OX2 ja Vaasan satama yhteistyöhön merituulipuisto Tyrskyn valmistelussa – kyseessä yhtiön viides satamakumppanuus alueella
Uusiutuvan energian yhtiö OX2 ja Vaasan satama ovat sopineet merituulipuisto Tyrskyn valmisteluihin liittyvästä yhteistyöstä. OX2 ja Vaasan satama tulevat yhdessä työskentelemään suunnitteilla olevan merituulipuiston rakentamisen, käytön ja huollon aikana. OX2 ja Vaasan satama sopivat vastaavasta yhteistyötä myös yhtiön toisen alueelle suunnitellun merituulivoimahankkeen Laineen osalta.
Yhteistyön myötä Vaasan satama ja OX2 tulevat työskentelemään yhteistyössä merituulipuisto Tyrskyn sujuvan rakentamisen ja ylläpidon eteen. Merituulipuisto Tyrsky sijoittuu Pohjanlahdelle, Suomen talousvyöhykkeelle Kaskisten, Närpiön ja Korsnäsin edustalle. Tyrskyn suunniteltu sijainti on Vaasan lounaispuolella avomerellä, 30 kilometriä Kaskisista luoteeseen.
”Satamat ovat merituulivoiman kehityksen kannalta erittäin tärkeitä kumppaneita, ja niiden tarjoama infrastruktuuri on avainasemassa hankkeiden toteuttamisessa. Nyt solmittu aiesopimus antaa mahdollisuuden käydä avoimempaa keskustelua paitsi merituulipuiston tarpeista ja suunnitelmista, myös sataman roolista ja kehitystarpeista”, sanoo Tyrskyn projektipäällikkö Mathias Skog OX2:lta.
”Meille on tärkeää tehdä yhteistyötä paikallisten kumppaneiden kanssa ja siten varmistaa sujuva rakentaminen ja operointi, kun sen aika koittaa. OX2:lla on vahva tahtotila edistää Pohjanlahden merituulivoimahankkeita, jotka ovat olennainen osa kotimaisen uusiutuvan energiantuotannon lisäämistä.”
Yhteistyön myötä Vaasan sataman toimintoja kehitetään ja hyödynnetään merituulipuiston rakentamisessa ja ylläpidossa.
”Uskomme, että Vaasan satamalla on luonnollinen ja merkittävä rooli varsinkin merituulipuistojen operoinnin ja ylläpidon vaiheessa, jolloin seutumme vahvuudet laajemmassakin mielessä ovat merkittävässä roolissa. Kehityshankkeemme perustuvat seudun nykyisen elinkeinoelämän ja etabloitumista suunnittelevien toimijoiden tarpeisiin, ja pyrimme löytämään kehityksen synergioita esimerkiksi juuri OX2:n tarpeiden kanssa. Tämä sopimus tuo meille konkretiaa varsinkin pidemmän aikavälin suunnitelmiin, mutta on tärkeä myös jo tämän hetken hankkeita silmällä pitäen – voimme esimerkiksi huomioida merituulivoiman erityistarpeita ja meneillään olevan laajennusalueen ensimmäisen vaiheen toteutuksessa”, sanoo Vaasan sataman Kvarken Portsin toimitusjohtaja Teijo Seppelin.
Tyrskyn lisäksi OX2 tulee tekemään yhteistyötä Vaasan sataman kanssa Kokkolan edustalle sijoittuvan Laine-merituulivoimahankkeen rakentamisen, käytön ja huollon osalta. OX2 on aiemmin solminut yhteistyösopimukset myös Kaskisten, Raahen, Kokkolan ja Pietarsaaren satamien kanssa. Yhtiöllä on suunnitteilla yhteensä kolme teollisen mittaluokan merituulivoimahanketta Pohjanlahdella.
OX2 solmi toukokuussa 2023 yhteistyökumppanuuden IKEA-tavarataloketjun sijoitusyhtiö Ingka Investmentsin kanssa Pohjanlahden merituulivoimahankkeiden osalta.
Tyrsky käsittää yhteensä enintään 95 tuulivoimalaa, joiden vuosittainen sähköntuotanto olisi noin 6 TWh. Tuotanto kattaisi noin kahdeksan prosenttia Suomen 2023 sähköntuotannon tasosta. OX2 sai tutkimusluvan hankkeelle vuonna 2022, ja hankkeen ympäristövaikutusten arviointimenettely (YVA) sekä merenpohjan laajamittaiset tutkimukset käynnistyivät kesällä 2023.
OX2:n merituulivoimahanke Tyrsky lyhyesti:
- OX2 Finland Oy suunnittelee merituulivoimahanketta Pohjanlahdelle, Suomen talousvyöhykkeelle Kaskisten, Närpiön ja Korsnäsin edustalle. Se sijaitsisi noin 30 kilometriä Kaskisista luoteeseen.
- Alueen pinta-ala on noin 480 km².
- Puistoon suunnitellaan enintään 95 tuulivoimalaa.
- Merituulipuiston arvioitu vuosituotanto on noin 6 TWh.
- Lisätietoa hankkeesta: www.ox2.com/fi/suomi/hankkeet/tyrsky
Vaasan satama lyhyesti:
- Vaasan satamaa ylläpitää Kvarken Ports Oy. Yhtiö on Vaasan kaupungin ja Uumajan kunnan yhteisyritys, ja Vaasan lisäksi se ylläpitää ja operoi Uumajan satamaa. Vaasan satamaoperaattorina toimii Blomberg Stevedoring Oy.
- Liikenne: vuositasolla n. 1 milj. tonnia ja yli 800 aluskäyntiä. Liikenne on monipuolista ja sisältää mm. RoPax-liikennettä (Wasalinen ympärivuotinen liikenne Uumajaan), nestemäistä bulkia (satamassa energiasatama), dry-bulkia (mm. vilja) sekä projekteja.
- Erityisosaamisalue: projektit / raskas break bulk: sataman mobiilinosturikapasiteetti on Pohjoismaiden järein ja Vaasan satama on esim. viimeiset 10 vuotta ollut yksi Suomen top 3 tuulivoiman käsittelysatamista.
- Ympäristö ja ekosysteemi: Aurora Botnia, jota Wasaline operoi, on yksi maailman ympäristöystävällisimmistä RoPax-aluksista, ja käyttää sataman mahdollistamia akkujen latausta sekä LNG-polttoainetta. Satama on keskellä Pohjoismaiden suurinta energiateknologiaklusteria, jonka toiminnan tukeminen on Kvarken Ports Vaasan strategian ydin.
- Kehitys: tällä hetkellä Vaasan satamassa on käynnissä yli 20 milj. euron kehityshankkeet ml. päärahtilaiturin pidentäminen 358 metriin sekä 7 ha. laajennusalueen rakentaminen. Em. hankkeiden lisäksi kehityssuunnitelma vuosikymmenen loppuun sisältää investointien osalta samansuuruisen kehityskokonaisuuden – esim. Vaasan sataman väylä tullaan leventämään tänä vuonna 140 metriin (nykyisestä 100 m).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Mathias Skog, OX2 Suomi, p. +358 50 590 2199, mathias.skog@ox2.com
Toimitusjohtaja Teijo Seppelin, Kvarken Ports, p. +358 40 559 9652, teijo.seppelin@kvarkenports.com
OX2 kehittää, rakentaa ja myy suuren mittakaavan uusiutuvan energian ratkaisuja. Lisäksi OX2 hallinnoi valmiita tuuli- ja aurinkopuistoja. OX2:n hankekehitysportfolio koostuu yhtiön itse käynnistämistä sekä muilta toimijoilta hankituista, eri vaiheissa olevista maa- ja merituulivoimahankkeista, aurinkovoimahankkeista sekä energian varastointihankkeista. Yhtiö kehittää aktiivisesti myös muihin uusiutuvan energian teknologioihin, kuten vedyn tuotantoon, perustuvia hankkeita. OX2 toimii Euroopassa yhdellätoista markkina-alueella: Ruotsissa, Suomessa, Virossa, Liettuassa, Puolassa, Romaniassa, Ranskassa, Espanjassa, Italiassa, Kreikassa ja Ahvenanmaalla. Vuodesta 2023 yhtiö on toiminut myös Australiassa. Vuonna 2023 liikevaihto oli noin 7,8 miljardia kruunua. Yhtiöllä on noin 500 työntekijää ja sen pääkonttori on Tukholmassa, Ruotsissa. OX2 on noteerattu Nasdaq Tukholmassa vuodesta 2022 lähtien. www.ox2.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta OX2 Finland
MKB-beskrivningen för OX2:s havsbaserade vindkraftsprojekt Laine har färdigställts23.4.2025 09:30:00 EEST | Pressmeddelande
Miljökonsekvensbeskrivningen (MKB-beskrivningen) för vindkraftsprojektet Laine i Finlands ekonomiska zon har färdigställts och överlämnats till kontaktmyndigheten. Detta är den andra MKB-beskrivningen som i Finland har färdigställts inom ramen för havsbaserade vindkraftsprojekt i den ekonomiska zonen.
OX2:n Laine-merituulivoimahankkeen YVA-selostus valmistui23.4.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Suomen talousvyöhykkeelle sijoittuvan Laine-merituulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus (YVA) on valmistunut ja luovutettu yhteysviranomaiselle. Tämä on toinen YVA-selostus, joka on Suomessa valmistunut talousvyöhykkeen merituulivoimahankkeessa.
Lestijärven tuulipuiston voimalakuljetukset päättyivät – voimaloista pystyssä jo kaksi kolmasosaa16.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Lestijärven voimalakuljetukset saatiin päätökseen huhtikuun puolivälissä. Tuulipuistoon rakentuu yhteensä 69 voimalaa, joista 45 on pystytetty täyskorkeuteen. Myös voimaloiden käyttöönottotyöt ovat käynnissä.
OX2 fattade Finlands största investeringsbeslut i förnybar energi någonsin – byggandet av vindparkerna inleds genast1.4.2025 09:01:00 EEST | Pressmeddelande
OX2, ett bolag för förnybar energi, investerar cirka 700 miljoner euro i två vindkraftsprojekt. Projekthelhetens nominella effekt är sammanlagt cirka 472 MW. Detta är det största enskilda investeringsbeslutet i förnybar energi i Finland och det största investeringsbeslutet i förnybar energi i Norden sedan 2022. Byggandet av vindparkerna i Rajamäenkylä och Honkakangas inleds omedelbart.
OX2 on tehnyt Suomen kaikkien aikojen suurimman uusiutuvan energian investointipäätöksen – tuulipuistojen rakentaminen alkaa heti1.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Uusiutuvan energian yhtiö OX2 investoi noin 700 miljoonaa euroa kahteen tuulivoimahankkeeseen. Hankekokonaisuuden nimellisteho on yhteensä noin 472 MW. Tämä on suurin yksittäinen Suomessa tehty uusiutuvan energian investointipäätös sekä suurin Pohjoismaissa tehty uusiutuvan energian investointipäätös vuoden 2022 jälkeen. Rajamäenkylän ja Honkakankaan tuulipuistojen rakentaminen alkaa välittömästi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme