Kela avaa vuokranantajille uuden asiointipalvelun
6.3.2024 09:28:37 EET | Kela/FPA | Tiedote
Kela ottaa maaliskuussa käyttöön uuden sähköisen asiointipalvelun vuokranantajille. Palvelun ensimmäisessä versiossa vuokranantaja voi ilmoittaa tietoja etuuksien maksamista varten ja hakea vuokravakuuden realisointia. Myöhemmin palveluun tulee lisää toimintoja.

Vuokranantajille suunnattu uusi asiointipalvelu avataan maaliskuussa. Uusi asiointipalvelu on tarkoitettu kaikille vuokranantajille, joiden vuokralaiset saavat Kelasta etuuksia. Vuokranantajat voivat olla yrityksiä, organisaatioita, järjestöjä, hyvinvointialueita, kuntia tai yksityishenkilöitä.
Ensimmäisessä vaiheessa vuokranantaja voi käyttää uutta asiointipalvelua kahteen tarkoitukseen. Uudessa asiointipalvelussa vuokranantaja voi
- hakea palvelussa vuokravakuuden realisointia, jos Kela on myöntänyt vuokralaiselle perustoimeentulotukeen vuokravakuutta ja vuokranantaja katsoo, että vakuus tulisi maksaa sille (asiointipalvelussa voi myös lähettää kaikki hakemuksen liitteet)
- ilmoittaa tiedot etuuden maksamista varten, jos vuokralainen haluaa, että hänelle myönnetyt etuudet maksetaan vuokranantajalle.
Palveluun tulee lisää toimintoja myöhemmin. Kelan tavoitteena on helpottaa ja nopeuttaa vuokranantajien asiointia.
Kirjautuminen vuokranantajan asiointipalveluun
Jos vuokranantaja on esimerkiksi yritys tai muu organisaatio, vuokranantajan edustaja tarvitsee kirjautumiseen vahvan sähköisen tunnistautumiskeinon ja Suomi.fi-valtuuden Vuokravakuuden realisointi. Vuokranantajan edustaja voi pyytää valtuutta omalta organisaatioltaan. Lue lisää asiointivaltuuksien antamisesta.
Jos vuokranantaja on yksityishenkilö, hän voi kirjautua palveluun omilla henkilökohtaisilla tunnuksillaan, kuten verkkopankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella. Yksityishenkilö ei siis tarvitse Suomi.fi-valtuutta.
Uudistetut, vuokranantajille suunnatut verkkosivut julkaistaan samalla, kun asiointipalvelu otetaan käyttöön.
Lue lisää
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiLinkit
Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Personer som fått avslagsbeslut om uppehållstillstånd kan inte få bosättningsbaserade FPA-förmåner från 1.4.20261.4.2026 10:51:38 EEST | Pressmeddelande
Om en person inte har uppehållstillstånd har hen inte rätt till bosättningsbaserade FPA-förmåner från 1.4.2026. Rätten till förmåner upphör om man får ett avslagsbeslut på ansökan om uppehållstillstånd, även om beslutet överklagas.
Kielteisen oleskelulupapäätöksen saanut henkilö ei voi saada Kelan asumisperusteisia etuuksia 1.4.2026 alkaen1.4.2026 10:51:38 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Jos henkilöllä ei ole oleskelulupaa, hänellä ei ole oikeutta Kelan asumisperusteisiin etuuksiin 1.4.2026 alkaen. Oikeus etuuksiin päättyy kielteiseen oleskelulupapäätökseen, vaikka päätökseen hakisi muutosta.
Persons without a valid residence permit no longer qualify for residence-based Kela benefits as of 1 April 20261.4.2026 10:51:38 EEST | Press release
Persons who do not have a valid residence permit no longer qualify for residence-based Kela benefits starting from 1 April 2026. The right to residence-based benefits ends immediately when a negative decision is issued on a residence permit even if the decision is appealed.
FPA informerar i april om förmånerna som arbetsgivare kan få när deras arbetstagare tar ut familjeledighet1.4.2026 09:00:18 EEST | Pressmeddelande
När en arbetstagare tar ut föräldraledighet kan arbetsgivaren få graviditetspenning, föräldrapenning, ersättning för semesterkostnader och familjeledighetsersättning. Arbetsgivaren och arbetstagaren ska sinsemellan komma överens om att skicka in ansökan om föräldradagpenning, eftersom FPA behöver uppgifter av båda. Arbetsgivare uppmanas att läsa de uppdaterade webbsidorna om familjelediga arbetstagare.
Kela viestii huhtikuussa työnantajille kuuluvista tuista työntekijän perhevapaan ajalta1.4.2026 09:00:18 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Työnantajat voivat saada työntekijän perhevapaan ajalta raskausrahaa, vanhempainrahaa, vuosilomakustannuskorvausta ja perhevapaakorvausta. Työnantajan ja työntekijän kannattaa sopia keskenään vanhempainpäivärahahakemusten lähettämisestä, koska Kela tarvitsee tietoja molemmilta. Työnantajan kannattaa myös tutustua uudistettuihin Työntekijä perhevapaalla -verkkosivuihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme