Juhlabuffettien suosio kasvaa vauhdilla – ABC:n ja Pizza & Buffan juhlavat noutopöydät katetaan vuosittain jo yli 160 000 ruokailijalle
8.5.2024 09:39:28 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote
ABC:n ravintoloissa ja Pizza & Buffa -ketjussa valmistaudutaan parhaillaan äitienpäivään, jolloin ravintoloissa on tarjolla Suomen suosituimmat juhlabuffetit. Kohtuuhintaisen juhlaruokailun suosiossa on nähtävissä selkeää kasvua.

Vappu käynnisti tänä vuonna sekä ABC Ravintoloiden että Pizza & Buffa -ketjun ravintoloiden juhlabuffetkauden. Vappuna ja äitienpäivänä sekä myöhemmin syksyllä isänpäivänä ja joulukaudella valmiiksi katettujen noutopöytien ääreen kerääntyy molemmissa ketjuissa valtava määrä juhlaruokailijoita.
– Pizza & Buffan juhlabuffettien suosio on kasvanut voimakkaasti viime vuosina. Vuonna 2022 niitä myytiin yhteensä 48 500 kappaletta ja vuonna 2023 peräti 70 000, kertoo ketjupäällikkö Minna Siren SOK:lta.
ABC Ravintoloissa juhlabuffeteista nautti viime vuonna lähes 100 000 asiakasta. Luku kasvoi usealla tuhannella edellisvuodesta.
– Ravintolamme ovat ihmisten kohtaamispaikkoja niin arkena kuin juhlana. Jo perinteeksi muodostuneet juhlabuffetit ovat vuodesta toiseen merkityksellisiä asiakkaillemme, ja ne tuovat mukavaa vaihtelua päivittäin tarjoiltavaan noutopöytäämme, kertoo kehityspäällikkö Teemu Vehniäinen SOK:lta.
Kotiruoka maistuu myös juhlabuffeteissa
Tutut ja perinteiset kotiruokavaihtoehdot kiinnostavat asiakkaita myös juhla-aikoina. Viime vuosina suosikki on ollut erityisesti uunilohi, jota on tarjolla molempien ketjujen listalla myös tänä äitienpäivänä. Lisäksi tarjolla on muun muassa lämpimiä kasvisruokia, runsas salaattipöytä ja maistuvat jälkiruoat.
– Monipuolisuus, helppous ja kotiruokamaisuus höystettynä kohtuuhintaisuudella ovat buffettiemme vahvuuksia myös juhlapyhinä. Meille on tärkeää, että voimme tarjota iloa juhlahetkiin mahdollisimman monelle ruokailijalle. Suomalaiset rakastavat buffetteja, Minna ja Teemu kertovat.
Pizza & Buffa -ravintoloita on lähes 30 kappaletta. Ne ovat monipuolisia ja mutkattomia ravintoloita, joista jokaiselle löytyy taatusti jotain – pizzoja, salaatteja ja kotiruokaa. Pizza & Buffassa kaikki ruoat tarjotaan noutopöydästä. ABC Ravintoloita on yli 90, ja ne tarjoavat kestosuosikin eli Noutopöydän lisäksi muun muassa maistuvia á la carte -annoksia.
Myös lukuisissa muissa S-ryhmän ravintoloissa tarjoillaan äitienpäivän ateria. Tarjolla on herkullisia äitienpäivämenuja, -lounaita ja -buffetteja sekä perinteisiä äitienpäivän aamiaisia ja brunsseja eri hintaluokissa. Vaihtoehtoihin voi tutustua tarkemmin Raflaamon verkkosivuilla.
***
Äitienpäivän juhlabuffa Pizza & Buffassa: uunilohta (L, G), lihapullia kermakastikkeessa (L, G), béarnaisebroileria (L, G), juusto-kermaperunoita (L, G), perunamuusia (L, G), lämpimiä kasviksia (G, VE), hot dogeja, herkullinen pizzapöytä, runsas salaattipöytä, nachoja ja salsaa, leipäpöytä, ruokajuomat, mansikkatäytekakkua (L), kahvia ja teetä. Hinta S-Etukortilla 20,30 € (ilman S-Etukorttia 22,30 €). 3–6-vuotiaat 3,90 € ja 7–11-vuotiaat 8,90 €. Lue lisää: https://www.raflaamo.fi/fi/uutinen/5935-pizza-buffan-aitienpaivassa-kattaus-taynna-rakkautta-125
Äitienpäivän Noutopöytä ABC Ravintolassa: appelsiinikirjolohta (L, G), vuohenjuustobroileria (L, G), tofukasvispaistosta (VE, G), kermaperunoita (L, G), runsas salaattipöytä, talon leipälajitelma, ruokajuomat, jälkiruokalajitelma, kahvia, teetä ja kaakaota. Lisäksi noin 20 ABC Ravintolassa on tarjolla myös pizzapöytä. Hinta S-Etukortilla 18,90 € (ilman S-Etukorttia 20,90 €). Lapset 3–7-vuotiaat 6,90 € ja juniorit 8–12-vuotiaat 8,90 €. Alle 3-vuotiaat syövät veloituksetta aikuisten ruokaillessa Noutopöydästä. Lue lisää: https://www.abcasemat.fi/ajankohtaista/aitienpaivan-noutopoyta-2024
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Minna Siren, ketjupäällikkö, Pizza & Buffa, SOK Matkailu- ja ravitsemiskauppa, +358(0)107682818, minna.siren@sok.fi
Teemu Vehniäinen, kehityspäällikkö, ABC Ravintola, SOK Liikennekauppa, puh. +358(0)10 768 0827, teemu.vehniainen@sok.fi
SOK:n viestintä
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 8–16.
Kuvat

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa & ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissäja oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme Suomeen vuosittain noin 500 miljoonaa euroa.
#parempipaikkaelää
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-ryhmän tammi–kesäkuun myynti kasvoi edellisvuodesta10.7.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
S-ryhmään kuuluvien alueosuuskauppojen, SOK:n ja niiden tytäryhtiöiden veroton vähittäismyynti tammi–kesäkuussa 2026 oli 7 319,3 miljoonaa euroa. Myynti kasvoi edellisvuodesta 4,5 prosenttia. Kehitys oli vahvaa muun muassa liikennekaupassa ja marketkaupassa.
Tutun arkituotteen pakkaus uudistui: yli 34 000 kg vähemmän pakkausmuovia7.7.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Osassa Kotimaista kirsikkatomaattirasioita on tänä keväänä toteutettu pakkausmuutos, joka vähentää pakkausmuovin määrää merkittävästi. Muutos koskee Osuuskunta Närpiön Vihanneksen toimittamien Kotimaista kirsikkatomaattien rasioita, joissa toteutettu pakkausuudistus vähentää pakkauksissa käytetyn muovin määrää vuositasolla yli 34 000 kg. Tämä vastaa yhteensä yli 1,6 miljoonaa muovikassia.
Ei enää ostosten nostelua hihnalle – Kerää ja skannaa -palvelun käyttö onnistuu yhä useammassa myymälässä omalla puhelimella25.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän Kerää ja skannaa -palvelu löytyy jo 67 myymälästä. Palvelun uusin versio, jossa skannaus tehdään omalla puhelimella, on käytössä 7 myymälässä. Mobiili Kerää ja skannaa -palvelu toimii S-ostoslista-sovelluksessa, joka tarjoaa asiakkaille muitakin arkea helpottavia ominaisuuksia.
ABC:n suuri koirakysely: Joka neljäs koiranomistaja jättää automatkan tekemättä koiran vuoksi – yli 2500 koiraihmistä antaa parhaat vinkit lemmikin kanssa matkustamiseen24.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Tänäkin vuonna moni suomalainen suuntaa kesälomamatkalle koiransa kanssa. ABC:n tuoreen kyselytutkimuksen mukaan lemmikin kanssa matkustaminen vaatii tarkkaa ennakkosuunnittelua. Vastaajien mukaan Suomen teillä suurimpia haasteita ovat lemmikille sopivien taukopaikkojen vähyys, minkä vuoksi matkoja jätetään jopa tekemättä. ABC on tarttunut tähän tarpeeseen ja tuonut asemilleen entistä enemmän koiraystävällisiä palveluita.
ABC:n kysely: Tässä on juhannuksen automatkojen ykkösbiisi18.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän asiakasomistajille toteutettu kysely kertoo, että noin joka toinen lähtee juhannusliikenteeseen autolla, ja tänään torstaina on ylivoimaisesti suosituin lähtöpäivä. Vaikka moni kuuntelee nykyään omaa soittolistaa ja podcasteja, juhannuksen automatkalla radio on yhä ylivoimaisen suosittu. Suosikkibiiseistä yksi nousi selvästi muiden yläpuolelle: Arttu Wiskarin Mökkitie.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme