Korjaus tiedotteeseen: Alle 16-vuotiaan vammaistuen saajien määrä kasvoi 11 prosenttia vuonna 2023 – eniten lisääntyi ADHD:n vuoksi tukea saavien määrä
Mielenterveyden ja käyttäytymisen ja neurokehitykselliset häiriöt ovat alle 16-vuotiaan vammaistuen selvästi yleisin sairausperuste. Aktiivisuuden ja tarkkaavuuden häiriön (ADHD) vuoksi etuutta saavien määrä lisääntyi edellisvuodesta 33 prosenttia.
Tiedotetta on korjattu 14.3. klo 11.30: Alle 16-vuotiaan vammaistukea ADHD:n vuoksi saaneiden määrä on kasvanut 33 prosenttia edellisvuodesta ja 322 prosenttia kymmenessä vuodessa. Ei prosenttiyksikköä, kuten uutisessa alun perin sanottiin.
Kela maksoi vammaistukia vuonna 2023 yhteensä 622 miljoonaa euroa. Kymmenessä vuodessa vammaistukimenot ovat reaalisesti vähentyneet 12 prosenttia. Vammastukien saajia oli vuoden lopussa yhteensä 261 900 eli 4,7 prosenttia koko väestöstä.
Kehityksessä on eroja etuuslajien välillä. Alle 16-vuotiaan vammaistuen saajia oli vuoden 2023 lopussa 47 300. Saajamäärä on kasvanut 36 prosenttia vuodesta 2013.
Mielenterveyden ja käyttäytymisen ja neurokehityksellisten häiriöiden perusteella tukea sai 71 prosenttia saajista, kun osuus vuonna 2013 oli 49 prosenttia. Vuonna 2023 myönnettiin yhteensä 11 900 uutta alle 16-vuotiaan vammaistukea. Neurokehitykselliset häiriöt ovat alle 16-vuotiaan vammaistuen selvästi yleisin peruste.

Vuonna 2023 myönnetyistä uusista alle 16-vuotiaan vammaistuista 78 prosenttia alkoi mielenterveyden ja käyttäytymisen ja neurokehityksellisten häiriöiden perusteella.
ADHD:n vuoksi tukea saavien määrä lisääntyi edellisvuodesta 33 prosenttia. Kymmenessä vuodessa ADHD:n vuoksi tukea saavien määrä on lisääntynyt 322 prosenttia. Vuoden 2023 lopussa tukea sai ADHD:n (F90 hyperkineettiset häiriöt) vuoksi 10 900 lasta, mikä on 23 prosenttia kaikista alle 16-vuotiaan vammaistuen saajista.
– Kelan ja THL:n rekisteritiedot osoittavat, että ADHD-diagnoosit ja -lääkehoito yleistyvät lapsilla ja nuorilla, mikä heijastuu ymmärrettävästi myös laajemminkin Kelan etuuksien käyttöön. Vaikka ADHD-diagnoosit ja -lääkehoito ovat yleisempiä pojilla kuin tytöillä, yleistymiskehitys on ollut suhteellisesti voimakkaampaa tytöillä, toteaa Kelan erikoistutkija Miika Vuori.
Vuonna 2023 alle 16-vuotiaan vammaistukea ADHD:n vuoksi saavien poikien määrä lisääntyi 30 prosenttia ja tyttöjen 44 prosenttia edellisvuoteen verrattuna.
Suhteessa 0–15-vuotiaaseen väestöön tukea saatiin ADHD:n perusteella yleisimmin Pohjois-Karjalassa ja Pohjois-Savossa (2,2 %). Suhteellisesti vähiten saajia oli Uudellamaalla (0,7 %), Pohjanmaalla (0,8 %) ja Etelä-Karjalassa (0,8 %).
– Nämä havainnot ovat yhteneväisiä myös ADHD-diagnoosien ja -lääkehoidon alue-eroja koskevien havaintojen kanssa. Yleisyys on suurinta Itä-Suomessa, Vuori sanoo.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miika Vuorierikoistutkija, Kela
Puh:0206341790miika.vuori@kela.fiLinkit
Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
FPA återinför handläggarens namn i beslut om utkomstöd19.5.2025 14:53:36 EEST | Pressmeddelande
FPA avslutar försöket där namnet på den som fattar ett beslut om grundläggande utkomststöd lämnas bort från beslutet. Försöket grundar sig på att FPA-anställda har utsatts för hotfulla situationer. Enligt riksdagens justitieombudsmans beslut har FPA:s förfarande dock varit lagstridigt.
Kela palauttaa ratkaisijan nimen toimeentulotukipäätöksiin19.5.2025 14:53:36 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kela lopettaa kokeilun, jossa perustoimeentulotuen päätöksistä on jätetty pois ratkaisun tehneen asiantuntijan nimi. Kokeilun taustalla oli Kelan toimihenkilöihin kohdistuneet uhkatilanteet. Eduskunnan oikeusasiamiehen päätöksen mukaan Kelan menettely ei kuitenkaan ollut lain mukainen.
Driftsavbrott i FPA:s e-tjänster under veckoslutet16.5.2025 14:30:00 EEST | Pressmeddelande
FPA:s webbplats och e-tjänster för privatpersoner, arbetsgivare och samarbetspartner kommer att vara ur bruk som planerat lördagen 17.5.2025. Under avbrottet är till exempel MittFPA ur bruk.
Kelan asiointipalveluissa on käyttökatko viikonloppuna16.5.2025 14:30:00 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kelan verkkosivut sekä asiointipalvelut henkilöasiakkaille, työnantajille ja kumppaneille ovat suunnitellusti poissa käytöstä lauantaina 17.5.2025. Käyttökatkon aikana esimerkiksi OmaKela on poissa käytöstä.
Förslaget om att aktivera Suomi.fi-meddelanden gäller endast personliga ärenden12.5.2025 11:57:42 EEST | Pressmeddelande
Från och med 12.5.2025 kommer den som identifierar sig i tjänsten Suomi.fi att få ett förslag om att aktivera Suomi.fi-meddelanden. Suomi.fi-meddelandena är avsedda endast för personliga ärenden och personlig myndighetspost, även om förslaget också kommer till dem som använder tjänsten på arbetets vägnar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme