Forsgrén, Gebhard ja Partanen vaativat merkittävää muutosta rikoslakiin - taustalla uhrien asema Vastaamon tietomurrossa
11.4.2024 09:22:09 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Kansanedustajat Bella Forsgrén (vihr), Elisa Gebhard (sd.) ja Karoliina Partanen (kok) yhteistyössä alkavat kerätä nimiä merkittävään lakialoitteeseen, joka tähtää rikosten uhrien oikeuksien vahvistamiseen erityisesti silloin, kun rikos kohdistuu suureen henkilöjoukkoon, kuten vuoden 2020 Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurrossa. Aloitteessa esitetään uudistuksia oikeudenkäynnistä rikosasioissa annettuun lakiin sekä esitutkintalakiin.

– Kymmenien tuhansien uhrien tilanne on järkyttävä ja erityisen vaikea. Tietomurto on korostanut suurille asianomistajajoukoille kohdistuvien rikosten käsittelyn ongelmia nykyisessä lainsäädännössä ja osoittanut tarpeen prosessien uhrien oikeuksien parempaan toteutumiseen. Siksi lakialoitteemme tavoitteena on tehostaa tällaisten rikosten käsittelyä ja varmistaa uhrien realistinen mahdollisuus vaatia ja saada korvauksia aiheutuneista vahingoista, kertoo Vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén.
– Oikeuden saatavuus ei saa olla kiinni siitä, kuinka isoon joukkoon rikos kohdistuu. Oikeusjärjestelmällemme ovat kuitenkin melko vieraita tilanteet, joissa yhden rikoksen uhreja voi olla kymmeniä tuhansia. Lisäksi oikeuslaitoksemme on kuormittunut ja käsittelyajat pitkiä, joten prosessien sujuvoittamiseksi tarvitaan uusia keinoja, toteaa SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard.
-Uudistus vapauttaisi koko oikeudenhoidon resursseja. Poliisi, syyttäjä ja tuomioistuin hoitaisi prosessia rikoksen uhrien avustajaksi määrätyn yhden edustajan kanssa. Niukkoja resursseja koko oikeudenhoidossa on pystyttävä käyttämään mahdollisimman tarkoituksenmukaisesti ja siksi uudistus on tärkeä, toteaa kansanedustaja Karoliina Partanen.
Aloitteen keskeinen ehdotus on rikosuhriavustajan tehtävän käyttöönotto. Tuomioistuin määräisi rikosuhriavustajan edustamaan kollektiivisesti rikoksen asianomistajia, mikä mahdollistaisi tehokkaamman ja yhtenäisemmän edustuksen sekä oikeudenkäynnissä että esitutkinnassa. Rikosuhriavustaja toimisi asianomistajien puolesta esittäen korvausvaatimuksia ja huolehtien mahdollisesti tuomittujen korvausten perinnästä ja jakamisesta. Rikosuhriavustajan tehtävä on verrattavissa esimerkiksi konkurssipesänhoitajan rooliin.
Lakialoitteessa korostetaan, että ilman ehdotettua muutosta, oikeuslaitoksemme ei kykene riittävällä tavalla käsittelemään laajamittaisiin joukkoihin kohdistuvia rikoksia. Aloitteella pyritään varmistamaan, että jokaisella rikoksen kohteeksi joutuneella on realistinen mahdollisuus vaatia ja saada korvauksia aiheutuneista vahingoista. Suomen Asianajajaliittoa on konsultoitu aloitteen juridisen sisällön osalta.
Vastaamon tietomurrossa yli 33 000 ihmisen arkaluonteiset potilas- ja henkilötiedot ryöstettiin ja vuodettiin verkkoon potilastietokannan riittämättömän suojauksen takia. Tietomurron seurauksena uhrien yksityiskohtaiset potilaskertomukset vuodettiin ja heidän henkilötietojaan käytettiin erilaisiin petoksiin. Lakialoitteen myötä Suomi ottaisi askeleen kohti oikeudenmukaisempaa ja tehokkaampaa oikeusjärjestelmää, joka kykenee vastaamaan nykyajan vaatimuksiin ja turvaamaan rikosten uhrien oikeudet entistä paremmin.
– On tärkeää varmistaa, että mikäli vastaavaa tapahtuu tulevaisuudessa, ei enää yksikään uhri joudu yhtä epäinhimilliseen ja epäoikeudenmukaiseen asemaan taistellessaan omien oikeuksiensa puolesta tilanteessa, jossa heidän yksityisyyttään on loukattu räikeästi. Siksi toivomme, että hallitus suhtautuu tähän aloitteeseen sen ansaitsemalla vakavuudella, summaavat kansanedustajat yhdessä.
Lisätiedot:
Bella Forsgrén
p. 050 514 3361
Elisa Gebhard
p. 050 575 1723
Karoliina Partanen
p. 050 494 3585
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Bella ForsgrénVihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3114bella.forsgren@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hopsu: Hallitus romuttaa demokratian perustaa järjestöleikkauksilla – näillä 11 keinolla suuntaa voi muuttaa24.6.2026 13:51:37 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu esittää yhdentoista toimen ohjelmaa demokratian vahvistamiseksi tilanteessa, jossa hallituksen järjestöleikkaukset ovat iso uhka toimivan demokratian perustalle.
Vihreät poliitikot Tiina Elo ja Peppi Seppälä vaativat kansallisia suosituksia kestävälle kuluttamiselle: “ruokavalintoja ohjaa ruokapyramidi, kulutusta voisi ohjata kulutuspyramidi”23.6.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tiina Elo ja kaupunginvaltuutettu Peppi Seppälä esittävät, että Suomi laatii kulutukselle kansallisen tutkimukseen perustuvat suositukset kestävälle ja vastuulliselle kulutukselle. Suositukset voisivat vastata muodoltaan ruokapyramidia.
Vihreiden Hopsu ja Diarra: Hallitus ajaa alas yhden Suomen menestyksekkäimmistä kulttuurikasvatuksen hankkeista – "Lasten oikeus taiteeseen ei saa riippua postinumerosta"23.6.2026 13:02:45 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Inka Hopsu ja Fatim Diarra vaativat hallitusta turvaamaan Taidetestaajat-ohjelman rahoituksen. Hopsu on aiemmin esittänyt toiminnalle neljän miljoonan euron lisärahoitusta lisätalousarvioaloitteessaan.
Sofia Virta: Kun ministerillä ei ole oman hallituksensa luottamusta, hänen tulee erota23.6.2026 12:23:15 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan RKP:n tyhjän äänestäminen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamusäänestyksessä on selvä merkki siitä, ettei ministerillä ole oman hallituksensa luottamusta ja hänen tulisi erota.
Sofia Virta: “Toivottavasti pääministerin kantti kestää loppuun saakka”22.6.2026 15:55:00 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta pitää pääministeri Petteri Orpon päätöstä viedä STEA-avustusten kriteerit koko valtioneuvoston käsiteltäväksi oikeana ratkaisuna ja toivoo, että pääministeri pysyy lujana perussuomalaisten painostuksesta huolimatta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme