SDP

Iisakki Kiemunki SDP:n puoluejohdon erityisavustajaksi

Jaa

Iisakki Kiemunki aloittaa SDP:n puoluejohdon erityisavustajana. Hänen vastuualueenaan ovat erityisesti mediasuhteet ja viestintä.

Aikaisemmin Kiemunki on työskennellyt SDP:n eduskuntaryhmässä mediasuhteiden asiantuntijana, viestintäjohtajana Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirissä sekä toimittajana Hämeen Sanomat -konsernissa. Koulutukseltaan Kiemunki on hallintotieteiden maisteri.

 - SDP on aina ollut ennen kaikkea mahdollisuuksien tasa-arvoa ja toivoa rakentava puolue. Tässä ajassa tätä tasa-arvon ja toivon viestiä tarvitaan: maailmalla myrskyää ja kotimaassa tehdään tavallista ihmistä kurittavaa ja lapsia köyhyyteen syöksevää politiikkaa ennen näkemättömällä tavalla. SDP on vahvin vastavoima oikeiston tulevaisuutta tuhoavaa politiikkaa vastaan sekä Suomessa että Euroopassa. Se, että voin omalta osaltani olla tukemassa puoluejohtoa tässä työssä, on innostavaa, Kiemunki kertoo.

Kiemunki aloittaa tehtävässä SDP:n puoluetoimistolla 2.5. Ottaessaan vastaan tehtävän puoluetoimistolla, Kiemunki eroaa luottamustehtävästään Hämeen sosialidemokraattien puheenjohtajana.

Yhteyshenkilöt

Iisakki KiemunkiSDP:n puoluejohdon erityisavustaja

Puh:050 586 5697

SDP

Siltasaarenkatu 18-20 C

00530 HELSINKI

09 478 988 (vaihde)

https://www.sdp.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Toivotan Purralle tahdonlujuutta, nyt kun sitä viimein on työelämäasioissa löytynyt30.6.2025 17:54:07 EEST | Tiedote

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar toteaa, että perussuomalaisten puheenjohtaja Purra on puoluetovereineen tekemässä aikamoista takinkäännön ilmaveiviä työelämäpuheissaan, mutta hyvä niin. Aiemmin ”henkisesti veltostuneet” suomalaiset kaipasivat Purran mielestä vähemmän paapomista ja puolueen ministeri puhui ammattiyhdistysliikkeestä ”ay-mafiana”.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye