Lidl puhuu kestävän ruokavalion puolesta – laskee kasvipohjaisten Vemondo-tuotteiden hintaa
4.4.2024 08:12:41 EEST | Lidl Suomi | Tiedote
Lidl on ryhtynyt konkreettisiin toimiin terveyden ja ympäristön kannalta kestävän ruokavalion edistämiseksi. Yhtiön tavoitteena on kaksinkertaistaa kasviproteiinien myynnin osuus vuoteen 2030 mennessä. Tavoitteeseen päästäkseen Lidl aikoo laskea kaikkien kasvipohjaisten Vemondo-tuotteiden hintoja 8.4. alkaen. Jatkossa Vemondon kasviproteiinit ovat vähintään yhtä edullisia kuin vastaava lihaproteiini.

Moni tietää, että kasvispainotteinen ruokavalio on hyvä niin ympäristön kuin kansanterveydenkin näkökulmasta, mutta ruokatottumukset muuttuvat hitaasti. Lidlillä kasviproteiinien myynnin osuus proteiinien myynnistä on tällä hetkellä 10 prosenttia, ja tavoitteena on tuplata osuus 20 prosenttiin seuraavan seitsemän vuoden aikana.
Alkusysäyksenä tavoitteen saavuttamiseksi Lidl aikoo laskea kasvipohjaisen Vemondo-tuotemerkkinsä hintoja noin 10 prosentilla 8.4. alkaen. Noin kahdenkymmenen Vemondo-tuotteen hinta laskee kaikissa Suomen Lidleissä.
– Kasvisruokaa pidetään kalliina. Hintoja alentamalla haluamme madaltaa kynnystä tutustua tuotteisiin ja tehdä kasvipohjaisista vaihtoehdoista asiakkaillemme helpon ja edullisen vaihtoehdon. Asiakas valitsee aina itse, mitä ostoskoriinsa laittaa, mutta tämän muutoksen myötä hinta ei ole määräävä tekijä, kertoo Lidlin kaupallinen johtaja Mikko Forsström.
Kestävän ruokavalion edistäminen on osa Lidlin valikoimakehitystä ja vastuullisuustyötä. Lidl lupaa lisätä sydänmerkittyjen tuotteiden määrää, kehittää tuotteidensa reseptiikkaa vegaaniseen ruokavalioon sopivaksi ja tuoda myyntiin uusia vegaanisia tuotteita. Lidlissä on myös aika-ajoin vege-teemaisia viikkoja, jolloin myyntiin tulee eräluonteisesti uusia kasvipohjaisia tuotteita. Tänä vuonna vegeviikkoja on aiempaa useampia ja ne ovat laajempia kuin aikaisempina vuosina.
– Suomessa voimme vaikuttaa miljoonien ihmisten arkeen. Kaupan keino vaikuttaa on valikoiman ja uusien tuotteiden kehittäminen. Lisäksi voimme arkipäiväistää kasvisruokaa esimerkiksi tarjoamalla houkuttelevia reseptejä, Forsström jatkaa.
Suomalaisten ruokavaliota rukataan terveellisemmäksi myös suolaa ja sokeria vähentämällä. Lidlin tavoitteena on vähentää oman merkin tuotteista suolaa ja sokeria 20 prosenttia vuoteen 2025 mennessä (vuodesta 2017). Työtä tämän eteen tehdään jatkuvasti, ja oman merkin tuotteista on jo vähennetty 13 % suolaa ja 12 % sokeria vuosina 2015-2022.
– Tavoitteemme ovat kunnianhimoisia, ja niihin päästäksemme meillä on paljon tehtävää. Nämä toimemme ovat vasta alkusysäys tuleville vuosille. Kulutustottumukset muuttuvat hitaasti, eikä meillä ole tavoitteena tehdä kaikista suomalaisista vegaaneja. Haluamme tehdä kestävämmän vaihtoehdon kaikille houkuttelevaksi vaihtoehdoksi esimerkiksi osana sekasyöjän ruokavaliota, Forsström kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lidlin viestintä
Puh:(09) 23456 400media@lidl.fiTietoa julkaisijasta
Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee lähes 5800 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi
Lidlin omien merkkien tee 100 % sertifioitua13.10.2026 10:04:09 EEST | Tiedote
Teellä on tuhansien vuosien historia, ja sitä nautitaan niin Suomessa kuin maailmalla valtavia määriä joka päivä. Teen viljelyyn ja tuotantoon liittyy haasteita niin ympäristön kuin ihmistenkin näkökulmasta. Tämän vuoksi Lidl on linjannut, että kaikki Lidlin oman merkin teet ovat kolmannen osapuolen sertifioimia. Kaikista Lidlin oman merkin teepaketeista löytyy joko Rainforest Alliance-, Reilu kauppa- tai luomumerkki.
Lidl uudistaa lemmikkivalikoimansa saman brändin alle: Tässä tulee Max & Mila12.10.2026 11:06:35 EEST | Tiedote
Lemmikkien ruoka on tärkeä osa monen suomalaisen arkea ostoksilla, sillä perhemallien ja elämäntapojen muuttuessa lemmikit ovat yhä tärkeämpiä perheenjäseniä monessa suomalaiskodissa. Lidl lanseeraa nyt täysin uuden Max ja Mila -lemmikkibrändin, joka kokoaa lemmikkituotteiden valikoiman uuden brändin alle. Uusia tuotteita on saatavilla kolmessa eri laatuluokassa ja kolmelle eri ikäryhmälle. Tuotteet löytyvät myymälöistä maanantaista 12.10. alkaen.
Täällä asuvat Suomen innokkaimmat pullopanttien lahjoittajat – Lidlin asiakkaat keräsivät jättipotin lapsille ja nuorille8.10.2026 07:54:00 EEST | Tiedote
Lidlillä on jo joulukuusta 2021 voinut lahjoittaa pullopanttirahan hyvään. Maaliskuusta 2025 alkaen yksi lahjoituskohteista on ollut Mannerheimin Lastensuojeluliiton työ lasten ja nuorten mielenterveyden hyväksi, jolle Lidlin asiakkaat ovat lahjoittaneet yli 250 000 euroa. Yksittäisiä lahjoituksia on tehty eniten Espoon Niittykummun myymälässä, euromääräisesti eniten Helsingissä Neljännen linjan myymälässä ja suhteellisesti eniten Tampereelta Ratinan myymälästä. Lahjoituksissa on piikit erityisesti juhlapyhien jälkeen, kesällä sekä joulun alla.
Lidl saavutti energiansäästötavoitteen 249 prosenttisesti – tämä on ruokakaupan “sähkösyöppö”7.10.2026 07:42:00 EEST | Tiedote
Lidlin vuosittainen sähkönkulutus on kokonaisuudessaan jopa 115 miljoonaa kilowattituntia, mikä vastaa noin 9000 sähkölämmitteisen rivitaloasunnon vuosittaista sähkönkulutusta. Lidlillä seurataan tarkkaan energiankäyttöä ja mietitään jatkuvasti keinoja, joilla energiankäyttöä saadaan tehostettua. Lidlissä on käytetty jo vuodesta 2019 vain uusiutuvaa sähköä ja tänä vuonna on siirrytty käyttämään 100 % uusiutuvaa kaukolämpöä.
Lidl kutsui koko Suomen esihenkilöt monimuotoisuuskoulutukseen6.10.2026 09:25:29 EEST | Tiedote
Lidl on toteuttanut kattavan monimuotoisuuskoulutuksen jokaiselle esihenkilölle myymälöissä, jakelukeskuksissa ja pääkonttorilla. Lisäksi Lidlin yli 60 kansalaisuudesta muodostuvalle henkilökunnalle on tarjolla monimuotoisuusverkkokurssi. Työntekijöistä koostuva monimuotoisuustyöryhmä on ollut mukana kehittämässä uutta monimuotoisuusopasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme