Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket

Kuormausnosturin määräaikaistarkastusten laiminlyönnistä sakkoja toimitusjohtajalle

13.2.2024 12:09:04 EET | Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket | Tiedote

Jaa

Kymenlaakson käräjäoikeus tuomitsi yhtiön toimitusjohtajan 25 päiväsakkoon työturvallisuusrikkomuksesta. Lisäksi yhtiö tuomittiin menettämään valtiolle rikoksen tuottamana taloudellisena hyötynä 1.052,80 euroa. Käräjäoikeus antoi tuomionsa 8.2.2024. Asiassa oli kyse siitä, oliko työnantaja tehnyt nosturille työturvallisuussäännösten edellyttämät vuosittaiset määräaikaistarkastukset ja oliko nosturi ollut työntekijöiden käytettävissä.

Nosturille oli tehty viimeksi määräaikaistarkastus 9.7.2019 ja seuraava määräaikaistarkastus oli tehty vasta 9.11.2022 pidetyn työsuojelutarkastuksen jälkeen 11.11.2022. Toimitusjohtaja ei osannut sanoa, oliko tarkastukset vuosina 2020 ja 2021 tehty. Toimitusjohtaja kertoi, että nosturia oli käytetty viikkoa ennen tarkastusta. Vuosina 2020 ja 2021 nosturi oli hänen mukaansa ollut välillä käytössä. Toimitusjohtaja kertoi auton olleen suljetulla ja aidatulla alueella.

Tapauksessa toimitusjohtajan katsottiin syyllistyneen työturvallisuusrikkomukseen. Käräjäoikeus perusteli ratkaisuaan siten, että työturvallisuussäännökset on säädetty työntekijän turvaksi, eikä tarkastusvelvollisuus ole riippuvainen siitä, tehdäänkö työ suljetulla alueella. Lisäksi käräjäoikeus perusteli, että mikäli nosturia ei ole tarkastettu, ei sitä saisi käyttää ja sen käyttö tulisi estää, eikä näin ole tapauksessa tehty. Nosturi on ollut vähintään ajoneuvossa kiinni ja työntekijöiden käytettävissä, joten määräaikaistarkastukset on tullut suorittaa vuosittain.

”Työnantajan on oltava tietoinen työpaikalla olevia työvälineitä koskevista määräaikaistarkastuksista ja ne tulee tehdä määräysten mukaisesti lähtökohtaisesti vuosittain. Jos määräaikaistarkastuksia ei ole lain edellyttämällä tavalla tehty, ei työvälinettä saa työssä käyttää”, kertoo työsuojelulakimies Linda Utriainen Etelä-Suomen aluehallintovirastosta.

Kymenlaakson käräjäoikeuden tuomio 8.2.2024, asianumero R 23/1674.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lakimies Linda Utriainen, etunimi.sukunimi@avi.fi,
Työsuojelun vastuualue, Etelä-Suomen aluehallintovirasto, www.tyosuojelu.fi

Linkit

Työsuojelu − tervettä työtä!
Työsuojeluviranomaisena huolehdimme siitä, että työ Suomessa on terveellistä, turvallista ja reilua. Valvomme työn tekemistä työpaikoilla. Annamme myös ohjausta ja neuvontaa sekä kannustamme työpaikkoja omaehtoiseen, ennaltaehkäisevään työsuojelutyöhön.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket

Hallinto-oikeus: Työsuojeluviranomaisen puolalaiselle yritykselle määräämä laiminlyöntimaksu oli aiheellinen19.12.2025 15:52:23 EET | Tiedote

Lounais-Suomen aluehallintoviraston työsuojelun vastuualue määräsi elokuussa 2024 puolalaiselle yritykselle 5 500 euron laiminlyöntimaksun, koska yritys oli laiminlyönyt velvollisuutensa toimittaa työsuojeluviranomaiselle tietoja työntekijöiden lähettämisestä Suomeen. Yritys valitti laiminlyöntimaksusta hallinto-oikeuteen, joka katsoi, että työsuojeluviranomainen oli voinut pitää yrityksen laiminlyöntejä vakavina ja ratkaisi asian niin, että määrätty laiminlyöntimaksu jäi voimaan. Turun hallinto-oikeus antoi päätöksensä asiassa 19.12.2025.

Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finlands regionala beredskapskommitté sammanträdde för sista gången19.12.2025 13:30:00 EET | Pressmeddelande

Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finlands regionala beredskapskommitté sammanträdde för sista gången den 18 december 2025. De nuvarande beredskapskommittéernas verksamhetsperiod upphör då regionförvaltningsverkens verksamhet upphör den 31 december 2025. Det nya riksomfattande Tillstånds- och tillsynsverket inleder verksamheten den 1 januari 2026. Till myndighetens uppgifter hör bland annat att organisera det regionala beredskapssamarbetet.

Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston alueellinen valmiustoimikunta kokoontui viimeisen kerran19.12.2025 13:30:00 EET | Tiedote

Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston alueellinen valmiustoimikunta kokoontui viimeisen kerran 18.12.2025. Nykyisten valmiustoimikuntien toimikausi päättyy aluehallintovirastojen toiminnan päättyessä 31.12.2025. Uusi valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto aloittaa toimintansa 1.1.2026. Viraston tehtävänä on muun muassa varautumisen alueellisen yhteistyön järjestäminen.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye