Blogi: Osakekirjan sähköistämistä kannattaa siirtää – näin ratkomme ruuhkaa
Asuntojen omistusten rekisteröinnit ovat pahasti ruuhkautuneet Maanmittauslaitoksessa, kun asiakkaat ovat tulleet sankoin joukoin sähköistämään osakekirjojaan eivätkä Maanmittauslaitoksen lisärekrytoinnit ole vielä helpottaneet tilannetta. Lue johtaja Janne Murtoniemen blogi keinoista ruuhkan taltuttamiseksi.

Suosittelemme asunnon omistajia siirtämään osakekirjan sähköistämistä ainakin useammalla kuukaudella. Kiireellisissä asioissa voi ottaa yhteyttä asiakaspalveluumme. Olemme pahoillamme pitkästä odotusajasta ja ylimääräisestä vaivasta! Teemme parannuksia tilanteen korjaamiseksi.
Ruuhka johtuu virheellisistä oletuksistamme siinä, kuinka paljon ihmisiä ja kuinka lyhyen ajan sisään asiakkaat ovat tuoneet osakekirjoja sähköistettäväksi kotien kätköistään. Lisäsimme tekijöitä parin kuukauden viiveellä, sillä asiointimääristä saatu data oli syksyyn saakka puutteellista.
Osakekirjat ovat arvopapereita
Olennaista on ruuhkatilanteessakin huomioida , että osakekirjat ovat arvopapereita. Osakekirjojen käsittelyssä toimitaan huolellisesti virheiden minimoimiseksi.
Lisäsimme syksyllä 40 kokoaikaista ja 80 oman työn ohella auttavaa työntekijää omistuksen rekisteröintiin, ja helmikuun alussa aloittaa 30 uutta tekijää. Jokainen ulkopuolelta palkattu tekijä on käynyt läpi Suojelupoliisin turvallisuusselvityksen.
Tekninen kehitys helpottaa ja nopeuttaa rekisteröintejä tulevaisuudessa. Asiakirjojen käsittely ja rekisteröinti tehdään tällä hetkellä manuaalisesti.
Parannamme tuotantojärjestelmää ja työprosessejamme jatkuvasti, jotta manuaalinen käsittely olisi mahdollisimman nopeaa ja tehokasta.
Otamme sähköisen hakemuksen käyttöön myöhemmin tänä vuonna, mikä poistaa osan manuaalisesta työstä. Paperinen osakekirja muutetaan digitaaliseen muotoon yhden kerran. Kun omistus sähköistämisen jälkeen sitten vaihtuu, voimme lisätä automaatiota. Jos omistajamerkintä on jo sähköinen, käsittelemme omistajanvaihdoksen kokonaan sähköisesti vuodesta 2025 lähtien.
Arvioimme, että suurin ruuhkapiikki on takana. Kymmenettuhannet asiakkaat tulivat heti, kun oma taloyhtiö viime vuoden lopulla ilmoitti siirtyneensä huoneistotietojärjestelmään ja siten oman asunnon rekisteröinti oli ensimmäistä kertaa mahdollista.
Asiakasmäärien jyrkän kasvun takia käsittelemme asiat järjestyksessä, joka perustuu eri asiakasryhmien oikeuksiin ja velvollisuuksiin. Tämä merkitsee asiakkaalle sitä, että tammikuussa tuotu osakekirja rekisteröidään vasta kesäloman ja joulun välillä, jos asunnon omistuksessa ei ole tapahtunut muutosta.
Toimi näin, kunnes ratkaisumme ruuhkaan tepsivät
Asunnonomistajilla on pääsääntöisesti 10 vuotta aikaa sähköistää osakekirjansa, eli useimmilla ei ole kiire. 10 vuoden aika alkaa siitä, kun taloyhtiö siirtyi uuteen huoneistotietojärjestelmään.
Jos olet juuri ostanut tai perinyt asunnon, hae uuteen asuntoosi omistuksen rekisteröintiä kahden kuukauden kuluessa omistajanvaihdoksesta. Lisää vinkkejä sujuvaan asiointiin löydät asiointiapuristamme.
Jos rekisteröinti ei voi odottaa, voit näissä poikkeustilanteissa edistää omistuksesi nopeampaa rekisteröintiä ottamalla asiakaspalveluumme yhteyttä. Kiireelliset asiat käsitellään nopeimmillaan parissa päivässä.
Ennen kun pyydät meitä kiirehtimään hakemustasi, lue vinkkimme valtakirjan käyttöön yhtiökokoukseen osallistumiseksi ja isännöitsijän kanssa sopimiseksi, jos olet aloittamassa remonttia.
Janne Murtoniemi
Huoneistojen omistuksesta vastaava johtaja, Maanmittauslaitos
Yhteyshenkilöt
Janne MurtoniemiJohtaja
Puh:+358 40 710 8862janne.murtoniemi@maanmittauslaitos.fiLinkit
Teemme maanmittaustoimituksia, ylläpidämme kiinteistöjen ja osakehuoneistojen tietoja, huolehdimme omistusoikeuksien rekisteröinneistä ja kiinnityksistä, tuotamme kartta-aineistoja sekä teemme paikkatietoalan tutkimusta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maanmittauslaitos
Yksityisteiden muutoksista sopiminen ensiksi naapureiden kanssa säästää aikaa ja kustannuksia3.10.2025 08:07:34 EEST | Tiedote
Kun yksityistiehen halutaan tehdä muutoksia, ensimmäinen askel on sopia asiasta muiden tienkäyttäjien ja maanomistajien kanssa. Maanmittauslaitoksen mukaan se nopeuttaa asian etenemistä ja säästää rahaa.
Ilmakuvaus ja laserkeilaus jatkuu yhteistyössä – KALLIO-ohjelman sopimus allekirjoitettu30.9.2025 09:59:36 EEST | Tiedote
Ilmakuvaaminen ja laserkeilaus yhteiskunnan tarpeisiin jatkuu, kun yksityiskohdista saatiin sovittua syyskuussa. KALLIO-ohjelman sopimus varmistaa kansallisen ilmakuvaus- ja laserkeilausohjelman jatkon ensi vuodesta alkaen. Sopimus kokoaa yhteen keskeiset julkishallinnon toimijat, jotka hyödyntävät koko Suomen kattavaa kartta- ja paikkatietoaineistoa omassa työssään.
Sijainnin voi paikantaa voi myös ilman satelliittisignaalia - tutkimuksessa uusia edistysaskelia23.9.2025 06:03:00 EEST | Tiedote
Satelliittipaikannuksen häiriöistä riippumattomalle paikannukselle on suuri tarve. DI Maija Mäkelän väitöstutkimus esittelee verkottunutta paikannusmenetelmää, joka ei tarvitse lainkaan satelliittisignaalia toimiakseen. Väitöstutkimus on osa Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:n tutkimushankkeita, joissa kehitetään paikannuksen häiriösietoisuutta ja keinoja suojautua häirinnän vaikutuksilta.
Hitta bär- och svampställen med hjälp av Lantmäteriverkets kartor och flygbilder22.9.2025 08:34:18 EEST | Pressmeddelande
Lantmäteriverkets kartor och de geodatatjänster som baserar sig på dem, såsom Kartplatsen, erbjuder omfattande information om terrängen och skogarna i Finland. Du kan använda öppet tillgängliga och avgiftsfria webbtjänster även för bär- och svampplockning.
Löydä marja- ja sieniapajat Maanmittauslaitoksen karttojen ja ilmakuvien avulla22.9.2025 08:26:24 EEST | Tiedote
Maanmittauslaitoksen kartat ja niihin perustuvat paikkatietopalvelut, kuten Karttapaikka, tarjoavat kattavasti tietoa Suomen maastoista ja metsistä. Voit hyödyntää verkossa avoimesti saatavilla olevia maksuttomia ainestoja myös marjastukseen ja sienestykseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme