Nyt on aihetta juhlaan, pienyrittäjät ovat laskuttaneet työstään UKKO-palvelussa miljardin euron edestä
UKKO.fi haluaa nostaa esiin pienyrittäjien tekemää työtä ja juhlistaa miljardin euron rajan ylittymistä pienyrittäjien laskutuksessa – pienyrittäjät ovat laskuttaneet UKKO-palvelun kautta tekemästä työstään miljardilla eurolla. Summa koostuu lähes puolestatoista miljoonasta laskusta ja yrittäjien vuosien työstä oman näköisen työn ja yrittäjyyden parissa. Miljardista eurosta on tilitetty pelkästään arvonlisäveroja 163 miljoonan euron edestä ja tuloveroja satojen miljoonien eurojen edestä.

- Tämä on huikea saavutus kaikilta yrittäjiltämme, ja huomenna 4.4. haluamme juhlistaa tätä koko päivän mittaisella juhlalla UKKO Loungella Helsingissä, kertoo UKKO-konsernin toimitusjohtaja Lauri Timgren.
Rajapyykin ylitys on myös osoitus työnmurroksesta ja kuinka yrittäjyys on vakiinnuttanut paikkansa työntekemisen muotona – oli sitten kyseessä keikkatyö kevytyrittäjänä tai itsensä työllistäminen toiminimi- tai osakeyhtiöyrittäjänä. UKKO-palvelun käyttäjistä 28 % työllistää itsensä täysin yrittäjänä, 29 % työskentelee yrittäjänä kokopäivätyön rinnalla ja 14 % tekee töitä osa-aikaisesti (UKKO Pienyrittäjyyskysely 2023).
- Kevytyrittäjyys ja muut yrittämisen muodot ovat tulleet osaksi työelämää – työurat ja tavat tehdä työtä monipuolistuvat. Yli kymmenen vuotisen historiamme aikana olemme nähneet, kuinka kevytyrittäjyys on tarjonnut lähes kahdelle sadalle tuhannelle polun yrittäjyyteen, mahdollisuuden kokeilla omaa liikeideaa tai työllistää itseänsä tehden sitä mitä rakastavat, kertoo Lauri Timgren.
UKKO palvelussa on yli 170 000 käyttäjää ja pienyrittäjät työskentelevät tuhansissa eri tehtävissä. Toimialoista suurimpia ovat kulttuurialat, rakennus ja remontointi, terveys ja liikunta, kauneudenhuolto sekä markkinointi ja viestintä.
UKKO.fi on perustamisestaan lähtien luonut eettisiä pelisääntöjä pienyrittäjyyteen ja ottanut kantaa kevytyrittäjien ja itsensä työllistäjien yhteiskunnalliseen asemaan. Yritys kannustaa päätöksentekijöitä huomioimaan pienyrittäjien oikeudenmukaisen kohtelun eläke- ja sosiaaliturvaa koskevissa päätöksissä:
- Yhteiskunta ja työelämä on muutoksessa, eikä lainsäädäntö ja sosiaaliturva ole pysynyt täysin mukana työntekijän uusissa rooleissa. Yhteiskunnan tulee tukea pienyrittäjyyttä kaikin keinoin ja varmistaa, että yrittäjät saavat oman polkunsa eri vaiheissa tukea ja ymmärrystä, kertoo Lauri Timgren.
42 % pienyrittäjistä kertoo, että taloudellinen tilanne ei ole vaikuttanut omaan toimintaan
Yleinen taloudellinen tilanne haastaa myös yrittäjiä ja UKKO.fi toteuttaman pienyrittäjyys kyselyn mukaan 23,2 % pienyrittäjistä kertoi taloudellisen epävarmuuden jännittäneen eniten yrittäjäksi ryhtymisessä. Yrityksen jo perustaneista 42,3 % kertoo, ettei tämänhetkinen taloudellinen tilanne ole vaikuttanut mitenkään omaan toimintaan yrittäjänä. 25,5 % yrittäjistä kertoo töiden yrittäjänä jopa lisääntyneen ja 13,4 % kertoo töiden vähentyneen, mutta pystyneensä korjaamaan tilannetta uusia asiakkaita etsimällä.
- Yli 70 % kaikista yrittäjistä on yksinyrittäjiä ja Suomen talous nojaa yrittäjyyteen – tämän takia meidän on tärkeä pitää huoli siitä, että mahdollisuudet yrittäjyyteen säilyvät myös tulevaisuudessa, lisää Lauri Timgren.
UKKO.fi järjestää torstaina 4.4. rekisteröityneille asiakkailleen Miljardi-bileet UKKO Loungessa, osoitteessa Fredrikinkatu 48. Läpi päivän kestävässä tilaisuudessa kiinnostavia vieraita, musiikkia ja onnenpyörä, jossa pääpalkintona 10 000 euroa.
Median edustajat ovat tervetulleita tilaisuuteen, ilmoittautuminen etukäteen sähköpostitse netta.siljanen@ukko.fi.
Lähteet: UKKO Pienyrittäjyyskysely, n=2700, tiedonkeruu 19.12.2023-05.01.2024.
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt:
UKKO.fi viestintä Netta Siljanen, 040 588 4777
UKKO-konsernin toimitusjohtaja Lauri Timgren, 050 341 1960
Yhteyshenkilöt
Netta SiljanenViestintäSLP Group / UKKO.fi
Puh:040 588 4777netta.siljanen@ukko.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta UKKO.fi
Kutsu medialle: Tervetuloa Yhdessä Yrittäjän päivänä -tapahtumaan Salmisaareen 5.9.202527.8.2025 09:02:48 EEST | Tiedote
Yhdessä Yrittäjän päivänä -tapahtuma kokoaa perjantaina 5.9.2025 klo 8.30–14.00 yrittäjiä, inspiroivia puhujia ja yrittäjyyden asiantuntijoita Varman pääkonttorille Salmisaareen sekä verkkoon. Paikan päälle on ilmoittautunut jo 170 osallistujaa – livetapahtuman paikat täyttyivät hetkessä.
UKKO.fi järjestää Yrittäjyysklinikan Superterassilla Helsingissä tänään klo 16–1914.8.2025 09:31:39 EEST | Tiedote
Tänään torstaina Superterassilla on tarjolla käytännön apua ja vinkkejä yrittäjyyteen ja sen aloittamiseen. UKKO.fi:n Yrittäjyysklinikalla voit kysyä kaikkea yrittäjyyteen liittyvää – oli kyse yrityksen perustamisesta, toiminimiyrittäjyydestä, laskutuksesta tai yritystoiminnan kehittämisestä. Paikalla on UKKO.fi:n asiantuntijoita auttamassa kaikissa yrittäjyyteen liittyvissä kysymyksissä. UKKO.fi on ollut Superterassin kumppani koko kesän ja mahdollistanut muun muassa kesän tunnelmalliset lauluillat – ja nyt olemme mukana tuomassa myös yrittäjyyden asiantuntemusta suoraan terassin kesätunnelmaan. Superterassilla UKKO.fi:n löytää omalta ständiltä ja onnenpyörän ääreltä. Yrittäjyysklinikan ympärillä on myös UKKO.fi:n beachflagit, joten klinikka löytyy varsin helposti. 📍 Missä: Superterassi, Kasarmitori, Helsinki 🕓 Milloin: tänään to 14.8. klo 16–19 UKKO.fi:n ilmaiselta yrittäjyysklinikalta käytännön vinkit yrittäjyyteen – matalalla kynnyksellä ja hyvässä fiiliksessä!
Pienyrittäjät jaksavat paremmin – mutta yksinäisyys vaivaa6.8.2025 08:46:26 EEST | Tiedote
UKKO.fi:n barometri kuvaa pienyrittäjien jakautunutta arkea Pienyrittäjien jaksaminen on hienoisessa nousussa ja usko tulevaan vahvistunut, kertoo UKKO.fi:n tuore barometri. Pienyrittäjät kokevat työnsä merkitykselliseksi ja luottavat osaamiseensa, mutta moni kamppailee yksinäisyyden ja sosiaalisen tuen puutteen kanssa.
Naisten viikon kunniaksi: tällaisia ovat naisyrittäjät – taide ja palvelut korostuvat17.7.2025 12:34:46 EEST | Tiedote
Perjantaina 18.7. alkavan naisten viikon kunniaksi kokosimme tuoretta dataa naisyrittäjyydestä Suomessa. UKKO.fi:n datan mukaan kuluneen vuoden aikana naisyrittäjien määrä on kasvanut yli 10 % verrattuna viime vuoden vastaavaan ajankohtaan. Vuonna 2025 yhä useampi nainen tarttuu yrittäjyyteen.
Oman näköinen kesätyö odottaa monia nuoria - kesäyrittäjyys on tehokas tapa ansaita lisätienestiä ja saada kesälle työtä14.5.2025 08:59:12 EEST | Tiedote
Kesätyöpaikan löytyminen voi olla monelle nuorelle kiven takana, mutta yhä useampi nuori ei silti jää toimettomiksi. Vaikka kesätyöpaikan ovet eivät aukea, moni nuori tarttuu kesän kynnyksellä toimeen itse ja ryhtyy kesäyrittäjäksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme