Tyttö joka muuttui ruusupensaaksi
8.2.2024 12:00:00 EET | HAM Helsingin taidemuseo | Tiedote
Raikas vuoropuhelu helsinkiläisten taidekokoelman varhaisempien ja uudempien teosten välillä nostaa esiin monia ajankohtaisia teemoja sukupuolesta kehollisuuteen. Tuoreet rinnastukset ja teosten yksityiskohtiin porautuminen antavat mahdollisuuksia uusiin tulkintoihin. Näyttely on avoinna HAM Helsingin taidemuseossa 9.2.–29.9.2024.

Tyttö joka muuttui ruusupensaaksi -näyttelyssä pohditaan esittämisen ja näkemisen tapoja. Lähtökohtana toimii HAM Helsingin taidemuseon sydän, Leonard ja Katarina Bäcksbackan kokoelma. Näitä teoksia on asetettu vuoropuheluun HAM Helsingin taidemuseon kokoelman uudempien teosten sekä valikoitujen muiden nykytaiteen teosten kanssa.
Näyttelyn kuraattori FT Asta Kihlman yhdistää uutta ja vanhaa kuvastoa etsien vastinpareja ja vastapareja. Tarkoituksena on saattaa erilaisia ilmiöitä vuoropuheluun siten, että ne osaltaan valaisevat toinen toistaan. Teosten lähiluvussa Kihlman kiinnittää huomion usein epäolennaisiltakin vaikuttaviin yksityiskohtiin, jotka saattavat johtaa kiehtoviin uusiin tulkintoihin.
- 448 teoksen Bäcksbackan kokoelma on edelleen HAMin sydän. Sen teokset ovat aikansa kiinnostavinta taidetta, ja kokonaisuutena kokoelma valottaa oivallisesti suomalaisen modernismin kehitystä. Jotta kokoelmat pysyvät elävinä, ne tarvitsevat uusia lukutapoja ja eri perspektiiveistä valottamista. Uskon, että tämä näyttely tuottaa paljon uusia ajatuksia ja kohtaamisia, sekä syötteitä jokaisen omille tulkinnoille, sanoo HAM Helsingin taidemuseon johtaja Arja Miller.
- Bäcksbackan kokoelmassa erilaiset katsepositiot, keho, habitus sekä asetelma- ja maisema-aiheet nousevat keskiöön. Näihin viiteen teemaan keskittyy myös monimediaalinen Tyttö joka muuttui ruusupensaaksi -näyttely. Kokonaisuus haluaa kunnioittaa Bäcksbackan taidemakua, ja jokaisen salin ja teeman sisällä nähdään keräilijän tutkimia taiteilijoita tai tyylisuuntia, sanoo kuraattori Asta Kihlman.
Näyttely antaa myös mahdollisuuden tarkastella keräilijyyttä ja taidekokoelmien kartuttamista. Lisäksi näyttelyssä avataan taidehistoriallisia tyylejä ja tekniikoita sekä taiteen teorioita ja taiteen tekemisen tapoja. Keskeiseksi nousevat myös pohdinnat kuvan mahdollisuuksista kertoa ja vaikuttaa.
Leonard ja Katarina Bäcksbackan taidekokoelmalla oli ratkaiseva merkitys Helsingin kaupungin taidemuseon perustamiselle. 448 teosta lahjoitettiin kaupungille vuonna 1976 ja ne ovat edelleen HAM Helsingin taidemuseon kokoelmien ydin. FT Christina Bäcksbacka on jatkanut isovanhempiensa ja isänsä Ingjald Bäcksbackan arvokasta työtä Taidesalongin galleristina ja taiteen kerääjänä. HAMille lahjoitettuun Ingjald Bäcksbackan ja Christina Bäcksbackan kokoelmiin kuuluu tällä hetkellä yli 370 teosta.
- Merkittävä taideteos on kuitenkin aina koskettava ja jokaisella katsojalla on oikeus vastaanottaa se myös oman persoonansa ja edellytystensä mukaisesti, korostaa Christina Bäcksbacka.
Näyttelyssä on teoksia kaikkiaan 31 taiteilijalta. Osa näyttelyn herkistä paperipohjaisista teoksista vaihdetaan näyttelyn puolivälissä saman taiteilijan toisiin teoksiin, jotta niiden valoaltistusta voidaan rajoittaa. Kerrallaan näyttelyssä on 40 teosta tai teoskokonaisuutta. Näistä vaihdettavia teoksia tai teoskokonaisuuksia on 11.
Näyttelyn taiteilijat ovat Louise Bourgeois, Yngve Bäck, Jules Cavaillès, Shia Conlon, Erik Creutziger, Saara Ekström, Magnus Enckell, Hilda Maria Flodin, Emma Helle, Emma Jääskeläinen, Sylvester Kivelä, Ervin Latimer, William Lönnberg, Heikki Marila, Mauno Markkula, Ana Mendieta, Olli Miettinen, Tina Modotti, Dennis Oppenheim, Tero Puha, Valle Rosenberg, Jalmari Ruokokoski, Noora Sandgren, Vidha Saumya, Sigrid Schauman, Elga Sesemann, Joel Slotte, Ellen Thesleff, Salla Tykkä, Hanna Weselius ja Hannah Wilke.
Tyttö joka muuttui ruusupensaaksi -näyttely on saanut tukea Museovirastolta.
HAM julkaisee näyttelyn yhteydessä kuraattori Asta Kihlmanin kirjan 'Tyttö joka muuttui ruusupensaaksi'. Näyttelyjulkaisu on myynnissä HAM shopissa (18 eur).
Tyttö joka muuttui ruusupensaaksi
9.2.–29.9.2024
HAM Helsingin taidemuseo
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maarit KivistöTiimiesihenkilö, mediaviestintäHAM Helsingin taidemuseo / viestintä ja markkinointi
Puh:+358 40 485 5687maarit.kivisto@hamhelsinki.fiLinkit
HAM Helsingin taidemuseo
HAM Helsingin taidemuseo hoitaa, kartuttaa ja kuratoi helsinkiläisten omaa taidekokoelmaa, johon kuuluu yli 10 000 teosta, mukaan lukien kaupungin julkiset taideteokset. Tennispalatsiin keskittyvissä kotimaisissa ja kansainvälisissä näyttelyissään HAM tuo esille modernia taidetta ja nykytaidetta. HAM vastaa myös nykytaidetapahtuma Helsinki Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta. Vuoden 2023 alusta HAM on toiminut Helsingin kaupunkikonserniin kuuluvana säätiönä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HAM Helsingin taidemuseo
Lek, lärande och stadens natur syns i nya offentliga konstverk vid Helsingfors läroanstalter17.6.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
HAM Helsingfors konstmuseum har kuraterat de nya konstverken som placerats i ett daghem och en skola där de på ett konkret sätt möter sin publik mitt i vardagen. Konstverken handlar om barndom, lek och stadsnaturens mångfald. De inbjuder till observationer och gemensamt lärande samt ger fantasin spelrum.
Leikki, oppiminen ja kaupunkiluonto näkyvät uusissa julkisissa teoksissa Helsingin oppilaitoksissa17.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
HAM Helsingin taidemuseon kuratoimat uudet teokset sijoittuvat päiväkotiin ja kouluun, joissa ne kohtaavat yleisönsä suoraan arjen keskellä. Teokset käsittelevät lapsuutta, leikkiä ja kaupunkiluonnon monimuotoisuutta sekä avaavat tilaa havainnoinnille, mielikuvitukselle ja yhdessä oppimiselle.
Play, learning, and urban nature are brought into focus in the new public artworks made for two educational institutions in Helsinki17.6.2026 10:00:00 EEST | Press release
The new artworks have been curated by HAM Helsinki Art Museum for a daycare centre and a school, where they’ve become part of the daily life of the children and staff. The works address childhood experiences, play, and urban biodiversity, creating space for observations, imagination, and learning together.
KOKIMO:s Tablescape inviger HAM:s Rum för ny konst28.5.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
Rum för ny konst är HAM Helsingfors konstmuseums nya utrymme för mångsidig och innovativ bildkonst och en scen för nya former av utställningskoncept. Utrymmet invigs av konstnärsgruppen KOKIMO med verket Tablescape, som utspelar sig vid ett långt middagsbord. Verket kan upplevas på HAM varje hel timme 29.5–23.8.2026.
KOKIMOn Tablescape avaa HAMin Uuden taiteen tilan28.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Uuden taiteen tila on HAM Helsingin taidemuseon uusi, monimuotoisen, innovatiivisen kuvataiteen esiintuoja ja uudenlaisten näyttelykonseptien näyttämö. Tilan avaa taiteilijaryhmä KOKIMOn pitkässä illallispöydässä tapahtuva Tablescape. Teokseen voi tutustua HAMissa tasatunnein 29.5.–23.8.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme