Uimatarvikkeita myydään kuin olisi heinäkuu – Prisman data paljastaa miten suomalaiset innostuivat avantouinnista
22.1.2024 07:48:00 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote
Siinä missä uima-asuja ja uimatarvikkeita on aiempina vuosina myyty lähinnä kevään ja kesän aikana, tällä hetkellä polskimiseen liittyvät tarvikkeet myyvät Prismassa ennätyshyvin keskellä kylmintä pakkastalvea. Peräti 41 prosentin myyntikasvua vauhdittaa suomalaisten hurahtaminen talviuintiin.

Prismassa uintitarvikkeiden myynti on ollut hyvällä tasolla koko vuoden, mutta silmiinpistävää on, että niiden myynti kasvoi joulukuussa peräti 41 prosenttia verrattuna vuodentakaiseen. Suomalaisten kasvavasta innostuksesta talviuintiin kertoo etenkin se, että samalla ajanjaksolla uimajalkineiden myynti on kasvanut 53 prosenttia, uimasukkien 60 prosenttia ja uimakäsineiden myynti on 2,5-kertaistunut.
”Avantouinnista on selvästi tullut hittilaji. Tämä yhdistettynä ihan perinteisen halliuinnin kanssa näkyy myös meillä harvinaisen korkeina uintikategorian myyntilukuina, Yhä useampi selvästi haluaa kokeilla avannossa pulahtamista ja etsii nyt varusteita, joilla tätä toteuttaa”, Prisma-ketjun sportin myyntipäällikkö Anu Keskinen toteaa.
Keskinen uskoo talviuinnin suosion syyn takana olevan sen matala aloituskynnys.
“Esimerkiksi varusteita ei tarvita paljoa: hyvänä perussettinä toimii uimapuku, -tossut ja -käsineet sekä pään suojaksi päähine. Neopreeniset uimatossut soveltuvat hyvin avantouintiin materiaalin lämmönkestävyyden ja pitävän kumipohjan vuoksi. Ne ovat myös monikäyttöiset, niitä voi lisäksi käyttää vaikkapa uimahalleissa, rannoilla ja vesiurheilussa. Neopreenista valmistetut hanskat pitävät samalla tavoin kädet lämpöisinä kastuessaankin. Talviuimarin on hyvä muistaa, että kämmenpinnan on hyvä olla liukumatonta materiaalia, jotta sillä saa hyvän otteen esimerkiksi kaiteista.”
Myös muiden uintivarusteiden myynti on Keskisen mukaan selvästi kasvussa.
“Uimalasien myynti kasvoi joulukuussa 14 prosenttia verrattuna vuodentakaiseen. Uimalakeissa kasvua oli 15 prosenttia ja uinnissa käytettävien korvatulppien myynti yli tuplaantui.”
Avantouinnissakin suositaan paljasta pintaa - näin pidät uima-asun kunnossa
Siinä missä nopeasti voisi kuvitella pitkien ja peittävien uima-asujen olevan kylmässä ilmassa liikkuvien avantouimarien suosiossa, Keskisen mukaan näin ei ole asia.
“Avantouinnissa suositaan yleensä ihan perus uimapukua tai kaksiosaista bikinivaihtoehtoa. Myös lahkeellista uimapukua naisille on myyty hyvin tänä syksynä, mutta periaatteessa mitä pienempi uikkari, sitä vähemmän on kylmää kangasta ympärillä, kun avannosta noustaan pois. Mutta pääsääntöisesti käytetään ihan perus uimapukuja sekä sporttisempia bikineitä, joissa toppi ja alaosa. Miehet suosivat ihan perinteisiä uimahousuja.”
Keskinen muistuttaa, että vaikka kesällä uima-asun kulumiseen vaikuttaa muun muassa aurinkorasvojen käyttö sekä suora altistuminen auringonvalolle, myös talviuimarin kannattaa pitää asustaan hyvin huolta.
“Talviuinnissa uimapukujen hoidossa tulee huomioida erityisesti pesu jokaisen käyttökerran jälkeen, varsinkin jos on saunottu uima-asu päällä. Muilta osin hoito on samanlaista kuin kesällä eli uinnin jälkeen uimapuku tulee huuhtoa huolella ja pestä miedolla pesuaineella. Kannattaa pitää mielessä se, että merivesi saattaa myös aiheuttaa muutoksia uimapuvun väriin.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
SOK:n viestintä
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 8–16.
Anu KeskinenMyyntipäällikkö (sport ja jalkineet)S-ryhmä
Puh:0107680304anu.keskinen@sok.fiKuvat



Linkit
Prisma
Prisma on S-ryhmän perheystävällinen hypermarket, jossa on pysyvästi edullinen hintataso ja monipuolinen tuotevalikoima. Prismassa voit hoitaa kaikki kodin hankinnat yhdellä kauppamatkalla. Laajan päivittäistavaravalikoiman lisäksi Prismassa on kattava tarjonta kodin, vapaa-ajan ja pukeutumisen tuotteita. Prisma.fi-verkkokaupassa voit ostaa tuotteita ja tutustua osaan myymälöiden käyttötavaravalikoimasta. Suomessa on tällä hetkellä 76 Prismaa. www.prisma.fi
SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä, rautakaupassa ja oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,7 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa.
#parempipaikkaelää
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Juhannuksen juomatrendit yllättävät – alkoholia ostetaan vuosi vuodelta vähemmän, sokerittomien virvoitusjuomien suosio kasvaa10.6.2026 07:50:00 EEST | Tiedote
Kaksi vuotta sitten juhannuksen alla S-ryhmän kauppojen juomavalikoima monipuolistui, kun juomaosastoille tuotiin ensimmäistä kertaa enintään 8-prosenttiset käymisteitse valmistetut viinit ja muut rypäletuotteet sekä panimojuomat. Muutos on näkynyt kuluttajakäyttäytymisessä: moni nappaa nykyisin ruokaostosten yhteydessä mukaansa myös viinipullon. Samalla alkoholillisten oluiden, siiderien ja lonkeroiden myynti on laskenut jopa 15 prosenttia vuodesta 2020.
S-ryhmä SuomiAreenassa 2026: tulevaisuuteen katsovaa puhetta työelämästä5.6.2026 08:51:11 EEST | Tiedote
Keskusteluja työelämän kehitysteoista, kotimaisen ruoan menestystekijöistä, Suomi-matkailun tulevaisuuden kasvusta sekä yritysten luontotyöstä – S-ryhmä on jälleen mukana SuomiAreenassa.
Ostoslista nappia painamalla ja päivän työ 40 sekunnissa: S-ryhmässä tekoäly valjastetaan arjen hyödyksi4.6.2026 08:56:32 EEST | Tiedote
S-ryhmän tekoälyratkaisuja yhdistää yksi tavoite: arjen helpottaminen. Kun tekoäly tuodaan asiakkaiden ja henkilökunnan arkeen, se nopeuttaa työntekoa ja personoi asiointia. Ravintoloissa päivän analyysityö hoituu sekunneissa, kaupassa ostoslista syntyy automaattisesti ja sovellukset oppivat tuntemaan asiakkaan. Tavoite on selkeä: enemmän aikaa ihmisille ja sujuvampi arki asiakasomistajille.
Bonuksen kerryttäminen puhelimella onnistuu nyt myös S-ryhmän hotelleissa26.5.2026 08:02:00 EEST | Tiedote
Bonuksen kerryttäminen Applen laitteilla on mahdollista myös kaikkien S-ryhmän hotellien vastaanotoissa kesäkuun alusta lähtien. Android-puhelimilla Bonusta on saanut hotellimajoituksista jo pidemmän aikaa.
S-ryhmä ja Luonnonperintösäätiö suojelevat arvokasta ikimetsää Enontekiöllä22.5.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Luonnonperintösäätiö on S-ryhmän lahjoituksen turvin ostanut suojeluun luonnonarvoiltaan poikkeuksellisen arvokkaan metsä- ja suoalueen, joka sijaitsee Ylläs‑Pallastunturin kansallispuiston kupeessa Enontekiöllä. Yrityksillä on entistä keskeisempi rooli luonnon monimuotoisuuden vahvistamisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme