Kutsu mediatilaisuuteen
Hyvä toimittaja,
tervetuloa kuulemaan ja keskustelemaan mahdollisesta pumppuvoimalaitoshankkeestamme
pe 1. maaliskuuta klo 13–14 mediatilaisuuteen.
Voit osallistua joko Teamsilla tai paikan päällä Jumiskon kerhollamme, osoite Askantie 72, Ryti-Lehtola, Kemijärvi.
Linkki Teamsiin: Liity kokoukseen napsauttamalla tästä
kokoustunnus 334 423 195 087, tunnuskoodi LnjYpX
Halukkailla on mahdollisuus vierailla tilaisuuden jälkeen läheisellä Jumiskon voimalaitoksella.
Toivomme, että ilmoittaudut ennalta hanna-leena.haarjarvi@pvo.fi. Myös haastattelupyynnöt ja käytännön järjestelyihin liittyvät kysymykset tätä kautta.
Ohjelma
Tervetuloa
PVO-Vesivoiman toimitusjohtaja Jani Pulli ja käynnissäpidon asiantuntija Veli-Matti Hämäläinen sekä hankkeen projektipäällikkö Markus Pyykönen
Mahdollisen hankkeen esittely: perustelut, hyödyt, vaiheet
Jani Pulli, Markus Pyykönen ja Veli-Matti Hämäläinen
Kysymyksiä ja keskustelua
Tilaisuus päättyy.
Lämpimästi tervetuloa!
Jani Pulli
Toimitusjohtaja
PVO-Vesivoima Oy
Lisätietoja: Jani Pulli, toimitusjohtaja, PVO-Vesivoima Oy, jani.pulli@pvo.fi, puh. 050 386 2680
Tietoja julkaisijasta
Pohjolan Voima on juureva suomalainen energiayhtiö. Olemme yksi Suomen suurimmista energiantuottajista – osuutemme maan sähköntuotannosta on yli 20 %. Tuottamamme sähkö on lähes hiilineutraalia. Tuotamme sähköä ja lämpöä omakustannushintaan osakkaidemme, kotimaisten teollisuus- ja energiayhtiöiden tarpeisiin toimitusvarmalla, säätökykyisellä vesi-, lämpö- ja ydinvoimalla. Olemme huippuammattilaisten joukko, ja tutkitusti yksi Suomen innostavimmista työpaikoista. Me pohjolanvoimalaiset olemme ylpeitä siitä, että teemme merkityksellistä työtä arvojemme mukaisesti taitavasti, luotettavasti, yhdessä. Olemme sitoutuneet hiilineutraalisuuteen ja luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen. Päämäärämme on luoda ratkaisevaa voimaa kilpailukyvyn vahvistamiseksi ja huomisen parhaaksi. www.pohjolanvoima.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjolan Voima Oyj
Ultrakondensaattori on valmistunut Kierikissä – Iijoella testataan uutta energiavarastoa osana sähkömarkkinaa12.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
PVO-Vesivoiman Kierikin voimalaitoksen energiavaraston rakennushanke on valmistunut. Yhtiön ensimmäisen, yhteensä kolmen megawatin ultrakondensaattori on asennettu ja otettu käyttöön. Iijoen Kierikin vesivoimalaitoksen alueelle sijoittuvassa hankkeessa pilotoidaan energian varastointiteknologiaa, joka vastaa lyhyen aikavälin säätötarpeeseen ja pidentää voimalaitoksen elinkaarta. Pilotoitavalla ultrakondensaattorilla kerätään tärkeää tietoa ja käyttökokemusta tulevaisuuden mahdollisia investointisuunnitelmia varten.
Pohjolan Voiman Askanaavalle suunnitteleman pumppuvoimalaitoshankkeen YVA-ohjelma nähtävillä – myös hankkeen Puhti-toimisto aukeaa Kemijärvellä7.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Pohjolan Voiman tytäryhtiö PVO-Vesivoiman Puhti-pumppuvoimalaitoshankkeen ympäristövaikutusten arviointiohjelma (YVA) on nyt nähtävillä. Hankkeen YVA-ohjelma on jätetty Lapin ELY-keskukselle ja siihen voi tutustua sekä esittää sisällöstä näkemyksiä 5.6. saakka. Ohjelmaa esitellään yleisötilaisuudessa 21.5. klo 17.00 Kemijärven kulttuurikeskuksen auditoriossa, ja se löytyy myös ympäristöhallinnon verkkosivuilta sekä esimerkiksi alueen kirjastoista. YVA-ohjelman jättäminen käynnistää YVA-menettelyn, johon kuuluvat tutkimukset ja selvitykset jatkuvat vuoden 2026 loppuun saakka. Tämän myötä hankkeen Puhti-toimisto avautuu kuntalaisille Kemijärven toimitaloon toukokuussa.
Porin Prosessivoima investoi sähkökattilaan31.3.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pohjolan Voiman tytäryhtiö Porin Prosessivoima on tehnyt investointipäätöksen 60 megawatin sähköhöyrykattilasta. Kattila tulee osaksi Porin Prosessivoiman nykyistä voimalaitoskokonaisuutta. Se varmistaa ja tehostaa energian tuotantoa, ja sen tarkoituksena on vähentää polttoaineen käyttämisen tarvetta ja pienentää näin voimalaitoksen päästöjä. Lisäksi sähköhöyrykattilan avulla pystytään tuottamaan sähköjärjestelmää vakauttavaa säätövoimaa. Investoinnin suuruus on 10,5 miljoonaa euroa ja se valmistuu suunnitelmien mukaan elokuussa 2026.
Näkökulma: Ympäristövaikutusten arviointi ohjaa pumppuvoimalahankettamme10.2.2025 10:02:00 EET | Tiedote
Askanaavan alueelle suunniteltava pumppuvoimalaitos etenee nyt ympäristövaikutusten arviointiin. Tarkastelemme muun muassa vaikutuksia luontoon, porotalouteen, alueen virkistyskäyttöön, metsästykseen ja marjastamiseen, sekä vaikutuksia Kemijärveen kuten virtauksiin, kalastoon, virkistyskäyttöön ja jääolosuhteisiin.
Pohjolan Voiman pumppuvoimalaitoshanke Kemijärvellä etenee ympäristövaikutusten arviointiin10.2.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Suomen suurimpiin energiayhtiöihin lukeutuva Pohjolan Voima siirtyy pumppuvoimalaitoshankkeessaan ympäristövaikutusten arviointi (YVA) -vaiheeseen. Yhtiö kertoi vuosi sitten helmikuussa 2024 selvittävänsä pumppuvoimalaitoksen rakentamismahdollisuutta Kemijärven alueelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme