Vihreiden varapuheenjohtaja Keränen ehdolle eurovaaleihin
8.3.2024 09:45:03 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja Silja Keränen Kajaanista lähtee ehdolle eurovaaleihin. Keränen on 40-vuotias diplomi-insinööri, kolmen lapsen äiti, Kajaanin kaupunginhallituksen ja -valtuuston jäsen sekä valtuutettu niin Kainuun maakuntaliitossa kuin Kainuun hyvinvointialueellakin

– Haluan nostaa aluepolitiikan eurovaalikeskustelun keskiöön, painottaa EU:n roolia alueellisen eriarvoistumiskehityksen estämisessä ja varmistaa kestävän ruuantuotannon kannattavuuden, Keränen linjaa.
Euroopan unionin rooli tässä maailmantilanteessa ja -ajassa on erityisen tärkeä. EU perustettiin aikoinaan taatakseen rauhan Eurooppaan. Tämä rauhantyön merkitys sekä turvallisuuden takaaminen korostuvat tässä hetkessä.
Keränen nostaa etenkin aluepolitiikan merkitystä, koska EU on siinä merkittävä toimija. Euroopan unioni haluaa koheesiopolitiikalla varmistaa, että jokainen alue Euroopassa pysyy kehityksessä mukana ja etteivät alueet eriarvoistu entisestään. Aluepolitiikasta tietokirjankin kirjoittanut Keränen tukee tätä tavoitetta vahvasti.
– On äärimmäisen tärkeää, että elämisen edellytykset ovat kunnossa eri puolella Suomea - ja myös eri puolella Eurooppaa, Keränen toteaa.
Maakuntien ja maaseudun pärjäämisen lisäksi maataloudessa tehtävä ruoantuotannon kestävyysmurros on keskeinen Keräsen eurovaaliteema. Hän veti vihreiden maatalouspoliittisen ohjelmatyön vuosina 2017-2018, ja sen viitoittamat asiat ovat ajankohtaisia seuraavalla parlamenttikaudella, kun uutta yhteistä maatalouspolitiikkaa ruvetaan tekemään.
– Maataloudessa olennaista on varmistaa ruoantuotannon kannattavuus, koska se on edellytys kaikelle kehittämiselle sekä omavaraisuuden takaamiselle. Luonnon, ilmaston, ympäristön ja eläinten hyvinvoinnin näkökulmasta muutoksia myös ruoantuotantoon on tarpeen tehdä. On tarpeen saada koko ruokajärjestelmä kestävälle tasolle niin taloudellisesta kuin ekologisestakin näkökulmasta - huoltovarmuus varmistaen, Keränen toteaa.
Euroopan unionin tällä kaudella tekemä vahva ilmasto- ja luontopolitiikka saa Keräsen tuen. Ihmiskunta elää maapallon kantokyvyn kannalta velaksi jatkuvasti, joten vahvaa politiikkaa tällä saralla tarvitaan.
– On myös suomalaisten toimijoiden - niin yritysten ja teollisuuden kuin metsänomistajien ja maanvilijelijöidenkin etu, että EU-tasolla säädetään yhteisesti ympäristöpolitiikasta ja vastuullisuudesta. Se antaa meidän toimijoille kilpailukykyetua, ja on tietysti myös luonnon kannalta olennaista, Keränen paaluttaa.
Keränen on toiminut Euroopa Unioniin liittyvissä tehtävissä käytännössä koko työuransa. Hän oli Euroopan kemikaaliviraston palveluksessa asuessaan Helsingissä. Kajaanissa puolestaan hän on toiminut aluekehityshankkeiden parissa. Tietokirjassaan hän käsitteli myös EU:n aluepolitiikkaa.
Lisätietoja:
Silja Keränen
0500 190683
silja.keranen@vihreat.fi
Outi Huusko
kampanjapäällikkö
040 553 5787
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja KeränenVihreiden varapuheenjohtaja
Puh:050 0190683Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta: Ministeri Rydmanilla ei edelleenkään ole Vihreiden luottamusta – nyt nähdään johtaako hallitusta perussuomalaiset vai pääministeri18.6.2026 14:51:12 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Vihreiden suhtautuminen Rydmaniin ei ole muuttunut mihinkään: luottamusta hänen toimintaansa sosiaali- ja terveysministerinä ei ole koskaan ollutkaan. Virran mukaan tulevan viikon eduskuntakeskusteluissa nähdään, luottaako pääministeri sokeasti ministeriinsä ja antaa perussuomalaisten ministereiden johtaa hallitusta.
Vihreiltä avoin kirje pääministeri Orpolle: Naisiin kohdistuva väkivalta on nostettava turvallisuuspolitiikan ytimeen18.6.2026 10:21:22 EEST | Tiedote
Vihreät kansanedustajat ovat lähettäneet pääministeri Petteri Orpolle avoimen kirjeen, jossa esitetään konkreettisia toimia naisiin kohdistuvan väkivallan vähentämiseksi ja uhrien suojelun vahvistamiseksi.
Vihreiden Hopsu ja Holopainen: Kokoomus hivuttaa korkeakoulutukseen maksullisuutta17.6.2026 11:34:24 EEST | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriö esittää korkeakoulutettujen määrän kasvattamista 60 prosenttiin ikäluokasta sekä ammattikorkeakoulujen tutkintonimikkeiden uudistamista. Vihreiden kansanedustajat Inka Hopsu sekä Mari Holopainen korostavat tutkintojen laadun merkitystä, maksutonta koulutusta sekä opiskelijoiden toimeentuloa.
Vihreiden Virta: Pääministeri Orpo, pysäyttäkää ministeri Rydmanin aloittama ideologinen taistelu kansalaisyhteiskuntaa vastaan16.6.2026 19:34:45 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta asettuu puolustamaan STEA-rahoitusta saavia suomalaisia kansalaisjärjestöjä. Hän pitää ministeri Rydmanin toimintaa asiassa mielivaltaisena ja vaatii pääministeriä puuttumaan tilanteeseen siirtämällä päätöksen valtioneuvoston tehtäväksi.
Vihreiden varapuheenjohtaja Pyhälammi: Petteri Orpon on osoitettava, ettei perussuomalaisten identiteettipolitiikka sanele hallituksen linjaa16.6.2026 16:44:51 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman julkisti eilen yksipuolisesti uudet STEA-avustuskriteerit, jotka sulkevat rahoituksen ulkopuolelle sateenkaarijärjestöt, kotoutumistyötä tekevät järjestöt sekä laajan joukon vaikuttamis- ja neuvontatyötä tekeviä järjestöjä. Vihreiden varapuheenjohtaja Allu Pyhälammi vaatii pääministeri Petteri Orpoa osoittamaan, ettei perussuomalaisten identiteettipolitiikka sanele hallituksen linjaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme