HUSin yhtymähallitus kokoontuu 6.5. päättämään palveluverkon tulevista muutoksista liittyen talouden tasapainottamiseen
Palveluverkkoon esitetyt muutokset vuosille 2025–2027 koskevat erityisesti Lohjan ja Porvoon sairaaloita, joissa loppuu esityksen mukaan öisin ja viikonloppuisin tehtävät leikkaukset. Samalla myös synnytystoiminta siirtyy pois Lohjan sairaalasta HUSin muihin synnytyssairaaloihin. Profiilien muutosten myötä HUS pystyy lisäämään suunnitelmallista leikkaustoimintaa näissä sairaaloissa merkittävästi.

HUSin yhtymähallitus kokoontuu 6.5. käsittelemään palveluverkon muutoksia päätösasiana.
HUS joutuu sopeuttamaan talouttaan vuosina 2025–2027 yhteensä vähintään 225 miljoonalla eurolla. Palveluverkon muutoksilla tavoitellaan noin 56 miljoonan euron säästöjä vuosina 2025–2027. Esityksen taustalla on säästötarpeen lisäksi henkilöstön saatavuuden turvaaminen.
HUSin palveluverkon muutokset valmisteltu huolella
HUSin yhtymähallituksen edellyttämä palveluverkkoselvitys tehtiin vuonna 2023. Alkuvuodesta 2024 palveluverkkoselvityksen pohjalta tehtiin esitys tarvittavista muutoksista. Esitettävistä muutoksista on tehty laaja-alaiset ja kattavat vaikutusarvioinnit.
Yhtymähallitus on käsitellyt esitystä ja vaikutusarviointeja jo aikaisemmin kokouksissaan 12.2., 4.3. ja 25.3. Palveluverkkotyö on alkanut jo vuoden 2023 puolella. HUSin palveluverkko on osa koko Uudenmaan palveluverkostoa, ja muutoksia on suunniteltu yhteistyössä Uudenmaan hyvinvointialueiden ja Helsingin kaupungin kanssa.
Keskeiset muutosesitykset
Esityksen mukaan Lohjan sairaalassa loppuvat öisin ja viikonloppuisin tehtävät leikkaukset. Muutosten toimeenpanon vuosi olisi esityksen mukaan 2026.
Ympärivuorokautisen leikkaustoiminnan loppuminen vaikuttaa suoraan Lohjalla synnytystoiminnan loppumiseen, sillä synnytyssairaalassa tulee asetuksen mukaan olla keisarinleikkausvalmius ympäri vuorokauden.
HUS-alueen synnyttäjiä palvelee jatkossa Naistenklinikka sekä Jorvin ja Hyvinkään sairaalat. Kaikki HUSin synnytyssairaalat ovat toimineet ja toimivat samassa organisaatiossa, ja ne kaikki ovat sitoutuneet vauvamyönteisyyteen ja yhteisiin toimintatapoihin.
Porvoon sairaalassa loppuvat öisin ja viikonloppuisin tehtävät leikkaukset. Muutosten toimeenpanon vuosi olisi esityksen mukaan 2027.
Lohjan ja Porvoon sairaaloissa palvelee jatkossakin ympäri vuorokauden toimiva yhteispäivystys sekä erikoissairaanhoidon ajanvarauspoliklinikat ja vuodeosastot. Sairaalat tulevat säilymään myös opetussairaaloina.
Suunnitelmallisia leikkauksia päästään lisäämään
Yö- ja viikonloppuaikaisen päivystysleikkaustoiminnan keskittäminen vapauttaa henkilöstöresursseja päiväsaikaan tapahtuvaan ajanvaraukselliseen leikkaustoimintaan.
Muutoksen myötä Lohjan ja Porvoon sairaaloissa voidaan tehdä merkittävästi enemmän suunnitelmallisia leikkauksia. Lohjan sairaalassa arviolta vähintään 750 ja Porvoon sairaalassa arviolta vähintään 1000 suunnitelmallista leikkausta enemmän vuodessa. Leikkaustoiminnassa tullaan keskittymään ortopediaan, vatsaelinkirurgiaan ja urologiaan. Muun muassa ortopediassa HUSin jonot ovat tällä hetkellä pisimpiä.
Yhteyshenkilöt
yhtymähallituksen puheenjohtaja Risto Rautava, p. 040 504 5851
toimitusjohtaja Matti Bergendahl, HUS, yhteydenotot HUSin mediapalvelu puh. 050 427 2875 tai viestinta@hus.fi
Tietoa HUSista
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala on Suomen suurin erikoissairaanhoidon toimija. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
HUSissa saa vuosittain hoitoa lähes 700 000 potilasta. Meillä työskentelee liki 27 000 ammattilaista potilaiden parhaaksi. Vastaamme erikoissairaanhoidon järjestämisestä Uudellamaalla. Lisäksi meille on keskitetty koko Suomen ja Etelä-Suomen yhteistyöalueen monien harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS – Vaikuttavinta hoitoa
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
HUS-sammanslutningens styrelse beslutade om förslaget till ram för budgeten 2026 inför sammanslutningens stämma12.5.2025 13:35:48 EEST | Pressmeddelande
Sammanslutningens styrelse beslutade på sitt möte den 12 maj om HUS ramförslag för budgeten 2026 och om en försäljning av HUS Fastighetstjänster Ab. Sammanslutningens styrelse behandlade också verksamheten och ekonomin i januari–mars 2025 samt färdplanen för HUS Psykiatri för 2025–2040.
Yhtymähallitus päätti HUSin vuoden 2026 talousarvion kehysesityksestä yhtymäkokoukselle12.5.2025 13:35:48 EEST | Tiedote
Yhtymähallitus päätti 12.5. kokouksessaan HUSin talousarvion kehysesityksestä vuodelle 2026 sekä HUS Kiinteistöpalvelut Oy:n myynnistä. Yhtymähallitus käsitteli myös tammi−maaliskuun 2025 toimintaa ja taloutta sekä psykiatrian tiekarttaa vuosille 2025–2040.
Hyvällä synnytyksenaikaisella hoidolla voidaan vähentää vastasyntyneiden aivovaurioita12.5.2025 08:39:29 EEST | Tiedote
Vastasyntyneen vakava aivovaurio voi syntyä huomaamatta, mutta se ei ole aina väistämätön. Tuore HUSin ja Helsingin yliopiston tutkimus osoittaa, että puolessa tapauksista, joissa synnytyksen alussa sikiön sykekäyrärekisteröinti oli normaali, olisi aivovaurio ollut mahdollisesti vältettävissä. Arvion mukaan noin viidesosa kaikista aivovauriotapauksista olisi voinut hyötyä ennaltaehkäisevistä toimenpiteistä.
HUS-sammanslutningens styrelse sammanträder den 12 april9.5.2025 09:39:55 EEST | Pressmeddelande
Sammanslutningens styrelse sammanträder måndagen den 12 april för att behandla HUS budgetförslag för 2026. På sitt möte behandlar sammanslutningens styrelse också verksamheten och ekonomin i januari–mars, färdplanen för HUS Psykiatri för 2025–2040 samt en eventuell försäljning av en del av HUS Fastighetstjänster Ab. HUS Fastighetstjänster Ab är en del av koncernen HUS Fastigheter. Föredragningslistan för mötet finns här. Sammanslutningens styrelse leder HUS verksamhet, förvaltning och ekonomi. Sammanslutningens styrelse har 17 ledamöter och av dem är två företrädare för Helsingfors universitet. Sammanslutningens styrelse sammanträder cirka en gång per månad.
HUSin yhtymähallitus kokoontuu 12.5.9.5.2025 09:39:55 EEST | Tiedote
Yhtymähallitus kokoontuu maanantaina 12.5. käsittelemään HUSin talousarvioesitystä vuodelle 2026. Yhtymähallitus käsittelee kokouksessaan myös tammi-maaliskuun toimintaa ja taloutta, HUSin Psykiatrian tiekarttaa vuosille 2025–2040 sekä HUS Kiinteistöpalvelut Oy:n mahdollista liiketoiminnan osan myyntiä. HUS Kiinteistöpalvelut Oy on osa HUS Kiinteistöt -yhtiöryhmää. Kokouksen esityslistan voi lukea täältä. Yhtymähallitus johtaa HUSin toimintaa, hallintoa ja taloutta. Yhtymähallituksessa on 17 jäsentä, joista kaksi on Helsingin yliopiston edustajia. Yhtymähallitus kokoontuu noin kerran kuukaudessa. HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme