Break Sokos Hotel Tahkon uudisosa valmistuu joulukuussa, ylimpään kerrokseen Spa- ja saunaosasto
18.3.2024 04:00:00 EET | Osuuskauppa PeeÄssä | Tiedote

Osuuskauppa Peeässän omistamalla Break Sokos Hotel Tahkolla on käynnissä mittava uudistus. Koko hotelli uudistetaan ja osittain rakennetaan uudelleen vuosien 2023–2024 aikana. Hotellin kantaosan ravintolatilat sekä hotellihuoneet saivat täydellisen muodonmuutoksen jo syksyllä 2023. Täysin valmista hotellissa on joulukuun 2024 aikana. Hotelli on avoinna koko uudistuksen ajan ja jo uudistetut tilat ovat asiakkaiden käytössä.
Break Tahko – täyden palvelun hotelli elämänjanoiselle
Kantaosan ja Hophausin välinen siipi purettiin loppuvuodesta 2023 kokonaan ja nyt viisikerroksinen uudisosa kohoaa vauhdilla. Uudisosasta majoituskapasiteettia löytyy noin 60 huoneen verran standard -huoneista sviitteihin. Majoitustiloissa on maksimoitu Tahkon upeat maisemat ja suurin osa huoneista rakentuukin rinteiden puolelle käytävän jäädessä takapihan suuntaan.
Tahko on kaikkea muuta kuin tylsää ja niin erityisesti on myös Break Tahko, hotellin uudisosa on nimittäin höystetty tekemisellä! Ylimpään kerrokseen valmistuu oikea kylpijän paratiisi SPA- ja saunaosastoineen, jossa altaista ja saunoista voit nauttia niin sisällä kuin ulkona terassilla ympäri vuoden – hulppeilla rinne- ja järvimaisemilla tietenkin. Break Tahkon hotellinjohtaja Anna Hämäläinen toteaakin naurahtaen että ”huoneet ja kylpylät saavat niin henkeäsalpaavat maisemat, että jatkossa meidän täytyy muistuttaa asiakkaitamme hengittämään”.
Pohjakerroksesta löytyvät jatkossa myös kuntosali, jotta reissun päälläkin onnistuu monipuolinen voimatreeni sekä aerobinen harjoittelu, myös kuntosalin yhteydessä on asiakassaunat, joten saunan lauteilla tilaa riittää uudisosassa. Lisäaktiviteetteja tuomaan hotelliin rakentuu simulaattorihuone, jossa viihtyy mukaansa tempaavan pelimaailman pyörteissä pidempäänkin. Simulaattorihuoneeseen virvokkeita ja naposteltavaa saa haettua kätevästi uudistetun hotellin vastaanoton yhteydestä.
Break Tahkon ravintolapalvelut
Kantaosan ravintolat Hillside, Pizza Breikki ja Hesburger saivat uuden raikkaan ilmeen syksyllä valmistuneessa uudistuksessa ja uniikkia Tislaamoravintola Hophausia ollaan parhaillaan laajentamassa lisäasiakaspaikkojen mahdollistamiseksi. Ravintola palvelee normaalisti koko uudistuksen ajan. Hophaus on kokenut uudistusta menneen vuoden aikana myös laajentamalla huomattavasti ohjelmavalikoimaa mm. torstain stand up -show:lla sekä perjantain ja lauantain livemusiikilla. Hophausin yhteydessä olevassa tislaamossa valmistuu Tahkon luomu giniä sekä viskiä. Break Tahkolla saman katon alta löytyy myös Sale -kauppa pieniin ja vähän suurempiinkin ostoksiin.
Tahko Break – vuorenvarmasti loman parhaita hetkiä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna HämäläinenHotellinjohtaja
Puh:044 719 7965anna.hamalainen@sok.fiOsuuskauppa PeeÄssä
Olemme yli 125 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
PeeÄssä mukana suunnittelemassa Konttihovin aluetta Siilinjärvellä25.3.2026 14:15:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä on mukana Siilinjärven kunnan suunnitteluvaraussopimuksessa Kiinteistökehittäjä Oy:n kanssa. Sopimus koskee noin 20 hehtaarin aluetta kunnan omistamilla maa-alueilla Toivalassa sijaitsevalla Konttihovin alueella.
PeeÄssän omistamissa hotelleissa selkeä kasvu kansainvälisten vieraiden majoittumisessa vuonna 202516.3.2026 14:03:43 EET | Tiedote
PeeÄssän hotelleissa vierailijoiden kansallisuuksista merkittävimpänä olivat Saksa, Ruotsi ja Iso-Britannia.
PeeÄssä panostaa Kuopion keskustan kehittämiseen ja käynnistää historiansa suurimman investointikokonaisuuden suunnittelun3.3.2026 15:00:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä on ostanut Kuopion keskustasta osoitteessa Haapaniemenkatu 28, Kuopio sijaitsevan tontin ja siinä sijaitsevan rakennuksen vuokrasopimuksineen Kiinteistö Oy Haapaniemenkatu 28:lta.
Osuuskauppa PeeÄssä laajentaa ruoan verkkokaupan palveluitaan27.2.2026 12:15:00 EET | Tiedote
Robotoimitukset laajenevat keväällä ja ruoan verkkokaupan noutopalvelu tulee tarjolle kaikkiin PeeÄssän Saleihin.
Uusi S-market, Hesburger ja autoilijan palvelut Siilinjärven Leppäkaarteeseen26.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Uudet palvelut avataan käyttöön maaliskuussa 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme