Jaakko Kemppaisen uusi tietokirja pelien tärkeästä merkityksestä
Pelit tekevät hyvää esittelee pelit käyttäjäkeskeisenä taiteenlajina, jossa on paljon hyödyntämismahdollisuuksia kulttuurihyvinvoinnin kentällä. Se avaa pelien omalaatuisuutta taiteena, sekä yhdistää pelaamisen erityispiirteitä tutkittuun tietoon kulttuurin hyvinvointivaikutuksista.

Jaakko Kemppaisen tietokirja Pelit tekevät hyvää on julkaistu Aviadorin kustantamana.
Pelit ovat olleet osa ihmiskunnan historiaa ja kulttuuria vuosituhansia. Niitä on kuitenkin alettu ymmärtää omana taiteenlajinaan vasta viime aikoina. Samaan aikaan taiteen ja kulttuurin vaikutuksista ihmisen hyvinvointiin ja terveyteen tuotetaan yhä vakuuttavampia todisteita, joilla on vaikutusta esimerkiksi lainsäädäntöön. Eikö siis pelitaiteella pitäisi myös olla positiivisia vaikutuksia ihmisten hyvinvointiin?
Kirjassa käsitellään myös erilaisia pelaamisen ja pelien tekemisen muotoja, sekä millaisia hyvinvointivaikutuksia niillä on mahdollista saavuttaa erilaisten yleisöjen keskuudessa.
Kirjassa esitellään niin peliharrastusta yleisesti, terveyteen ja hyvinvointiin liittyviä hyötypelejä, kuin pelien tekemistä harrastuksena ja itseilmaisuna. Siinä pohditaan, miten pelitaiteen laajeneminen pahvilautojen ja digitaalisten ruutujen ulkopuolelle gallerioihin ja kaupunkitilaan edistää ihmisten kulttuurillista tasa-arvoa ja osallisuutta. Kirja sisältää myös vinkkejä ja esimerkkejä pelaamis- ja pelintekoharrastuksen tukemista ja järjestämistä varten.
Jaakko Kemppainen on pelisuunnittelun, sekä digitaalisen kulttuurin tutkimuksen maisteri. Hänellä on yli 20-vuotinen työkokemus pelien parista, enimmäkseen pelisuunnittelijana. Viimeisimmät viisi vuotta hän on työskennellyt Suomen ensimmäisenä pelitaiteen läänintaiteilijana Taiteen edistämiskeskuksen kulttuurihyvinvoinnin asiantuntijapalveluiden tiimissä.
KEMPPAINEN, JAAKKO : Pelit tekevät hyvää
128 sivua
Nidottu, pehmeäkantinen
ISBN 9789523812420
Ilmestymisaika: Toukokuu 2024
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottajaAviador Kustannus
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI
http://www.aviador.fi
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
101 finglishmiä – eroon tankeroista opastaa fiksumpaan englanninkieliseen viestintään14.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tämä kirja on sinulle, joka vastaat yrityksen tai muun organisaation englanninkielisestä viestinnästä tai markkinoinnista. Tai jos olet muuten vain kiinnostunut luontevasta englannin kielestä, opit taatusti tästä kirjasta paljon uutta.
M.A. Nummisen nuoruudenteos odotettuna uusintapainoksena14.7.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Novellikokoelma Lastuja on Nummisen ”Juhani Aho -näköisnimitrilogian” toinen osa, jatkoa Helsinkiin! -opiskelijaromaanille. Kolmatta osaa, Papin rouvaa, intomieliset lukijat odottavat yhä. Lastuja vilisee nummismaisia hauskan älyllisiä oivalluksia nykymaailman menosta, joka kummasti osoittautuu samaksi armojen wuosina 1971 ja 2025.
Jallunväriset yöt -romaanissa yksinäisten ja seurustelevien välinen kuilu on syvä kuin jätevesikaivo9.7.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Jallunväriset yöt on kertomus itsetunnosta, joka voi vajota likaviemärin pohjalle. Hämeenlinnan baareissa notkutuista öistä, sohvan väliin piilotetusta jallupullosta ja hahmosta, josta haluaa pitää hampaat irvessä kiinni, jottei todellisuus veisi mukanaan ja upottaisi.
Heinäkuussa Kulttuurikulmassa Antti Kolin Tiiroja-valokuvanäyttely8.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tiiroja-valokuvanäyttely Aviadorin Kulttuurikulmassa (Liisankatu 19, Helsinki) 2.7. – 30.7.2025. Vapaa pääsy, avoinna ma-pe klo 11-18 ja la klo 10-15.
Katariina Vuorisen uusin runokokoelma on ylistyslaulu elämänriemulle ja rakastamiselle27.6.2025 09:39:04 EEST | Tiedote
Katariina Vuorisen kuudes runokokoelma jatkaa tekijälleen ominaista kielellisesti barokkisen rikasta ja samalla taidokkaan tarkkaa tyyliä. Samalla se on uteliaan lyyrikon aistivoimainen matkakirja, jossa sisäinen ja ulkoinen maailma lomittuvat kiehtovasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme