Vihreät esittää Helsingin keskustaan laadukasta ja elämyksellistä leikkipuistoa kaiken ikäisille
Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää, että kaupunki käynnistää uusia toimia keskustan elävöittämiseksi lapsille, nuorille ja perheille. Osana työtä tulee selvittää laadukkaan ja elämyksellisen leikkipuiston toteuttamista keskustaan. Asiasta jätettiin ryhmäaloite kaupunginvaltuuston kokouksessa 28.2.2024.

“Elävä kaupunkikeskusta tulee ihmisistä. Helsingin keskustan on oltava houkutteleva ja elämyksellinen kaikille kaupunkilaisille. Myös lapset, nuoret ja perheet on huomioitava keskustan vetovoiman kehittämisessä paremmin. Monet perheet suuntaavat keskustan sijaan kauppakeskuksiin ja niiden sisäleikkipaikoille”, vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Amanda Pasanen toteaa.
Keskustan elinvoimaisuuden parantamiseksi on ehdotettu muun muassa erityisen kiinnostavaa ja vetovoimaista eri-ikäisten lasten ja nuorten leikkipuistoa (destination playground), joka keräisi perheitä keskustaan ympäri Helsinkiä ja pääkaupunkiseutua ja näkyisi myös matkailun vetonaulana.
“Monessa eurooppalaisessa kaupungissa on upeita esimerkkejä taitavasti suunnitelluista ja luovuutta ruokkivista leikkipuistoista, joiden yhteydestä löytyy myös ajanvietettä aikuisille ja jotka kannustavat koko perheen yhteiseen tekemiseen”, Amanda Pasanen kertoo.
Vihreiden näkemyksen mukaan Oodin ja kaupunginmuseon Lasten kaupungin suosio osoittavat, että lapsiperheille suunnatuille elämyksille on kysyntää ja tarvetta. Helsingin keskustan kiinnostavuutta lapsiperheille on mahdollista vahvistaa useissa eri kohteissa. Rikhardinkadun kirjaston tuleva peruskorjaus mahdollistaa kirjaston ja sisäpihan kehittämisen entistä elävämmäksi ja houkuttelevammaksi lapsiperheille. Töölönlahden puiston uudistamisen yhteydessä olisi esimerkiksi myös mahdollista tehdä kunnianhimoinen suunnitelma eri ikäisiä leikkiin ja toimintaan houkuttelevasta, yllätyksellisestä ja seikkailuhenkisestä leikkipuistosta.
Turvallinen, viihtyisä ja leikkiin kutsuva kävely-ympäristö on lapsille tärkeää, joten kävelykeskustan kehittäminen on osa lapsiystävällisen keskustan rakentamista. Ihmiset tulevat kaupunkikeskustaan paitsi palveluiden myös viihtyisän kaupunkiympäristön, tapahtumien ja kaupunkikulttuurin perässä.
“Keskustan omaleimaisuuden ja kiinnostavuuden lisääminen ovat tärkeitä tekijöitä keskustan elinvoimaisuuden kannalta. Hyviä esimerkkejä tästä on esimerkiksi LUX Helsingin kaltaiset tapahtumat tai kaupunkitilan hyödyntäminen ajanviettoon kannustavammaksi Senaatintorin kesäterassin tai Esplanadin kokeilun avulla. Kiinteiden pingispöytien, koripallokorien ja istuskeluun houkuttelevien rakennelmien rakentaminen eri puolille kaupunkia lisää keskusten viihtyisyyttä ja houkuttelevuutta”, sanoo Amanda Pasanen.
Ryhmäaloite kokonaisuudessaan:
Vetovoimainen keskusta lapsille, nuorille ja perheille - laadukas ja elämyksellinen leikkipuisto Helsingin keskustaan
Elävä kaupunkikeskusta tulee ihmisistä. Helsingin keskustan on oltava houkutteleva ja elämyksellinen kaikille kaupunkilaisille. Myös lapset, nuoret ja perheet on huomioitava keskustan vetovoiman kehittämisessä paremmin. Monet perheet suuntaavat keskustan sijaan kauppakeskuksiin ja niiden sisäleikkipaikoille.
Keskustan elinvoimaisuuden parantamiseksi on ehdotettu muun muassa keskustaan erityisen kiinnostavaa ja vetovoimaista eri-ikäisten lasten ja nuorten leikkipuistoa (destination playground), joka keräisi perheitä keskustaan ympäri Helsinkiä ja pääkaupunkiseutua ja näkyisi myös matkailun vetonaulana. Monessa eurooppalaisessa kaupungissa on upeita esimerkkejä taitavasti suunnitelluista ja luovuutta ruokkivista leikkipuistoista, joiden yhteydestä löytyy myös ajanvietettä aikuisille ja jotka kannustavat koko perheen yhteiseen tekemiseen. Monipuoliset liikuntatilat kuten esimerkiksi ulkokuntosalit ja pingispöydät tuovat nuorille ja aikuisille liikunnallista tekemistä leikkipuistojen oheen. Hyvin toteutettu koripallokenttä mahdollistaa pihapelit ja erilaisten tapahtumien järjestämisen keskustassa niin nuorille kuin aikuisillekin.
Oodin ja kaupunginmuseon Lasten kaupungin suosio osoittavat, että lapsiperheille suunnatuille elämyksille on kysyntää ja tarvetta. Helsingin keskustan kiinnostavuutta lapsiperheille on mahdollista vahvistaa useissa eri kohteissa. Rikhardinkadun kirjaston tuleva peruskorjaus mahdollistaa kirjaston ja sisäpihan kehittämisen entistä elävämmäksi ja houkuttelevammaksi lapsiperheille. Töölönlahden puiston uudistamisen yhteydessä olisi esimerkiksi myös mahdollista tehdä kunnianhimoinen suunnitelma eri ikäisiä leikkiin ja toimintaan houkuttelevasta, yllätyksellisestä ja seikkailuhenkisestä leikkipuistosta.
Turvallinen, viihtyisä ja leikkiin kutsuva kävely-ympäristö on lapsille tärkeää, joten kävelykeskustan kehittäminen on osa lapsiystävällisen keskustan rakentamista. Ihmiset tulevat kaupunkikeskustaan paitsi palveluiden myös viihtyisän kaupunkiympäristön, tapahtumien ja kaupunkikulttuurin perässä. Keskustan omaleimaisuuden ja kiinnostavuuden lisääminen ovat tärkeitä tekijöitä keskustan elinvoimaisuuden kannalta. Hyviä esimerkkejä tästä on esimerkiksi LUX Helsingin kaltaiset tapahtumat tai kaupunkitilan hyödyntäminen ajanviettoon kannustavammaksi Senaatintorin kesäterassin tai Esplanadin kokeilun avulla. Kiinteiden pingispöytien, koripallokorien ja istuskeluun houkuttelevien rakennelmien rakentaminen eri puolille kaupunkia lisää keskusten viihtyisyyttä ja houkuttelevuutta.
Helsingin keskustan uusien vetonaulojen ja tapahtumien suunnittelussa on syytä huomioida lapsiperheiden näkökulma aiempaa paremmin.
Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää, että kaupunki käynnistää uusia toimia keskustan elävöittämiseksi lapsille, nuorille ja perheille. Osana työtä tulee selvittää laadukkaan ja elämyksellisen leikkipuiston toteuttamista keskustaan.
Vihreä valtuustoryhmä 28.2.2024
Amanda Pasanen
Vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Amanda PasanenHelsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
Puh:040 9611330amanda.pasanen@gmail.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Apulaispormestari Vanhanen: Nuorten nikotiinipussien käytölle on saatava stoppi18.9.2025 10:52:07 EEST | Tiedote
Valtakunnalliset kouluterveyskyselyn tulokset on julkaistu. Helsingissä perehdytään tulevien viikkojen aikana tarkasti kaupungin omiin tuloksiin. Tuloksissa on paljon myönteistä, mutta myös huolestuttavaa kehitystä. Nuorten päihteiden käyttö vähenee, mutta samaan aikaan nikotiinipusseja käyttävien nuorten määrä on noussut merkittävästi lyhyessä ajassa. Nousu on saatava pysäytettyä nopeasti.
Apulaispormestari Vanhanen: Helsingin on hankittava enemmän painettuja oppikirjoja10.9.2025 16:34:33 EEST | Tiedote
Painettujen oppikirjojen on oltava tasaveroisesti saatavilla lapsille ja nuorille Helsingissä. Helsinki on edelleen merkittävästi jäljessä oppikirjarahoituksessa monia muita kuntia. Vuodelle 2025 Helsingissä on lisätty rahoitusta painettuihin oppimateriaaleihin, mutta korjausliikettä on jatkettava myös tulevana vuonna.
Inarintiestä Vallilassa ehdotetaan Helsingin ensimmäistä koulukatua1.9.2025 14:14:08 EEST | Tiedote
Valtuutetut Anni Sinnemäki ja Otso Kivekäs ovat valmistelleet yhdessä aloitteen, joka ehdottaa Inarintiestä Vallilassa Helsingin ensimmäistä Pariisin esimerkistä inspiroitunutta koulukatua. Koulukadut toimivat vetovoimaisina, turvallisina, liikkeeseen ja leikkiin kannustavina katuina koulujen lähiympäristössä. Koulukaduilla lapset ja vehreys ovat pääroolissa.
Vihreät vaatii toimia alfa-PVP-kriisiin vastaamiseksi Helsingissä28.8.2025 10:53:34 EEST | Tiedote
Helsinki on ajautunut poikkeuksellisen vaikeaan tilanteeseen uuden muuntohuumeen, alfa-PVP:n eli "peukun", vuoksi. Vihreät jätti 27.8.2025 aiheesta valtuustoaloitteen, jossa vaaditaan kaupunkia käynnistämään välittömät toimet alfa-PVP:n aiheuttamaan kriisiin vastaamiseksi.
Reetta Vanhanen: Helsinkiin tarvitaan lisää koululaisuinteja ja esikoululaisten uimaopetusta29.7.2025 12:03:41 EEST | Tiedote
Tänä kesänä on uutisoitu lukuisista hukkumiskuolemista ympäri Suomea. Lisäksi pääkaupunkiseudulla on ollut lukuisia elvytykseen johtaneita vaaratilanteita. Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen esittää huolensa tilanteesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme