Kutsu lehdistölle aikansa suosituimman orkesterin jäähyväiskonsertin elokuvataltioinnin ensi-iltaan 18.4.
Olet lämpimästi tervetullut aikansa suosituimman orkesterin jäähyväiskonsertin elokuvataltioinnin ensi-iltaan ja mediatilaisuuteen Turun Logomon Kino-saliin torstaina 18.4.2024 klo 15-16. Dokumentti kertoo Pentti-Oskari Kankaan Seitsemästä Seinähullusta Veljestä.

Suomen hauskin orkesteri
Vuonna 1966 Pentti-Oskari Kangas perusti opettajakavereidensa kanssa orkesterin, jonka tarkoituksena oli tanssittaa ja huvittaa Suomen kansaa. Lähes kuusikymmentä vuotta myöhemmin, tuhansien keikkojen jälkeen, Seitsemän Seinähullua vetäytyi ansaitulle eläkkeelle.
Pentti-Oskari Kangas, joka oli siirtynyt keikkamuusikosta Seinähullujen kummisedäksi, viikonloppuisäksi sekä henkiseksi tukijalaksi, päätti kutsua pojat vielä kerran yhteen. Jäähyväiskeikalle.
Vieläkö Suomen hauskin orkesteri pystyisi selviämään tästä haasteesta?
Onnistuvatko mm. Jaakko Salon ja Uuden Iloisen Teatterin karaisemat muusikot löytämään vielä kerran sen salaisen reseptin, jolla he olivat naurattaneet tanssikansaa kaikki nämä vuosikymmenet.
Armoton dokumentti näyttää rehellisesti, mitä jäähyväiskonsertissa tapahtui. Sen verran voidaan paljastaa, että siinä kävi kuten pelättiin. Kaikilla oli hauskaa.
Vastavalmistunut kansankynttilä Pentti-Oskari kokosi ympärilleen hulvattoman joukon, joka lähti särkemään jäätä silloisessa vallitsevassa tanssimusiikin totisuudessa. Heitä huvitti lähteä huvittamaan. Lähes 10.000 keikan ohessa ansaittiin kultalevyjä tuplamäärin, voitettiin suosituimman tanssiorkesterin yleisöäänestys ja noustiin soittolistojen kärkeen. Tehtiin viihteen monipuolista historiaa. Toisenlaisuus on toiminut orkesterin perustajan johtotähtenä hänen kaikessa elämäntyössään.
- Monille meille dokumentin tekijöille Seinähullut olivat ennestään tuttuja Linnanmäen Uuden Iloisen Teatterin hervottoman hauskoista esityksistä 29 vuoden ajan. Kuvaustilanteessa tuli joskus ongelmia, kun kameran takana unohtui kuuntelemaan muusikkojen juttuja ja unohti, että tässähän ollaan töissä, Markku Veijalainen kertoo. - Mutta nyt ne jutut ovat tallessa ja pääsemme tutustumaan Seinähullujen tapahtumarikkaaseen tarinaan.
Dokumentin ensi-ilta on Logomon Kino-salissa ja paikalla on Pentti-Oskari Kankaan lisäksi Seinähullujen runsas ja arvovaltainen edustus osin alkuperäisjäsenineen. Dokumentin tekijöistä ovat paikalla tuottaja Anne Veijalainen, ohjaaja Markku Veijalainen ja kuvaajat Harri Anttila ja Petri Malmelin. Mukaan on lupautunut myös orkesterin löytö 1966-luvulta Lea Laven, orkesterin ensimmäinen solisti Danny sekä muita Seinähullujen myötämatkan varrella mukana olleita viihteen toimijoita.
Tilaisuuden jälkeen medialla on tilaisuus haastatella elokuvan tekijöitä, Seinähulluja sekä muita paikalla olevia viihteen legendoja. Päätteeksi tarjolla on vierasväelle savukalakeittoa, saaristoleipää, tyrnivoita ja hyväntuulen kahvia.
Ilmoitathan tulostasi 12.4.2024 mennessä osoitteessa: https://www.lyyti.in/suomen-hauskin-orkesteri
Naantali on toiminut monen elokuvan hienona kuvauspaikkana jo 1960 luvulta lähtien. Naantali on kuin valmis lavaste kauniine maisemineen, kuten eräs ohjaaja on todennut. Tämä dokumentti kuvattiin keskellä Naantalin saaristoa, Herrankukkarossa, jonka toisenlaisen maailman on luonut orkesterin perustaja, Pentti-Oskari Kangas. Visit Naantali on saanut olla mukana erilaisissa elokuvaprojekteissa, ja aina se sykähdyttää, kun näkee tutut ja hienot maisemat valkokankaalla, iloitsee Visit Naantalin toimitusjohtaja Tarja Rautiainen.
Lisätiedot
Markku Veijalainen
puh 050 363 0235
P-O Kangas
puh 0400 221122
Avainsanat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Visit Naantali
Kultarannan tilanhoitaja Sari Mäkiranta vuoden 2025 VALTAKUNNAN VIRALLISEKSI UNIKEOKSI ™27.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Vanhan ja arvostetun perinteen mukaisesti Sari Mäkirannan valinta julkistettiin Unikeonpäivänä sunnuntaina 27.7.2025 klo 8.00 molskauttamalla hänet mereen Naantalin vanhan kaupungin vierassatamassa.
Kenestä vuoden 2025 Valtakunnan virallinen Unikeko?15.7.2025 16:08:25 EEST | Kutsu
Naantalissa valmistaudutaan Unikeonpäivän viettoon ja odotettu keskikesän huipennus kruunaa Naantalin kesää! Valtakunnassa jännitys tiivistyy - kuka saa virkistävän kasteen ja halutun tittelin tänä vuonna? Kuka paljastuu vuoden 2025 Valtakunnan Viralliseksi Unikeoksi?
Yksittäisten matkailijoiden määrä kasvaa saaristossa – Herrankukkaro laajentaa palveluitaan myös yksityisille vieraille11.7.2025 07:48:00 EEST | Tiedote
Naantalin Rymättylässä toimiva saariston perinteikäs kokous- ja virkistyskeskus Herrankukkaro laajentaa palveluvalikoimaansa merkittävällä tavalla. Yli 30 vuoden ajan pääasiassa ryhmille suunnattuja elämyksiä tarjonnut matkailukohde avaa ovensa nyt myös yksittäisille vieraille loma-aikoina ja juhlapyhinä. Kasvava kiinnostus saariston luontomatkailua kohtaan sekä uusien majoitusvaihtoehtojen myötä Herrankukkaro vastaa yhä paremmin myös yksityisten asiakkaiden kysyntään.
Yli kaksisataa Team Rynkeby -pyöräilijää polkee heinäkuussa Suomesta Pariisiin syöpään sairastuneiden lasten hyväksi27.6.2025 07:47:00 EEST | Tiedote
Heinäkuussa käynnistyy jälleen sykähdyttävä matka, kun yli 200 suomalaista pyöräilijää lähtee polkemaan kohti Pariisia osana kansainvälistä hyväntekeväisyyspyöräilytapahtumaa Team Rynkeby.
Team Rynkeby Koulujuoksu –tapahtumassa lapset juoksevat lapsille.12.6.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 keräystulos oli upea 159.553,72 euroa Pohjoismaiden suurimmassa hyväntekeväisyysjuoksussa koululaiset juoksevat vakavasti sairaiden lasten hyväksi Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa sekä ensimmäistä kertaa myös Saksassa. Suomessa Team Rynkeby Koulujuoksun päätapahtuma juostiin 2. toukokuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme