Espoon omakotitonttihakuun tulossa 46 tonttia
Espoon kaupunki järjestää myös tulevana syksynä asukkaille tarkoitetun omakotitonttihaun. Hakuun tulee 46 tonttia suosituilta pientaloalueilta. Elinkeino- ja kilpailukykyjaosto päätti tonttihausta ja sen ehdoista kokouksessaan 6.5.

Eniten tontteja, 15, on tarjolla Kurttilassa. Espoonkartanosta hakuun tulee seitsemän tonttia ja Latokaskesta sekä Lintuvaarasta molemmista kuusi. Kauklahdessa on tarjolla viisi tonttia, Kalajärvellä neljä ja Henttaalla, Laaksolahdessa ja Nupurissa kussakin yksi.
Tonteista 27 on uusia kohteita. Loput 19 ovat kaupungille pääasiassa viime tai sitä edeltävänä vuonna palautuneita tontteja. Palautuneita tontteja on tavanomaista enemmän ja siihen vaikuttaa rakentamisen heikko suhdanne. Uudet tontit sijaitsevat Espoonkartanossa ja Lintuvaarassa. Kurttilassa, Latokaskessa, Kauklahdessa ja Kalajärvellä on sekä uusia että palautuneita tontteja.
Kaikki alueet ovat haluttuja pientaloalueita.
Hakija voi ostaa tai vuokrata tontin
Tontinhakijalla on mahdollisuus valita, ostaako vai vuokraako hän tontin. Edellisessä tonttihaussa kahdeksan osti ja 41 vuokrasi tontin.
Tonttien pinta-alat ovat 444–1 800 neliömetriä ja rakennusoikeutta on 111–360 kerrosneliömetriä.
Syksyllä alkavan tonttihaun tarkasta ajankohdasta viestitään myöhemmin Espoon kaupungin verkkosivuilla, jonne tulee myös tarkemmat tiedot haettavista tonteista. Tonttihaku perustuu arvontaan, jossa etusijalla ovat espoolaiset hakijat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli Isotalokaupunkiympäristön toimialajohtaja
Puh:+358 50 593 3359olli.isotalo@espoo.fiKatja Hakalatonttipäällikkö
Puh:+358 46 877 2956katja.k.hakala@espoo.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kaupunginhallitus: Asemakaavamuutos tuo lisää asuntoja Pohjois-Tapiolaan11.8.2025 17:24:12 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen syyskausi on käynnistynyt. Kaupunginhallitus kokoontuu kaksi kertaa kuukaudessa. Seuraava kokous on 25.8.2025.
Invasiv art avlägsnas från Laihalampi i Noux – förbjudet att använda sjön fram till 14.9.202511.8.2025 13:00:06 EEST | Pressmeddelande
Esbo stad samt närings-, trafik- och miljöcentralen i Nyland avlägsnar en invasiv art, solabborren (Lepomis gibbosus), från Laihalampi i Hakjärvs naturskyddsområde. Sjön har behandlats med en lösning och får inte användas 11.8–14.9.2025. På detta sätt försöker man stoppa att solabborren sprids och påverkar andra arter.
Haitallista vieraslajia poistetaan Nuuksion Laihalammella – lammen käyttö kielletty 14.9.2025 asti11.8.2025 13:00:06 EEST | Tiedote
Espoon kaupunki ja Uudenmaan ELY-keskus poistavat Hakjärven luonnonsuojelualueella sijaitsevalta Laihalammelta haitallista vieraslajia, aurinkoahventa (Lepomis gibbosus). Lampi on käsitelty liuoksella, eikä lampea saa käyttää 11.8.–14.9.2025. Toimenpiteellä pyritään välttämään aurinkoahvenen leviäminen ja vaikutukset muihin lajeihin.
Tilastot ja tutkimukset -kuukausitiedote8.8.2025 13:57:10 EEST | Tiedote
Espoon väkiluku oli kesäkuun 2025 lopussa ennakkotietojen mukaan 323 910. Yritystyöpaikkojen määrä väheni, mutta yritysten kokonaisliikevaihto kasvoi vuodentakaisesta tammi-toukokuussa. Työttömyyden kasvu jatkui, avoimia työpaikkoja enemmän kuin vuotta aiemmin.
SM-viikko tuo Espooseen tuhansia urheilijoita8.8.2025 07:23:00 EEST | Tiedote
SM-viikko on neljä päivää urheilun juhlaa Leppävaarassa, Oittaalla ja Vermossa 14.–17.8. Tänä vuonna neljän päivän aikana kisataan peräti 24 lajin suomenmestaruuksista. Espoo isännöi nyt SM-viikkoa ensimmäistä kertaa ja jatkaa isännöintiä heti ensi vuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme