Tiedote: Kehysriihessä tulee ottaa haittaverot käyttöön ja panostaa ennaltaehkäisyyn
Pääministeri Petteri Orpon hallituksen finanssipolitiikan tavoitteena on vahvistaa julkista taloutta ja kääntää Suomen velkaantumiskehitys. Hallitus on kokoontumassa huhtikuussa 2024 kehysriiheen, jossa määritellään taloudelliset raamit tuleville vuosille. Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry katsoo, että hallituksen tulee edistää talouskasvua tukevaa, vastuullista ja ennaltaehkäisevää päihdepolitiikkaa.
”Päihteillä on kaksi päävaikutusta toimivaan kansantalouteen: päihteet sekä lisäävät julkisen sektorin kustannuksia että vähentävät veronmaksajien määrää”, huomauttaa EHYT ry:n toiminnanjohtaja Juha Mikkonen.
Päihteiden käyttö ei ole vain sosiaali- ja terveysalaa koskeva kysymys, koska päihdehaitat ja sitä myötä kustannukset kohdistuvat monelle eri yhteiskunnan sektorille. Esimerkiksi talous- ja elinkeinonäkökulmasta tarkastellen päihteet alentavat työllisyysastetta, heikentävät työn tuottavuutta sekä lisäävät työpoissaoloja.
”Useat tutkijat ja kansainväliset järjestöt, kuten WHO ja OECD, ovat todenneet, että päihdehaittoja voidaan ennaltaehkäistä ja kulutusta pienentää nostamalla alkoholi-, tupakka- ja nikotiinituotteiden verotusta sekä rajoittamalla saatavuutta”, toteaa Mikkonen.
Hyvinvointialueet ovat kovien säästöpaineiden alla ja riskinä on, että sopeutuksia haetaan ennaltaehkäisevästä ja terveyttä edistävästä työstä. Ennen viime kevään eduskuntavaaleja Aula Researchin kyselyssä yhdeksän kymmenestä (91 %) kyselyyn vastanneesta eduskuntavaaliehdokkaasta on sitä mieltä, että ehkäisevään päihdetyöhön tulisi suunnata nykyistä enemmän rahoitusta seuraavalla hallituskaudella. Ennaltaehkäisyyn panostamisen kannalla olivat myös kaikki hallituspuolueet: Kristillisdemokraatit (92 %), RKP (91 %), PS (90 %) ja Kokoomus (79 %).
”Taloudellisesti on lyhytnäköistä, mikäli hyvinvointialueet vähentävät resurssejaan merkittävästi hyvinvoinnin ja terveyden edistämisestä sekä järjestöjen ehkäisevän työn tukemisesta. Ennaltaehkäisy on kustannustehokkaampaa kuin hoito ja korjaava työ”, korostaa Mikkonen.
Kehysriihessä on tärkeää tiedostaa myös kansalaisyhteiskunnan ja järjestöjen tärkeys osana toimivaa demokratiaa sekä suomalaisen yhteiskunnan kriisinkestävyyttä. Sosiaali- ja terveysalan järjestöt tuottavat suomalaisille merkittävän määrä terveyttä, hyvinvointia ja osallisuutta. Järjestöillä on myös tärkeä rooli yhteiskunnan turvaverkkojen paikkaajana ja kaikkein huono-osaisimpien kansalaisten auttajina.
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry esittää kehysriiheen:
Alkoholipolitiikka
- Perutaan oluen verokevennykset (+25 miljoonaa euroa).
- Toimeenpannaan yleinen alkoholiveron tasokorotus.
Tupakka- ja nikotiinipolitiikka
- Toteutetaan suunnitellut tupakkaveron korotukset (+100 miljoonaa euroa).
- Toimeenpannaan tasokorotus uusien nikotiinituotteiden verotukseen.
Ennaltaehkäisy
- Varmistetaan riittävät resurssit hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseen päätettäessä hyvinvointialueiden rahoituksesta. Panostetaan päihdehaittojen ehkäisyyn.
- Turvataan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) resurssit ehkäisevän päihdetyön valtakunnalliseen koordinaatioon ja tiedontuotantoon yhteistyössä järjestöjen kanssa.
Kriisinkestävyyden vahvistaminen
- Perutaan vuodelle 2027 kaavailtu 100 miljoonan euron leikkaus sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Pidemmällä aikavälillä sote-järjestöjen tekemä työ tuo panostukseen suhteutettuna merkittäviä kustannussäästöjä kansantaloudelle ja -terveydelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Mikkonentoiminnanjohtaja
Puh:050 527 4780juha.mikkonen@ehyt.fiPäivi Tiittanenviestintäpäällikkö
Puh:050 362 0882paivi.tiittanen@ehyt.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on valtakunnallinen ehkäisevän päihde- ja pelihaittatyön asiantuntija- ja kansalaisjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta EHYT
EHYT ry: Haittaverot nousevat, mutta järjestöleikkaukset vaarantavat kansanterveystyön24.4.2025 12:34:06 EEST | Tiedote
Hallitus päätti puoliväliriihessä korottaa alkoholin ja nikotiinin haittaveroja, mikä on askel oikeaan suuntaan. Samaan aikaan kuitenkin päätettiin tehdä uusia leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoitukseen, mikä nostaa järjestöjen hyvinvoinnin ja terveyden edistämistyöhön kohdistuvat leikkaukset 140 miljoonaan euroon. Ehkäisevän työn tarve on Suomessa kasvussa, mutta resursseja karsitaan – tämä muodostaa uhkan kansanterveydelle ja sosiaaliselle hyvinvoinnille.
Kannanotto: Rahapelihaittojen ehkäisy ja vähentäminen edellyttävät korvamerkittyä rahoitusta17.4.2025 09:31:41 EEST | Tiedote
Verkossa tapahtuva rahapelaaminen ja vedonlyönti ovat avautumassa ulkomaisille yhtiöille rahapelilainsäädännön uudistamisen myötä. Rahapelihaittatyötä tekevät järjestöt vaativat, että osa peliyhtiöiden rahapelituotoista korvamerkitään haittojen ehkäisyyn ja vähentämiseen. Oikeuskanslerin mukaan korvamerkinnästä on perusteltua säätää lailla.
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n korjaussarja puoliväliriiheen: Neljä huomiota pääministeri Orpon hallituksen päihde- ja rahapelipolitiikasta2.4.2025 08:35:00 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus kokoontuu huhtikuussa 2025 puoliväliriiheen. Ehkäisevän päihdetyön näkökulmasta hallituksen välitilinpäätös ei ole mairitteleva. Päihde- ja rahapelipolitiikan korjaussarjalle on akuutti tarve.
Hallitus tuo uuden rahapelilain eduskuntakäsittelyyn – EHYT ry varoittaa lisääntyvistä rahapelihaitoista20.3.2025 14:11:21 EET | Tiedote
Hallitus on tuomassa eduskuntaan esityksensä uudeksi rahapelilaiksi. Kyseessä on historiallinen lakimuutos, jonka seurauksena Veikkauksella ei olisi enää yksinoikeutta verkossa pelattaviin rahapeleihin, vaan ne avautuisivat ulkomaalaisille toimijoille ja yksityiselle voitontavoittelulle. Esityksen mukaan uuden lain tarkoituksena on ”taata rahapeleihin osallistuvien oikeusturva, estää rahapeleihin liittyvät väärinkäytökset ja rikokset sekä ehkäistä ja vähentää rahapelihaittoja.”
Nuoret löysivät matalan kynnyksen avun päihdeongelmiin - auttavan puhelimen tulevaisuus uhattuna29.1.2025 08:38:00 EET | Tiedote
Yhä useampi Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n Päihdeneuvontaan soittavista on nuori aikuinen. Vuonna 2024 jo noin viidennes (19 %) palvelusta apua hakeneista oli 18–29-vuotiaita, kun vielä vuonna 2021 nuoria soittajia oli vain 12 %. Päihdeneuvonta tarjoaa neuvontaa ja keskustelutukea päihteisiin liittyvissä kysymyksissä ja huolissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme