Lapsettomien yhdistys Simpukka ry kerää kokemuksia tahattomasti lapsettomien huomioimisesta yhteiskunnassa
8.2.2024 08:53:02 EET | Lapsettomien yhdistys Simpukka ry | Tiedote
Lapsettomien yhdistys Simpukka ry kerää kirjoituksia tahattoman lapsettomuuden kokemuksesta Suomessa. Kirjoitusten avulla edistetään lapsettomuustietoisuutta ja tahattomasti lapsettomien hyvinvointia Suomessa.

Lapsettomien yhdistys Simpukka ry kerää mielipidekirjoituksia tahattomasti lapsettomana elämisestä Suomessa. Yhdistys toivoo kohderyhmältään kirjoituksia, jotka tekevät näkyväksi sen, millaisissa arjen tilanteissa lapsettomuus nousee esiin ja miten se kohdataan eri palveluissa.
Yhdistys etsii kirjoituksia, jotka tuovat kokemusten ja esimerkkien avulla ehdotuksia tahattomasti lapsettomien hyvinvoinnin edistämiseen Suomessa. Yhdistys toivoo myös kirjoituksia, jotka tuovat esille erityisen hyvin toimivat rakenteet ja käytännöt tahattomasti lapsettomia koskettavissa palveluissa.
Tarinoita lapsettomuudesta -blogissa julkaistavat kirjoitukset voivat käsitellä esimerkiksi lasta toivovan tai lopullisesti lapsettoman kohtaamista eri palveluissa, keskenmenojen hoitoa, kokemuksia lapsettomuushoitojen mahdollistumisesta tai tilanteita ja kokemuksia sijaissynnytysjärjestelyn tarpeesta. Kirjoitusten aiheina voivat olla myös muun muassa tahattoman lapsettomuuden näkyminen työelämässä tai ikääntyvien palveluissa.
Keskusteluun lapsiperheellistymisen haasteet
Joka viides hedelmällisessä iässä oleva kohtaa tahattoman lapsettomuuden Suomessa. Lukuina määrän on arvioitu olevan 300 000.
Lapsettomien yhdistys Simpukan toiminnanjohtaja Piia Savion mukaan Suomen alhaisista syntyvyysluvuista ei voi puhua ilman, että puhutaan samalla lasta toivovista, lapsettomuushoitojen resursseista ja esimerkiksi ei-kaupallisen sijaissynnytysten laillistamisen tarpeesta.
Savion mukaan on tärkeää, että päättäjät ja ammattilaiset tiedostavat syntyvyyden taustalla olevat lapsiperheellistymisen haasteet.
– Kohderyhmämme tuo kentältä arvokasta tietoa lapsettomuushoitojen jonoista ja kustannuksista, tahattomasti lapsettomien kohtaamisesta sekä työelämän joustoista ja mahdollisesta työvuoro- ja loma-aikasyrjinnästä. On tärkeää kuulla heidän äänensä puhuttaessa sekä lapsettoman elämänkaaren eri vaiheisiin liittyvistä palveluista että syntyvyydestä, Savio sanoo.
Yhdistys kerää kirjoituksia myös tahattomasti lapsettomia kohtaavilta ammattilaisilta ja päättäjiltä. Poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton yhdistys tekee yhteistyötä monien eri tahojen kanssa.
Viime vuonna 121 tarinaa
Lapsettomien yhdistys Simpukka pyysi vuonna 2023 tahattomasti lapsettomia kirjoittamaan vapaasti kokemuksiaan lapsettomuudesta. Järjestön 35-vuotisjuhlavuoden Tarinoita lapsettomuudesta -kampanjassa kerättiin 121 tarinaa. Kampanja yllätti yhdistyksen suosiossaan täysin. Tarinansa kertoivat muun muassa keskenmenon kokeneet, kohdun menettäneet, gynekologista sairautta sairastavat, hedelmöityshoidoissa käyvät ja lopullisesti lapsettomat.
Lapsettomien yhdistys Simpukan kohderyhmään kuuluu terveydellisistä syistä tai elämäntilanteen vuoksi tahatonta lapsettomuutta kokevia. Heitä yhdistää se, että toivottu lapsimäärä ei ole toteutunut tai tie vanhemmuuteen on ollut pitkä ja kivikkoinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Piia SavioToiminnanjohtajaLapsettomien yhdistys Simpukka ry
Tahattoman lapsettomuuden asiantuntijaorganisaatio. Vaikuttaminen, vertaistuki ja edunvalvonta.
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapsettomien yhdistys Simpukka ry
Huutava pula siittiöistä ja munasoluista - moni vaarassa jäädä ilman lasta, jos sukusolujen lahjoittajia ei löydy27.1.2026 09:56:42 EET | Tiedote
Suomen hedelmöityshoitoklinikoiden sukusolupankit tarvitsevat kipeästi lahjoitettuja siittiöitä ja munasoluja. Lahjasolujen avulla lapsiperheellistymistä toivovien määrä on jyrkässä nousussa, mutta lahjasolujen puutteen vuoksi monen lapsitoive uhkaa jäädä toteutumatta. Munasolulahjoittajien haittakorvausta nostettiin vuoden alussa.
Emäntäkalenteri lahjoitti 5000 euroa Simpukka ry:lle14.1.2026 10:09:13 EET | Tiedote
Vuoden 2026 Emäntäkalenterin tuotosta on lahjoitettu 5000 euroa Lapsettomien yhdistys Simpukalle. Lähes loppuunmyyty Emäntäkalenteri 2026 kuvaa maitotilan emäntien arkea, maaseudun luontoa sekä naiskauneutta leikkisällä ja elämäniloisella tavalla. Lahjoituksella edistetään tahattomasti lapsettomien hyvinvointia.
Lahjasoluperheiden Helminauha-toiminnalle jatkorahoitus11.12.2025 10:26:03 EET | Tiedote
Lahjasoluperheille tietoa ja tukea tarjoava, Simpukka ry:n alainen Helminauha-toiminta on saanut eduskunnan joululahjarahan. Rahoituksen avulla toimintaa jatketaan vuonna 2026. Vuosittain yli 800 lasta saa alkunsa lahjasoluhoitojen avulla, ja perheet tarvitsevat tukea erityisesti lapselle hänen taustastaan puhumiseen. Helminauhan toiminta on Suomessa ainutlaatuista.
Lapsettomien yhdistys Simpukan vuoden vapaaehtoinen 2025 Minna Jantunen: ”Vertaistuki pelasti minut”5.12.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Lapsettomien yhdistys Simpukka ry valitsi Minna Jantusen vuoden 2025 vapaaehtoiseksi. Hänen tekemäänsä vapaaehtoistyötä ohjaa halu tarjota tukea ja toivoa lopullisen lapsettomuuden kohdanneille.
Essillä on lähes 40 geneettistä lahjasisarusta - lapsettomuusjärjestöt vaativat lahjoitettujen sukusolujen käytölle kansainvälisiä rajoituksia25.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Lahjasoluhoidoilla alkunsa saanutta saattaa odottaa aikuisena hämmentävä yllätys: voi löytyä jopa useita kymmeniä geneettisiä lahjasisaruksia. Lapsettomien yhdistys Simpukka toivoo, että lahjasoluhoidoilla lapsen saavien, lahjasolutaustaisten ja sukusolulahjoittajien hyvinvointi ja oikeudet otetaan prosessissa huomioon. Pohjoismaiset lapsettomuusjärjestöt vaativat kansainvälisen rajan asettamista yhden sukusolulahjoittajan sukusoluista alkunsa saaneiden lasten määrälle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
