Ruokalähettiläs 2024 -tunnustus Iman ja Leena safkaa -ruokayhteisölle
19.4.2024 14:30:00 EEST | Messukeskus | Tiedote
Uusi Ruokalähettiläs 2024 -tunnustus luovutettiin Iman Gharagozlulle ja Leena Ahokkaalle tänään avautuneilla Ruokamessuilla Helsingin Messukeskuksessa. Tunnustuksen myötä Ruokamessut haluaa nostaa esille ansioituneita ruoan puolestapuhujia ja toimijoita.

Gharagozlun ja Ahokkaan intohimo ruokaan ja yhdessä kokkaamiseen on tehnyt heistä tunnettuja ruoka-alan uranuurtajia. Ruokalähettiläs-tunnustus tuli pariskunnalle iloisena yllätyksenä.
”Tuntuu todella ihanalta saada tämmöinen tunnustus ja vielä ensimmäisinä Ruokamessujen historiassa. Tämä on meille enemmän kuin työ ja on upeaa, että se näkyy ja tuntuu myös muille. Liikutumme edelleen saadessamme viestin, kuinka ruokamme ja reseptimme ovat muuttaneet jonkun arjen, elämän, parisuhteen tai vaikean päivän. Ruoalla, ruokakulttuurilla ja yhdessä syömisellä on niin suuri merkitys ihmisten hyvinvointiin, että sen tulisi saada enemmän ääntä yhteiskunnallisessa keskustelussa”, pariskunta sanoo.
Ruokavaikuttajat Iman ja Leena perustivat Instagram-kanavansa tuttavien pyynnöstä toukokuussa 2020, mistä lähtien se on levittänyt helpon arki- ja juhlaruoan reseptejä lähes 63 000 seuraajalle. Pariskunta on opettanut ruuanlaittoa myös Yle Areenan Iman ja Leena – Viikon arkisafkat kerralla -ohjelmassa, jossa pariskunta opasti kädestä pitäen, miten tehdä ruoat viikoksi kuudelle hengelle. Heiltä on myös julkaistu reseptikirja vuonna 2023.
Iman ja Leena safkaa -yhteisön ruokareseptit ovat maistuvia mutta riittävän yksinkertaisia, jotta suuri yleisö uskaltaa kokeilla niitä. Ruokayhteisö on onnistunut tekemään ruuan valmistamisesta helposti lähestyttävää, värikästä ja vähemmän vakavaa. Suomalaisille tutuista raaka-aineista tulee pariskunnan käsissä maukasta ruokaa mausteita vaihtamalla, mikä toimii inspiraationa muillekin kokeilla uusia makuyhdistelmiä ruoanlaitossa.
”Ruoan pitää olla herkullista! Ruoka luo sosiaalista elämää ja se on paljon muutakin kuin raaka-aineita. Ruoalla on kokonaisvaltainen vaikutus hyvinvointiin. Yhdessä syöminen, toisen ilahduttaminen ja päivän hetkien jakaminen ruoan äärellä inspiroivat meitä”, toteavat Iman ja Leena.
Iman ja Leena ovat kumpikin intohimoisia ruoanlaittajia ja ruokakulttuurin puolestapuhujia. Erityisesti arkiruoan korostaminen on heille sydämen asia.
”Toivomme, että voimme muuttaa tapaa, jolla ruoasta ja arkikokkailusta ajatellaan. Totta kai ruoan laittaminen tuntuu välillä pakkopullalta. Haluamme palauttaa arkiruoan kunniaan ja kannustaa ihmisiä ajattelemaan, mitä kaikkea ruoanlaitolta voi saada sen sijaan, että sitä ajateltaisiin pakollisena arjen askareena. On erilaisia päiviä: sellaisia kun huvittaa kokata ja sellaisia kun ei huvita. Olkaa itsellenne armollisia, oikaiskaa kun tuntuu siltä älkääkä ottako kokkaamista liian vakavasti”, kannustavat Iman ja Leena.
Uusi ruoka- ja juoma-alan suurtapahtuma Ruokamessut on avoinna Helsingin Messukeskuksessa sunnuntaihin saakka. Samaan aikaan ja samalla lipulla myös Lapsimessut ja Lemmikkimessut. | www.ruokamessuthelsinki.fi | @ruokamessuthelsinki | #ruokamessut |
Kuvia palkinnonjakotilaisuudesta ja palkituista Messukeskuksen kuvapankissa https://mediabank.messukeskus.com pe 19.4. noin klo 15.30 alkaen.
Lisätietoja:
Iman ja Leena safkaa, Leena Ahokas p. 0445745284 ja Iman Gharagozlu p. 0400746162, imanjaleenasafkaa@gmail.com
Helsingin Messukeskus, viestinnän asiantuntija Antti Karjunen, p. 050 574 3444, antti.karjunen@messukeskus.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Karjunenviestinnän asiantuntija
viestintä | tapahtumat
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions/ for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Ruokatoimittajien Ideasipuli Gustus PR-tapahtumalle12.3.2026 14:45:00 EET | Tiedote
Gustus PR-tapahtuma on muutamassa vuodessa kasvanut vuoden hienoimmaksi ruokatapahtumaksi, joka kokoaa toimittajat, vaikuttajat ja ruoka-alan toimijat yhteen. Ruokatoimittajat ry palkitsti Gustuksen tekijät vuoden 2026 Ideasipulilla tänään Gastro-messuilla Helsingin Messukeskuksessa.
Markus Rydenfelt on Pizzamestari 2026 – friteerattu pizza yllätti tuomariston11.3.2026 18:23:09 EET | Tiedote
Markus Rydenfeltin frittipizza vei voiton, kun Suomen parhaat pizzantekijät kohtasivat Pizzamestari-kilpailussa Gastro Helsinki 2026 -messuilla.
Natural Indigo Finland Oy on uusi Kestävät innovaatiot -kilpailun voittaja11.3.2026 16:55:29 EET | Tiedote
Natural Indigo Finland Oy on voittanut PacTec, FoodTec & PlastExpo Nordic -tapahtuman yhteydessä järjestetyn Kestävät innovaatiot -kilpailun. Yrityksen kehittämä teknologia muuntaa kahvipaahtimoiden hukkakahvin bioväreiksi. Voittaja palkittiin PacTec, FoodTec & PlastExpo Nordic 2026 -tapahtumassa Helsingin Messukeskuksessa keskiviikkona 11.3.2026.
Ravintola Palace yhä ykkönen Suomen 50 Parasta Ravintolaa -listalla11.3.2026 14:17:17 EET | Tiedote
Helsinkiläinen Ravintola Palace on edelleen maan paras ravintola. Palace vei nimiinsä Suomen 50 Parasta Ravintolaa -äänestyksen jo seitsemännen kerran peräkkäin. Ravintola-alan ammattilaisten äänestyksessä toiseksi tuli BasBas ja kolmanneksi Grön. Molemmat ovat Helsingistä. Ammattilaisten ammattilainen on Jari Vesivalo ravintola Jasonista. Paras muutoksentekijä on Backaksen Kartanon ravintolanyrittäjä Lauri Kaivoluoto. Tulokset julkistettiin tänään Gastro Helsinki -messuilla.
Helsingin Kirjamessujen 2026 teema on kieli / språk / language11.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Helsingin Kirjamessut järjestetään 22. – 25.10.2026 Helsingin Messukeskuksessa. Ohjelman teema on tänä vuonna kieli. “Helsingin Kirjamessut juhlii vuonna 2026 kieltä, pohtii sen kehitystä ja merkitystä. Näytämme, mihin suomen kieli on menossa ja mihin se kirjailijan käsissä taipuu. Uusi monikielinen ohjelma tuo Helsingin Kirjamessuille koko nykysuomalaisen kielten kirjon”, kertoo ohjelmajohtaja Ville Blåfield.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme