Huonoa talvista ajokeliä alkavalla viikolla
Liikenneolosuhteet ovat monin paikoin poikkeuksellisen talvisia ajankohtaan nähden.
Kylmä sää jatkuu, ja ensi viikolla esiintyy monin paikoin merkittäviä lumisateita sekä jäätävää vesisadetta. Myös silkkaa vettä sataa idässä melko runsaasti. Liikenneolosuhteet ovat vuodenaikaan nähden monin paikoin poikkeuksellisen talvisia ja liukkaita. Monet ovat liikkeellä kesärenkailla.
Kaakosta lähestyvä matalapaine saapuu sateineen Suomeen maanantaina. Maanantaina sade alkaa maan etelä- ja keskiosassa lumena tai jäätävänä vesisateena. Jäätävä vesisade saattaa taivuttaa paikoin puiden oksia sähkölinjoille. Idässä sade muuttunee maanantaina illalla tavalliseksi vesisateeksi.
Tiistaina lumipyry on pahimmillaan maan länsiosassa ja jäätävät vesisateet Keski-Suomessa. Idässä on vesisateita ja lauhempaa. Keskiviikkona sää lämpenee hieman, ja lumisateet heikkenevät vähitellen.
"Erityisesti yöaika ja aamut voivat olla liikenteen sujumiselle haastavia. Päiväsaikaan auringon lämpö pyrkii sulattamaan asfalttipintoja, mutta varsinkin yön ja aamun tunteina satava lumi säilyy tiellä. Jos ei ole mahdollisuutta ajaa kelin mukaisilla renkailla, on hyvä miettiä etukäteen eri vaihtoehtoja kulkea tai siirtää menoja," meteorologi Eerik Saarikalle Ilmatieteen laitokselta huomauttaa.
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde). Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Helteistä säätä odotettavissa pitkälle ensi viikon puolelle asti17.7.2025 14:39:40 EEST | Tiedote
Laaja korkeapaine pitää sään lämpimänä ja selkeänä.
Maan etelä- ja keskiosassa voi salamoida ja sataa runsaasti viikonloppuna – korkea ilmankosteus lisää helteen tukaluutta11.7.2025 13:15:08 EEST | Tiedote
Kaakosta saapuva lämmin ja kostea ilmamassa luo otolliset olosuhteet voimakkaille ukkosille erityisesti maan eteläosassa ja osin myös maan keskiosassa. Paikallisesti rankat sateet voivat aiheuttaa taajamatulvia, ja salamointi voi olla runsasta.
Trombi näkyi säätutkassa torstaina 3. heinäkuuta9.7.2025 14:20:41 EEST | Tiedote
Harvinainen trombi kaatoi metsää Parkanossa. Trombin ilmaan nostattamat roskat saivat ilmiön näkymään myös Ilmatieteen laitoksen säätutkakuvissa.
Kesäkuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin9.7.2025 05:00:00 EEST | Tiedote
Copernicus-ilmastopalvelun mukaan kesäkuu 2025 oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin. Eurooppaa koettelivat kesäkuussa helleaallot, ja Länsi-Euroopassa kesäkuu oli mittaushistorian lämpimin.
Viikko alkaa sateisena, mutta viikonloppuna on odotettavissa helteitä7.7.2025 12:59:38 EEST | Tiedote
Tiistaina sataa runsaasti, varsinkin maan kaakkoisosassa. Loppuviikoksi sää poutaantuu ja lämpenee.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme