MUISTUTUS MEDIALLE: Kokoomuksen eurovaaliohjelman julkistus to 25.4. klo 9.30
24.4.2024 09:58:03 EEST | Kansallinen kokoomus | Kutsu
Kokoomuksen eurovaaliohjelman julkistustilaisuudessa puolueen puheenjohtaja ja pääministeri Petteri Orpo.
KUTSU MEDIALLE
Tervetuloa kokoomuksen eurovaaliohjelman julkistustilaisuuteen, joka järjestetään torstaina 25.4.2024 klo 9.30-10.30 Bottalla Topelius –kabinetissa Helsingissä, osoitteessa Museokatu 10, 00100 Helsinki, 3.krs.
Eurovaaliohjelmaa esittelee kokoomuksen puheenjohtaja ja pääministeri Petteri Orpo.
Tilaisuudessa mukana myös puolueen eurovaaliehdokkaita, jotka ovat haastateltavissa tilaisuuden jälkeen.
Myös Petteri Orpo on lyhyesti median käytettävissä tilaisuuden yhteydessä.
Ilmoittautumiset keskiviikkona 24.4. klo 18.00 mennessä raine.tiessalo@kokoomus.fi
Europarlamenttivaalit järjestetään kaikissa EU:n jäsenvaltioissa ajanjaksolla 6.–9.6.2024. Suomessa äänestyspäivä on sunnuntai 9.6.2024 ja ennakkoäänestys 29.5.–4.6.2024. Vaaleissa valitaan yhteensä 720 euroedustajaa eli "meppiä", joista Suomesta valitaan 15.
Kokoomus kuuluu Euroopan kansanpuolueeseen (EPP) ja EPP-ryhmään Euroopan parlamentissa.
Yhteyshenkilöt
Joonas PulliainenEurovaalikoordinaattori
Puh:+358400195093joonas.pulliainen@kokoomus.fiRaine TiessaloViestintä- ja yhteyspäällikkö
Puh:+358 50 435 5898raine.tiessalo@kokoomus.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus
Puolueet sopivat yhteisistä pelisäännöistä tekoälyavusteiseen viestintään25.6.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Puolueet ovat tehneet yhteisen tahdonilmauksen, jonka tavoitteena on vahvistaa luottamusta poliittiseen viestintään ja turvata reilut pelisäännöt tekoälyn käytölle vaalikampanjoinnissa ja yhteiskunnallisessa keskustelussa.
Kokoomus nimitti Karoliina Partasen sosiaaliturvaministeriksi11.6.2026 15:43:57 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluehallitus ja eduskuntaryhmä päättivät asiasta kokouksissaan torstaina. Partanen hoitaa tehtävää Sanni Grahn-Laasosen perhevapaan ajan. Karoliina Partanen on kuopiolainen ensimmäisen kauden kansanedustaja ja varatuomari. Hänet valittiin toiselle kaudelle kokoomuksen varapuheenjohtajistoon viime viikonlopun puoluekokouksessa. Partanen on myös Kuopion kaupunginvaltuutettu, Pohjois-Savon hyvinvointialueen aluevaltuutettu ja aluevaltuuston varapuheenjohtaja.
Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi puolueen uudistetun tavoiteohjelman7.6.2026 16:48:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous on tullut päätökseensä Jyväskylässä. Kokouksessa puolueelle valittiin uusi puheenjohtajisto, käsiteltiin puoluekokoukselle jätettyjä aloitteita, sekä hyväksyttiin uudistettu tavoiteohjelma. Tavoiteohjelma kantaa nimeä “Vapaus onnistua, vastuu huolehtia”.
Kokoomuksen puoluekokous valitsi puolueelle varapuheenjohtajiston7.6.2026 12:14:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous on käynnissä Jyväskylän Paviljongissa. Puoluekokous valitsi varapuheenjohtajiksi kaksivuotiskaudelle Karoliina Partasen, Antti Häkkäsen ja Sari Multalan.
Kokoomuksen puoluekokous valitsi Arto Satosen puoluevaltuuston puheenjohtajaksi ja uuden puoluevaltuuston vuosille 2026–20287.6.2026 11:18:54 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous on käynnissä Jyväskylän Paviljongissa. Puoluekokous valitsi puoluevaltuuston puheenjohtajaksi Arto Satosen. Lisäksi puoluevaltuustoon valittiin 60 jäsentä ympäri Suomen jokaisesta piiristä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme