Tiedote: Kehysriihessä tulee ottaa haittaverot käyttöön ja panostaa ennaltaehkäisyyn
5.4.2024 11:24:36 EEST | EHYT | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallituksen finanssipolitiikan tavoitteena on vahvistaa julkista taloutta ja kääntää Suomen velkaantumiskehitys. Hallitus on kokoontumassa huhtikuussa 2024 kehysriiheen, jossa määritellään taloudelliset raamit tuleville vuosille. Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry katsoo, että hallituksen tulee edistää talouskasvua tukevaa, vastuullista ja ennaltaehkäisevää päihdepolitiikkaa.
”Päihteillä on kaksi päävaikutusta toimivaan kansantalouteen: päihteet sekä lisäävät julkisen sektorin kustannuksia että vähentävät veronmaksajien määrää”, huomauttaa EHYT ry:n toiminnanjohtaja Juha Mikkonen.
Päihteiden käyttö ei ole vain sosiaali- ja terveysalaa koskeva kysymys, koska päihdehaitat ja sitä myötä kustannukset kohdistuvat monelle eri yhteiskunnan sektorille. Esimerkiksi talous- ja elinkeinonäkökulmasta tarkastellen päihteet alentavat työllisyysastetta, heikentävät työn tuottavuutta sekä lisäävät työpoissaoloja.
”Useat tutkijat ja kansainväliset järjestöt, kuten WHO ja OECD, ovat todenneet, että päihdehaittoja voidaan ennaltaehkäistä ja kulutusta pienentää nostamalla alkoholi-, tupakka- ja nikotiinituotteiden verotusta sekä rajoittamalla saatavuutta”, toteaa Mikkonen.
Hyvinvointialueet ovat kovien säästöpaineiden alla ja riskinä on, että sopeutuksia haetaan ennaltaehkäisevästä ja terveyttä edistävästä työstä. Ennen viime kevään eduskuntavaaleja Aula Researchin kyselyssä yhdeksän kymmenestä (91 %) kyselyyn vastanneesta eduskuntavaaliehdokkaasta on sitä mieltä, että ehkäisevään päihdetyöhön tulisi suunnata nykyistä enemmän rahoitusta seuraavalla hallituskaudella. Ennaltaehkäisyyn panostamisen kannalla olivat myös kaikki hallituspuolueet: Kristillisdemokraatit (92 %), RKP (91 %), PS (90 %) ja Kokoomus (79 %).
”Taloudellisesti on lyhytnäköistä, mikäli hyvinvointialueet vähentävät resurssejaan merkittävästi hyvinvoinnin ja terveyden edistämisestä sekä järjestöjen ehkäisevän työn tukemisesta. Ennaltaehkäisy on kustannustehokkaampaa kuin hoito ja korjaava työ”, korostaa Mikkonen.
Kehysriihessä on tärkeää tiedostaa myös kansalaisyhteiskunnan ja järjestöjen tärkeys osana toimivaa demokratiaa sekä suomalaisen yhteiskunnan kriisinkestävyyttä. Sosiaali- ja terveysalan järjestöt tuottavat suomalaisille merkittävän määrä terveyttä, hyvinvointia ja osallisuutta. Järjestöillä on myös tärkeä rooli yhteiskunnan turvaverkkojen paikkaajana ja kaikkein huono-osaisimpien kansalaisten auttajina.
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry esittää kehysriiheen:
Alkoholipolitiikka
- Perutaan oluen verokevennykset (+25 miljoonaa euroa).
- Toimeenpannaan yleinen alkoholiveron tasokorotus.
Tupakka- ja nikotiinipolitiikka
- Toteutetaan suunnitellut tupakkaveron korotukset (+100 miljoonaa euroa).
- Toimeenpannaan tasokorotus uusien nikotiinituotteiden verotukseen.
Ennaltaehkäisy
- Varmistetaan riittävät resurssit hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseen päätettäessä hyvinvointialueiden rahoituksesta. Panostetaan päihdehaittojen ehkäisyyn.
- Turvataan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) resurssit ehkäisevän päihdetyön valtakunnalliseen koordinaatioon ja tiedontuotantoon yhteistyössä järjestöjen kanssa.
Kriisinkestävyyden vahvistaminen
- Perutaan vuodelle 2027 kaavailtu 100 miljoonan euron leikkaus sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Pidemmällä aikavälillä sote-järjestöjen tekemä työ tuo panostukseen suhteutettuna merkittäviä kustannussäästöjä kansantaloudelle ja -terveydelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Mikkonentoiminnanjohtaja
Puh:050 527 4780juha.mikkonen@ehyt.fiPäivi Tiittanenviestintäpäällikkö
Puh:050 362 0882paivi.tiittanen@ehyt.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on valtakunnallinen ehkäisevän päihde- ja pelihaittatyön asiantuntija- ja kansalaisjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta EHYT
Valiokuntakäsittelyssä tehdyt alkoholilain muutokset tukevat suomalaisten terveyttä – muutokset notifioitava EU:lle ennen täysistuntoa9.6.2026 11:57:15 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry pitää eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan alkoholilakiesitykseen tekemiä muutoksia oikeansuuntaisina. Valiokunta rajasi rajat ylittävän etämyynnin samoihin alkoholipitoisuusrajoihin kuin kotimaisen vähittäismyynnin eli enintään 8,0- ja 5,5-prosenttisiin juomiin, tiukensi etämyynnin verovalvontaa ja asetti alkoholin kotiinkuljetukselle 24 tunnin vähimmäisviiveen tilauksesta. Muutokset vastaavat osaltaan kansanterveydellisiin ja taloudellisiin huoliin, joita alkuperäinen hallituksen esitys herätti. EHYT lähetti 9.6.2026 Euroopan komissiolle kirjeen, jossa se pyytää komissiota kiinnittämään Suomen viranomaisten huomion notifiointivelvollisuuteen ja ilmaisemaan kantansa siihen, edellyttävätkö valiokunnan muutokset uutta notifiointia ennen lakiesityksen hyväksymistä.
EHYT ry:n selvitys: Osa alaikäisistä ja nuorista aikuisista suhtautuu entistä myönteisemmin rahapelaamiseen27.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Valtaosa nuorista ei pidä rahapelaamista trendikkäänä, mutta suhtautuminen siihen on viime vuosina muuttunut hieman aiempaa myönteisemmäksi. Nuorten miesten asenteet ovat naisia myönteisemmät: 18–24-vuotiaista miehistä 50 % pitää rahapelaamista trendikkäänä. Rahapelimainontaan 15–29-vuotiaat suhtautuvat kuitenkin kriittisesti ja tunnistavat siihen liittyviä haittoja. Tulokset selviävät Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n Nuorten kulttuuri ja päihteet 2026 * -selvityksestä.
EMBARGO to 21.5. klo 7.00 Alaikäiset kokevat alkoholin hankkimisen helpoksi – kolmasosa saa alkoholin sisaruksen tai huoltajan kautta21.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Alkoholin hankkiminen alaikäisenä koetaan erittäin helpoksi, selviää Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n tuoreesta Nuorten kulttuuri ja päihteet 2026* -selvityksestä. Samaan aikaan vanhempien asenteet vaikuttavat entistä vahvemmin nuorten alkoholinkäyttöön. Selvityksessä kysyttiin nuorten omasta alkoholin käytöstä ja alkoholin käyttöön liittyvistä asenteista. Verkkokyselyyn vastasi 1 890 iältään 15–29-vuotiasta suomalaista nuorta.
Puhdasta voittoa – Ehkäisevä päihdetyö EHYTin 50 ratkaisua parempaan päihdepolitiikkaan7.5.2026 08:16:00 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on julkaissut 50 ratkaisua, joilla Suomi voi vähentää päihde- ja rahapelihaittoja, keventää sote-kustannuksia ja parantaa arjen turvallisuutta.
”Omat tarpeeni, tunteeni ja rajani ovat jääneet toissijaisiksi” – päihderiippuvaisen läheinen tarvitsee tukea omien rajojen löytämiseen28.4.2026 08:14:59 EEST | Tiedote
Läheiset ottavat usein vastuuta päihderiippuvaisten ihmisten ongelmista oman terveytensä, taloutensa ja jopa turvallisuutensa kustannuksella, selviää järjestöjen tekemästä tuoreesta kyselystä. Läheistenpäivänä 5. toukokuuta muistetaan niitä, joiden elämään toisen päihderiippuvuus vaikuttaa. Päivän teemana on tänä vuonna "Omat rajat". Päivän aikana läheisille järjestetään webinaari sekä Oulussa ja Seinäjoella paikallinen tapahtuma. Seitsemättä kertaa vietettävän Läheistenpäivän takana ovat päihdejärjestöt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme