S-ryhmän päivittäistavarakauppa kasvatti edelleen markkinaosuuttaan
28.3.2024 15:52:49 EET | Osuuskauppa PeeÄssä | Tiedote
S-ryhmä kasvatti ainoana kaupparyhmänä markkinaosuuttaan vuonna 2023. Nielsenin myymälärekisterin mukaan S-ryhmän päivittäistavarakaupan markkinaosuus oli viime vuonna 48,3 prosenttia (+1,3 %-yks.).

Taloudellisesti haastavassa ajassa osuuskaupan vahvuudet korostuvat. Asiakasomistajat hyötyvät sitä enemmän, mitä enemmän he käyttävät S-ryhmän palveluita.
Edullinen hintataso on kaikkien asiakkaiden etu. Ruoan hinta on pysynyt keskeisenä asiana niin asiakkaiden arjessa kuin julkisessa keskustelussakin.
PeeÄssä on järjestelmällisesti pitänyt kiinni edullisesta ostoskorista, sillä sen nähdään olevan yksi tärkeimmistä asiakasomistajan hyödyistä.
- Osuuskaupan tarkoitus on ensisijaisesti tuottaa hyötyä asiakasomistajilleen. PeeÄssässä investoimme vuonna 2023 myymäläverkoston ja palveluiden kehittämiseen, joka näkyi esimerkiksi ruoan verkkokaupan avaamisella kaikkiin Prismoihin ja S-marketeihin, kertoo PeeÄssän vähittäiskaupan toimialajohtaja Jouni Ruotsalainen.
PeeÄssä toi vuonna 2023 merkittäviä hyötyjä asiakasomistajilleen
120. juhlavuosi näkyi kattavasti PeeÄssän toiminnassa ja asiakasomistajille oli tarjolla hyviä ja tuntuvia etuja.
Vuonna 2023 PeeÄssä maksoi ennätysmäärän bonuksia asiakasomistajilleen, mikä kertoo siitä, että ihmiset todella näkevät keskittämisen hyödyt. Edullinen hinta, ja asiakasomistajan hyödyt sen päälle, kannustavat asiakkaita liittymään asiakasomistajaksi. Viime vuonna nähtiinkin ennätys uusien asiakasomistajien määrässä.
Lisäksi PeeÄssän asiakasomistajille maksettiin ylijäämänpalautuksia yli 17 miljoonaa euroa.
– Bonusten ja ylijäämänpalautuksen lisäksi asiakashyöty toteutui PeeÄssän investoinneissa osuuskaupan alueella. Asiakasomistajien palveluita kehitettiin vuonna 2023 yhteensä yli 42 miljoonalla eurolla, Ruotsalainen kertoo.
S-ryhmällä on tällä hetkellä yli tuhat päivittäistavarakaupan toimipaikkaa eri puolilla Suomea ja Virossa 13 Prismaa. S-Ryhmän vankka johto päivittäistavarakaupan markkinaosuudessa näkyy myös edelleen vahvistuneena asemana ruoan verkkokaupan markkinajohtajana. S-ryhmän päivittäistavarakaupat tarjoavat työtä lähes 20 000 kaupan alan ammattilaiselle.
Yhteyshenkilöt
Jouni Ruotsalainentoimialajohtaja
Vähittäiskauppa
Mikko Junttilatoimitusjohtaja
Puh:044 719 7200mikko.junttila@sok.fiOsuuskauppa PeeÄssä
Olemme yli 125 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
Break Sokos Hotel Tahkolla tulipalo28.6.2026 15:10:03 EEST | Tiedote
Break Sokos Hotel Tahkolla syttyi aiemmin tänään pieni tulipalo, josta levisi savua kyseisen kerroksen käytävälle. Tulipalo on saatu sammutettua. Tulipalossa ei tapahtunut henkilövahinkoja. Majoittuminen toimii tällä hetkellä yhtä kerrosta lukuun ottamatta normaalisti. Maisemasalin kesäteatteri tältä päivältä on peruttu. Kiitos henkilökunnalle ja pelastusviranomaisille ripeästi toiminnasta.
Kangaslammin Sale pystyy jatkamaan hybridimyymälänä26.6.2026 17:00:00 EEST | Tiedote
Alkoholilain uudistus mahdollistaa itsepalvelun jatkumisen Kangaslammin Salessa
Mielipide: Miltä Pohjois-Savo näyttää, jos arjen palvelut katoavat?12.6.2026 10:30:56 EEST | Tiedote
Monella kylällä vastaus tiedetään jo. Kun viimeinen ruokakauppa sulkee ovensa, hiljenee koko tienoo. Arki vaikeutuu, yhteisö murenee, ja lopulta ihmiset joutuvat muuttamaan parempien palveluiden perässä. Lauantaina 13. kesäkuuta vietettävä Kyläkauppapäivä nostaa esiin kaupan palveluiden merkitystä elinvoiman ja huoltovarmuuden kannalta. Myös meillä Osuuskauppa PeeÄssässä kyläkauppapäivä näkyy aina Vieremältä Heinävedelle asti. PeeÄssässä meillä on periaate, että olemme viimeinen toimija, joka poistuu kylältä. Ajankohtaisena esimerkkinä tästä voi käyttää Kangaslammin Salea. Kun Salen kiinteistön elinkaari tuli tiensä päähän, mietimme PeeÄssässä, miten kaupan palvelut saataisiin vielä kannattavasti säilymään kylällä. Lopputuloksena oli 24/7-hybridimalli, jossa henkilökunta on osan ajan paikasta ja myymälää pystyi käyttämään myös itsepalveluna. Kangaslammin Sale on kiinnostava tapaus valtakunnallisestikin, kun ympäri Suomea pohditaan ratkaisuja palveluiden säilyttämiseen haja-asutusalueil
A-Katsastus Osuuskauppa PeeÄssän bonusyhteistyökumppaniksi30.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Jatkossa Pohjois-Savossa on viisi katsastusasemaa, joista saa Bonusta S-Etukortilla.
S-market Heinävesi uudistui – asiakkaille useita arkea helpottavia ratkaisuja15.5.2026 14:28:50 EEST | Tiedote
Myymälässä on panostettu erityisesti selkeyteen ja tuoreuteen: uudet energiatehokkaat kylmäkalusteet tuovat tuotteet paremmin esiin ja tekevät ostamisesta vaivatonta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme