Mukaansatempaavaa historiallista viihdettä 1700-luvun Skotlannista
Kaisa Viitalan Klaanin vieraana -romaani aloittaa Nummien kutsu -sarjan.

Kaisa Viitala: Klaanin vieraana
Ilmestyy 18.3.
Arvostetun lontoolaisperheen tytär Agnes muuttaa setänsä luo Edinburghiin. Kun hän kohtaa tanssiaisissa ylämaalaispäällikkö Fingal MacTorrianin, hän päättää, että tapaaminen saa jäädä viimeiseksi. Agnesin on vaikea ymmärtää, mitä muut röyhkeässä vuoriston villissä näkevät – mieshän on jakobiittikapinallinen. Kun klaanipäällikkö tahtoo Agnesin pöytäseurakseen, ei Agnes tiedä, mitä ajatella. Hän ei odota kenenkään kiinnostuvan itsestään romanttisessa mielessä.
Kohtalokkaan valheen vuoksi Agnes päätyy kuitenkin viettämään talvea Fingalin suvun linnassa, kaukana kotoa. Pian hän huomaa olevansa keskellä mutkikasta valtataistelua klaanin herruudesta.
Kaisa Viitalan historiallinen romaani herättää 1700-luvun tapahtumat ja ylämaalaiset maisemat nummineen ja linnoineen värikkäästi eloon ja sopii hyvin mm. Diana Gabaldonin kirjoista pitäville. Liikuntarajoitteisen päähenkilön mukana lukija kokee vahvasti ympäristön ennakkoasenteet ja arkielämän monet haasteet, jotka Viitalan mukaan eivät 300 vuoden jälkeenkään ole merkittävästi muuttuneet.
Kaisa Viitala on viestintäsuunnittelija, historiantutkija ja kirjailija, joka on aiemmin julkaissut tyttönimellään Ikola. Koulutukseltaan Viitala on filosofian maisteri. Klaanin vieraana -romaanin päähenkilön Agnesin taustalla ovat Viitalan omat kokemukset elämästä synnynnäisen tuki- ja liikuntaelinsairauden kanssa.
Kirja ilmestyy painettuna sekä e- ja äänikirjana. Äänikirjan lukee Emma Louhivuori.
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Viihde, tietokirjat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Karisto
Korista, frisbeegolfia ja metallinetsintää – Kariston kesän lasten- ja nuortenkirjoista ei vauhtia puutu23.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Kariston kesän uutuuskirjoissa tutustutaan uusiin kavereihin ja seikkaillaan vanhojen tuttujen kanssa. Näiden kirjojen seurassa viihtyvät kaiken tasoiset lukijat.
Tervetuloa Pelkovaaraan – pohjoismainen kauhubestseller viimein suomeksi16.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Varislinnan salaisuus avaa hyytävän karmivan lasten jännityssarjan. Norjalainen kirjasarja on ollut valtava menestys ympäri Pohjoismaita.
Piia Helanderin Helios sukeltaa valheen ja vallan tiheään verkkoon10.6.2025 13:39:06 EEST | Tiedote
Helios on Piia Helanderin esikoisteos ja uuden jännityssarjan avaus, jossa rakkaus polttaa ja valta tappaa.
Siru Valpas on taas vauhdissa – ja vähän pulassa2.6.2025 10:19:52 EEST | Tiedote
Omalaatuisiin tapauksiin erikoistuneelle etsintätoimisto Vitoselle on jälleen keikka tiedossa. Pikkasen pulassa -romaani tarjoilee viihdecocktailin, jonka aineksina on ystävyyttä, kuumia tilanteita ja yllättäviä työkeikkoja. Kirsi Pehkosen ronskin reipasotteinen Siru Valpas -sarja jatkuu.
Mila Teräksen ja Satu Kettusen kauniissa Simpukkakaupunki-kuvakirjassa rakentuvat hiekkalinnat ja ystävyys23.5.2025 13:34:47 EEST | Tiedote
Simpukkakaupunki on herkkä teos siitä, kuinka aina on toivoa ja kuinka rikkoutunutkin kaupunki voidaan rakentaa uudelleen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme