Asuntokauppa jatkui maaliskuussa helmikuun urilla
Kiinteistömaailman Pulssi 3.4.2024

Suomen suurin kiinteistönvälitysketju Kiinteistömaailma välitti maaliskuussa 2024 yhteensä 891 myynti- ja vuokrakohdetta, joista 660 oli käytettyjen asuntojen välitystä, 15 uudiskohteiden välitystä ja 218 vuokravälitystä. ”Asuntojen ja kiinteistöjen kauppamäärä – 675 kappaletta – kasvoi edelliskuusta 5,5 prosenttia, mutta viime vuoden vertailukuusta eli maaliskuusta 2023 jäätiin 6,5 prosenttia. Vuokravälityksessä puolestaan yllettiin hiukan yli edellisvuoden vastaavan kuukauden määrien. Asuntokaupan alkuvuotta voi kaikkineen kuvata hienoisesti nousujohteiseksi, mutta kauppavilkkaudessa ollaan edelleen pitemmän ajan keskivertoluvuista jäljessä”, kuvaa Kiinteistömaailma Oy:n toimitusjohtaja Mika Laurikainen.
Kiinteistömaailma julkaisee puolivuosittaisen barometrinsä asuntokaupan näkymistä torstaina 11.4.2024. Tuolloin julkaistava katsaus ja kesäkauden ennuste pohjautuu 346 välitysammattilaisen vastauksiin eri asuntotyyppien näkymistä maan eri puolilla.
Erityisteemana tällä barometrikerralla ovat ensiasunnon ostajat. He kiirehtivät joukoin asuntokaupoille ennen viime vuodenvaihdetta ja varainsiirtoverovapauden poistumista. Mitä ensiasuntokauppaan kuuluu nyt – ovatko ensimmäisen omistuskodin ostajat palanneet markkinaan?
Median edustajat ovat tervetulleita barometrin Teams-julkistusinfoon, joka pidetään to 11.4.2024 klo 9.00 alkaen. Tilaisuudessa asuntokaupasta ja erityisesti ensiasunnoista puhumassa ovat Kiinteistömaailman Oy:n toimitusjohtaja Mika Laurikainen ja Danske Bankin henkilöasiakasten lainoista vastaava johtaja Sari Takala.
Linkin tilaisuuteen voi tilata sähköpostitse: taina.mustamo@kiinteistomaailma.fi
Lisätiedot:
Mika Laurikainen, toimitusjohtaja, Kiinteistömaailma Oy, puh. 040 5607514
Taina Mustamo, viestintä- ja henkilöstökehittämisjohtaja, Kiinteistömaailma Oy, puh. 0504240045
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Taina MustamoMarkkinointi- ja viestintäjohtaja
Puh:+358504240045taina.mustamo@kiinteistomaailma.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiinteistömaailma
Kasvun kuukausi marraskuussakin2.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 2.12.2025
Yksittäisten rakennustapojen demonisointi ei ole järkevää – kohdekohtainen oikea tieto ratkaisee27.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Mediassa käydään ajoittain keskustelua tiettyjen rakennustapojen, viime päivinä erityisesti piilo- eli valesokkelien, ongelmallisuudesta. Valesokkelia käytettiin paljon erityisesti 1970–1980-luvuilla pientaloissa. ”Jos keskustelu jää yksipuoliseksi, luo se helposti mielikuvaa, että joku rakennetyyppi olisi kategorisesti vältettävä, kirjaimellisesti hinnalla millä hyvänsä. Näin ei ole. Olennaista on oikea tieto ja siihen perustuva tapauskohtainen arviointi, kun kohde vaihtaa omistajaa”, toteaa Kiinteistömaailma Oy:n toimitusjohtaja Mika Laurikainen.
Kiinteistömaailman hinta-arviot toteutuneet tänä vuonna 95 % tarkkuudella – joka 10. kaupassa arvio osui eurolleen14.11.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman tekemät hinta-arviot ovat vuoden 2025 aikana toteutuneet 95 % tarkkuudella, käy ilmi kaikkien ketjun välittämien yli 100 000 euron asunto- ja kiinteistökauppojen analyysista. Joka kymmenennessä kaupassa hinta-arvio on osunut kohdilleen euron tarkkuudella.
Paras lokakuu asuntokaupassa neljään vuoteen4.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 4.11.2025
Asuntokaupan nousijat syyskuussa: omakotitalot ja yksiöt2.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kiinteistömaailman Pulssi 2.10.2025
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme