinja kiihdyttää kansainvälistä kasvua Ruotsin markkinoilla5.11.2025 07:15:00 EET | Tiedote
Toimitusketjujen hallinnan, teollisen tuotannon ja kestävän kehityksen tekoälypohjaisiin pilviratkaisuihin erikoistunut Pinja aloittaa yhteistyön ruotsalaisen sahayhtiö Sveden Trän kanssa. Kumppanuus jatkaa Pinjan systemaattista kansainvälistä laajentumista merkittävällä askeleella Ruotsin puuteollisuusmarkkinoilla.
Organisaatioiden turvallisuusjohtamisessa on uudenlaisia haasteita – kriittisillä riskeillä on suora yhteys kansalliseen turvallisuuteen15.10.2025 06:15:00 EEST | Tiedote
Geopoliittiset jännitteet, kyber- ja tietoturvauhat sekä tekoälyn yleistyminen ovat aiheuttaneet uudenlaisia haasteita yritysten ja organisaatioiden turvallisuuteen, kertoo turvallisuusjohtamiseen erikoistunut ohjelmistotalo Qreform. Muutos käy ilmi Qreformin julkaisemasta, eri toimialojen turvallisuusjohtamista selvittäneestä Turvallisuusjohtamisen trendit 2025 -katsauksesta. Riskeillä on suora yhteys myös kansalliseen turvallisuuteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

