Pikakommentti asuntojen hinnoista: Tammikuun sukellus loppui, mutta hinnat yhä alamaissa
28.3.2024 08:52:24 EET | Pellervon taloustutkimus PTT | Tiedote
Asuntojen hinnat olivat helmikuussa yhä heikolla tasolla, mutta kevään mittaan markkinoilla saatetaan nähdä vilkastumista, arvioi PTT:n vanhempi ekonomisti Veera Holappa tuoreita asuntomarkkinatilastoja. Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat helmikuussa koko maassa 5,4 % edellisestä vuodesta, mutta nousivat 1,4 % tammikuusta.
”Myönteistä on, että hinnat kääntyivät kaikissa suurissa kaupungeissa nousuun tammikuuhun verrattuna. Mutta ne olivat silti useimmissa kaupungeissa alempana kuin joulukuussa”, Holappa sanoo.
Kaikissa suurissa kaupungeissa hinnat laskivat edellisvuoteen nähden. Hintojen lasku oli suurinta Vantaalla (-10,4 %), Helsingissä (-7,1 %) ja Oulussa (-6,8 %).
Veera Holapan mukaan on huomattava, että kotitalouksien arviot omasta taloudestaan ovat edelleen vaisut, mikä näkyy myös asuntomarkkinoilla: kaupoille ei ole uskallettu lähteä. Markkinoita voi myös yhä hyydyttää ensiasunnon ostajien varainsiirtoverovapauden loppuminen vuodenvaihteessa.
”Kun kotitalouksien tunnelmat kohoavat ja ensiasunnon ostajat alkavat palata markkinoille, asuntokauppaketjut lähtevät purkautumaan. Se voi jo kesää kohti vilkastuttaa markkinoita.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veera Holappa, veera.holappa@ptt.fi, 040 631 7217
Tietoja julkaisijasta
Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT
Miten kriisit vaikuttavat maatalouteen ja elintarviketuotantoon? – PTT:n maa- ja elintarviketalouden suhdanne-ennusteen julkistuswebinaari 1.4. klo 10.0019.3.2026 09:07:31 EET | Kutsu
Pellervon taloustutkimus PTT julkistaa kevään maa- ja elintarviketalouden ennusteensa tilanteessa, jossa maailma myrskyää konfliktien takia. Lyhytaikainen kriisi Lähi-idässä ei uhkaa Suomen elintarviketuotantoa – mutta entä jos sota pitkittyy?
TÄSMENNETTY INGRESSIÄ - Pikakommentti: Lähi-idän sodan pitkittyminen lisää inflaatiopaineita ruuan hintaan13.3.2026 14:23:24 EET | Tiedote
//TÄSMENNETTY INGRESSIÄ: LIHA-TUOTERYHMÄN INFLAATIO 10,3 % KOSKEE TUORETTA LIHAA// Parin viime vuoden aikana ruuan kuluttajahintojen nousu Suomessa on ollut maltillista, vaikka joidenkin yksittäisten tuotteiden hinnoissa on ollut suuriakin muutoksia. Tänään julkaistun Tilastokeskuksen kuluttajahintaindeksin mukaan ruuan (elintarvikkeet ja alkoholittomat juomat) hinta nousi helmikuussa 1,4 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Liha-tuoteryhmässä nousua oli tuoreessa lihassa 10,3 prosenttia. Tähän on vaikuttanut naudanlihan reippaasti noussut kuluttajahinta.
Pikakommentti: Lähi-idän sodan pitkittyminen lisää inflaatiopaineita ruuan hintaan13.3.2026 09:05:19 EET | Tiedote
Parin viime vuoden aikana ruuan kuluttajahintojen nousu Suomessa on ollut maltillista, vaikka joidenkin yksittäisten tuotteiden hinnoissa on ollut suuriakin muutoksia. Tänään julkaistun Tilastokeskuksen kuluttajahintaindeksin mukaan ruuan (elintarvikkeet ja alkoholittomat juomat) hinta nousi helmikuussa 1,4 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Alaryhmistä eniten nousua oli liha-tuoteryhmässä, 10,3 prosenttia verrattuna vuoden takaiseen. Tähän on vaikuttanut naudanlihan reippaasti noussut kuluttajahinta.
Metsäalan merkitys näkyväksi – Rahaa ja työtä metsistä -palvelun päivitys on julkaistu12.3.2026 10:01:42 EET | Tiedote
Kaikille avoimesta Rahaa ja työtä metsistä -verkkopalvelusta on tänään julkaistu uusi versio. Siihen on päivitetty uusimmat tilastotiedot metsien talouskäytön merkityksestä Suomessa. Palvelun ovat toteuttaneet Tapio Palvelut Oy ja Pellervon taloustutkimus PTT.
Kutsu: Miten Suomen ja Euroopan käy maailman myrskyissä – PTT:n kansantalouden ennusteen julkistus 25.3. klo 10.0010.3.2026 11:41:44 EET | Kutsu
Maailmanpolitiikan myräkät eivät tunnu rauhoittuvan, ja Suomen talouden käänteen odotus on vain venynyt. Miltä näyttää tämän ja ensi vuoden talouskehitys? Pellervon taloustutkimus PTT julkistaa kevään kansantalouden ennusteensa webinaarissa keskiviikkona 25.3. klo 10.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme