Kristiina Mäenpää: Core Collapse, HAM galleriet 16.3–5.5.2024
29.2.2024 10:00:00 EET | HAM Helsingin taidemuseo | Pressmeddelande
Kristiina Mäenpääs utställning Core Collapse forskar i det uråldriga, det som temporalt övergår människans ålder, samt i energins och materians kretslopp på vår hemplanet och i universum.

Utgångspunkten för utställningen är väntan på Betelgeuses, den röda superjätten i stjärnbilden Orions död. Den här stjärnan kommer att explodera närmare jorden än någon annan supernova tidigare gjort. Denna händelse skulle kunna ge forskare chansen att få klarhet i de hitintills obesvarade frågorna om de första ögonblicken efter ur-explosionen samt i universums uppbyggnad och den mörka materians mysterium.
Nästan all materias ursprung, som vi känner till, kan härledas till kärnreaktioner i jättestjärnor. Från stjärnorna sprids grundämnena till resten av universum, när järnet, det grundämne som bildas sist, får den tunga kärnan att kollapsa och stjärnan att explodera som en supernova.
Materialiteten i verken är kopplad till supernovorna genom järnet samt fotografiets grundläggande egenskaper. Den kosmiska strålning som skickas ut av supernovorna och resterna av bakgrundsstrålningen från ur-explosionen får det analoga fotopapperet att långsamt mörkna. Rymdstrålningen tränger igenom de olika lagren i de ljustäta förpackningar som skyddar fotopapperet varvid papperet börjar exponeras under årtiondenas gång. Den resulterande gråskalan är som ett ursprungligt fossil som bär uråldriga spår från tiden före livet.
Stålkulorna i verket Orbital travellers kommer från ett kraftverk där de har använts för att finfördela stenkol. Kulorna som blivit överflödiga i och med övergången till kolneutral energiproduktion har i sig förvandlats till ett slags relikt.
En stjärnas död representerar en ny början, men den speglar också vår egen tids osäkerhet i den postfossila världen. Kommer mänskligheten att hinna bevittna Betelgeuses supernova och få svar på universums grundläggande frågor?
--
Bildkonstnären Kristiina Mäenpää (f. 1990) har sin bakgrund inom fotokonsten, vilket kan ses i hennes rumsliga verk. I verken framkallar tiden spår och förändringar. Mäenpää utexaminerades som bildkonstmagister vid Konstuniversitetets Bildkonstakademi (2023).
Tack till Paulon Säätiö (Paulos stiftelse), VISEK och Hanaholmens kraftverk för stödet till utställningen.
--
Utställningarna i HAM galleriet år 2024 har fått stöd från Museiverket.
--
Kristiina Mäenpää: Core Collapse, HAM galleriet 16.3.–5.5.2024
Utställningens vernissage på fredagen 15.3.2024 kl. 17–19.
--
Ytterligare information:
Amanuens Heli Harni, HAM, 040 334 6071, heli.harni@hamhelsinki.fi
Nyckelord
Bilder


Länkar
HAM galleriet
HAM galleriet är HAMs utställningslokal med fokus på att visa upp aktuell och ny samtidskonst.
Tennispalatset, Södra Järnvägsgatan 8, 00100 Helsingfors
Öppettider: tis 10–17.30, ons–sön 11.30–19, mån stängt
Andra språk
Följ HAM Helsingin taidemuseo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HAM Helsingin taidemuseo
INBJUDAN till medierna – Petri Ala-Maunus och Mauno Markkula: Flammande himmel9.3.2026 10:56:01 EET | Pressmeddelande
Medierepresentanter är välkomna att förhandsvisa HAM:s kommande utställning onsdagen den 11 mars kl. 11–12.30.
KUTSU medialle – Petri Ala-Maunus ja Mauno Markkula: Palava taivas9.3.2026 10:56:01 EET | Tiedote
Median edustajat ovat tervetulleita tutustumaan HAMissa avautuvaan uuteen näyttelyyn keskiviikkona 11.3. klo 11–12.30.
INVITATION for the media – Petri Ala-Maunus and Mauno Markkula: Blazing Sky9.3.2026 10:56:01 EET | Press release
Media representatives are welcome to preview HAM’s upcoming exhibition on Wednesday, March 11, from 11 AM to 12.30 PM.
Utställningen Flammande himmel öppnar HAM:s nya samlingsrum26.2.2026 14:30:00 EET | Pressmeddelande
HAM Helsingfors konstmuseum öppnar sitt nya utrymme som fokuserar på att visa samlingarna, i vars första utställning två landskapsmålare från olika tidsperioder möts: Petri Ala-Maunus och Mauno Markkula. Utställningen Flammande himmel som bjuder på färgstormar visas 13.3.2026–31.1.2027.
Palava taivas -näyttely avaa HAMin uuden kokoelmatilan26.2.2026 14:30:00 EET | Tiedote
HAM Helsingin taidemuseo avaa uuden kokoelmiin keskittyvän tilan, jonka ensimmäinen näyttely tuo yhteen kaksi eri aikakauden maisemamaalaria: Petri Ala-Maunuksen ja Mauno Markkulan. Värimyrskyjä tarjoava Palava taivas -näyttely on esillä 13.3.2026–31.1.2027.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum