Luontoa mestarillisesti kuvaavan Eero Järnefeltin näyttely vuoden lopulla Tikanojan taidekotiin
3.4.2024 11:14:51 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote
Ateneumin taidemuseossa 5.4. avautuvan, mestarillisen luonto- ja henkilökuvaaja Eero Järnefeltin (1863–1937) koko uraa käsittävä näyttely nähdään loppuvuodesta myös Vaasassa, Tikanojan taidekodissa.

Eero Järnefeltin näyttely on kattava katsaus kosmopoliitin kulttuuriperheen kasvatin elämään ja tuotantoon. Se tarkastelee taiteilijan merkitystä Suomen taiteelle sekä suomalaisuudelle monipuolisena luonnon ja Kolin maisemien kuvaajana, sekä antaa aihetta pohtia nykypäivän ihmisen luontosuhdetta.
Ateneumin jälkeen näyttely nähdään Vaasassa Tikanojan taidekodissa 23.11.2024–25.5.2025.
– Taidekodissa on esillä taiteilijan keskeinen tuotanto, kuten Kaski vuodelta 1893, kertoo näyttelypäällikkö Maaria Salo.
Vaasassa Järnefeltin tuotantoa esitellään hieman suppeammin verrattuna laajempaan näyttelyyn Ateneumin taidemuseossa, jossa teoksia on esillä yli 200. Näyttelyn kuraattorina on Ateneumin intendentti Timo Huusko. Näyttelyn on tuottanut Ateneumin taidemuseo/Kansallisgalleria.
Järnefeltin näyttelyn julkistamisen myötä Vaasan museoiden näyttelyohjelma vuodelle 2024 on valmis.
Lue lisää Ateneumin taidemuseon tiedotteesta:
Eero Järnefeltin näyttelyssä kiehtovat luonnon suuret ja pienet teemat
Ateneumin taidemuseossa nähdään 5.4.–25.8.2024 mestarillisen luonto- ja henkilökuvaajan, tunnetta ja totuutta etsineen Eero Järnefeltin (1863–1937) koko uraa käsittävä näyttely. Kokonaisuus esittelee kosmopoliitin kulttuuriperheen kasvatin mittavaa tuotantoa sekä taiteilijan merkitystä Suomen taiteelle sekä suomalaisuudelle. Monipuoliset luontokuvaukset saavat pohtimaan, onko taiteilijan 1800- ja 1900-luvuilla kuvaamaa luontoa enää olemassa.
Järnefelt pyrki tavoittamaan teoksiinsa olennaisen
Eero Järnefeltin taide kumpuaa hänen sukunsa kiinnostavasta kulttuuritaustasta, ja sitä leimaa olennaisten piirteiden tavoittaminen yhtä lailla luonnosta kuin ihmisistä. Taiteilija osasi kuvata aiheitaan yksityiskohtaisen tarkasti, herkän tunnelmallisesti ja juhlavan monumentaalisesti.
Näyttely valottaa Järnefeltin maisema- ja ihmiskäsityksen eri puolia. Se tuo tietoa myös Järnefeltin suvusta, hänen perheestään, opintomatkoista, kotioloista Tuusulanjärven Suvirannassa ja hänen taiteensa liittymisestä aikansa suomalaisuusajatteluun.
Järnefeltin maalaukset luonnosta ja maisemat Kolilta saavat pohtimaan, onko taiteilijan 1800- ja 1900-luvuilla kuvaamaa luontoa enää olemassa – ja mikä on suhteemme luontoon ja maisemiin tänä päivänä. Taiteilijan teoksissa samanarvoisen kohtelun saavat niin komeat vaaramaisemat kuin vesileinikin ja rentukan herkät yksityiskohdat.
Järnefelt tunnetaan myös aikansa merkkihenkilöistä tekemistään muotokuvista. Mukana ovat esimerkiksi kiinnostavat muotokuvat toimittaja, tohtori ja kansanedustaja Tekla Hultinista sekä vankien ja vähäosaisten auttamiseen elämänsä omistaneesta Mathilda Wredestä.
Näyttelyssä on myös lasten kanssa vieraileville suunniteltu reitti, joka herättelee katsomaan teoksia ja keskustelemaan niistä lasten näkökulmasta.
Näyttelyn kuraattori on Ateneumin intendentti Timo Huusko. Suurin osa teoksista on peräisin Kansallisgallerian kokoelmasta, mutta mukana on myös runsaasti lainoja muista museoista ja yksityiskokoelmista. Esillä on yli 200 teosta.
Näyttelyn yhteydessä suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi julkaistava näyttelyluettelo tuo esiin uutta tietoa ja tutkimusta Järnefeltin suvusta, perheestä, matkoista ja hänen kotioloistaan Suvirannassa. Kirjan on toimittanut Ateneumin amanuenssi Hanne Selkokari ja sen kirjoittajia ovat Timo Huusko, Anna-Maria von Bonsdorff, Julia Donner, Teemu Keskisarja, Minna Maijala, Tutta Palin ja Hanne Selkokari.
Suvun vaikutus suomalaiseen kulttuurielämään oli valtava
Näyttelyssä voi tutustua myös Järnefeltiin perheeseen ja lähisukuun, joiden vaikutus 1800- ja 1900-lukujen vaihteen taiteeseen ja kulttuuriin oli valtava. Järnefeltin sisarukset, kriitikko Kasper, kirjailija Arvid, muusikko Armas sekä myöhemmin Jean Sibeliuksen puolisona tunnettu Aino muistetaan paitsi kuvataiteen, kirjallisuuden ja musiikin tekijöinä, myös osana laajempaa kulttuuritoimijoiden verkostoa.
Eero Järnefeltin isä Alexander Järnefelt otti suomalaiskansallisen liikkeen kehittämisen elämäntehtäväkseen. Äiti Elisabeth Järnefelt muistetaan erityisesti kirjallisesta salongistaan, jonka tunnetuin osallistuja oli Juhani Aho.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Näyttelypäällikkö Maaria Salo, Vaasan museot, p. +358403537377 maaria.salo@vaasa.fi
Kuvat



Linkit
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Vaasan museot on Pohjanmaan aluevastuumuseo, joka tuottaa, tallentaa ja esittelee alueen tiedettä, taidetta ja historiaa. Näyttelymme tarjoavat yhdistelmän paikallista ja kansainvälistä kulttuuria sekä taidetta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Lyssna till erfarenheter och prova på tillgänglig rörlighet – tillgänglighetsdagen öppnar nya synvinklar8.5.2026 13:10:45 EEST | Pressmeddelande
Tillgänglighetsdagen firas torsdagen den 21 maj kl. 13–18 i Vasa stads huvudbibliotek och i Metvikens aktivitetspark. Under dagen ordnas mångsidiga anföranden om tillgänglighet samt friluftsliv, där vi tillsammans bekantar oss med den tillgängliga naturstigen.
Kuule kokemuksia ja kokeile esteetöntä liikkumista – esteettömyyspäivä avaa uusia näkökulmia8.5.2026 13:10:23 EEST | Tiedote
Esteettömyyspäivää vietetään torstaina 21.5. klo 13–18 Vaasan kaupungin pääkirjastossa ja Onkilahden toimintapuistossa. Päivän aikana kuullaan monipuolisia puheenvuoroja esteettömyydestä sekä ulkoillaan ja tutustutaan yhdessä esteettömään luontopolkuun.
Inbjudan och meddelande: Konstnärerna funderar över världstillståndet i utställningen Apocalypse No/w - presskonferens fre 15.5.2026 kl. 10 på Kuntsi museum för modern konst8.5.2026 10:15:19 EEST | Tiedote
INBJUDAN TILL MEDIERNA Välkommen på presskonferens för utställningen Marcus Lerviks & Florian Tuercke: Apocalypse No/w fredag 15.5.2026 kl. 10 på Kuntsi museum för modern konst, adr. Inre hamnen, 65100 Vasa. På plats på pressträffen är konstnärerna Marcus Lerviks och Florian Tuercke, utställningschef Maaria Salo samt amanuens Noora Lehtovuori från Vasa museer. Välkommen på utställningens vernissage fredag 15.5 kl. 18–20 på Kuntsi museum för modern konst. Förfrågningar om intervjuer och mer information: Utställningschef Maaria Salo, Vasa museer, tfn +358 40 3537377. maaria.salo@vasa.fi, amanuens Noora Lehtovuori, Vasa museer, tfn +358 40 5877363, noora.lehtovuori@vasa.fi Det går att komma överens om intervjuer efter presskonferensen. Representanter för medierna kan boka en separat tid för att bekanta sig med utställningen. Pressbilder: https://kuvapankki.vaasa.fi/s/o/55zCxLDEJNKZ1d3r MEDDELANDE Konstnärerna funderar över världstillståndet i utställningen Apocalypse No/w på Kuntsi museum
Kutsu ja tiedote: Nykytaiteilijat pohtivat maailmantilaa näyttelyssä Apocalypse No/w - tiedotustilaisuus pe 15.5.2026 klo 10 Kuntsin modernin taiteen museossa8.5.2026 10:15:15 EEST | Tiedote
MEDIAKUTSU Tervetuloa näyttelyn Marcus Lerviks & Florian Tuercke: Apocalypse No/w-tiedotustilaisuuteen perjantaina 15.5.2026 klo 10 Kuntsin modernin taiteen museossa, os. Sisäsatama, 65100 Vaasa. Tilaisuudessa ovat paikalla taiteilijat Marcus Lerviks ja Florian Tuercke, näyttelypäällikkö Maaria Salo sekä amanuenssi Noora Lehtovuori Vaasan museoista. Tervetuloa näyttelyn avajaisiin perjantaina 15.5. klo 18–20 Kuntsin modernin taiteen museossa. Haastattelumahdollisuudet ja lisätietoa: Näyttelypäällikkö Maaria Salo, Vaasan museot, p. +358 40 3537377, maaria.salo@vaasa.fi, amanuenssi Noora Lehtovuori, Vaasan museot, p. +358 40 5877363, noora.lehtovuori@vaasa.fi Haastatteluita voi sopia tiedotustilaisuuden jälkeen. Median edustajat voivat halutessaan varata erillisen ajan näyttelyyn tutustumista varten. Tiedotuskuvat: https://kuvapankki.vaasa.fi/s/o/55zCxLDEJNKZ1d3r TIEDOTE Nykytaiteilijat pohtivat maailmantilaa näyttelyssä Apocalypse No/w Kuntsin modernin taiteen museossa Kuntsin modernin
Förslag om måttlig höjning av Liftibiljetternas priser8.5.2026 10:01:06 EEST | Pressmeddelande
Det föreslås att priserna inom Vasaregionens kollektivtrafik Lifti höjs med 0,20 euro per resa från och med 1.7.2026. Syftet är att täcka de ökade kostnaderna och säkerställa en välfungerande kollektivtrafik även under de kommande åren. Beslut i ärendet fattas vid kollektivtrafiknämndens möte 13.5.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme