Vuosiraportit kertovat kattavasti Hekan vuodesta 2023
Helsingin kaupungin asunnot Oy:n (Heka) vuosi 2023 oli haastava ja tapahtumarikas: Hekan vuokrankorotukset herättivät laajaa yhteiskunnallista keskustelua ja yhtiössä tehtiin organisaatiomuutos, joka näkyi yhtiön toiminnassa sekä työntekijöiden arjessa. Näiden lisäksi vuoteen mahtui lukuisia tekoja, joilla Suomen suurin vuokranantaja edistää vastuullisempaa vuokra-asumista.

Hekan vuosiraportoinnin kokonaisuus koostuu kolmesta julkaisusta: vastuullisuusraportista, toimintakertomuksesta ja ensimmäistä kertaa tehdystä tietotilinpäätöksen tiivistelmästä, jossa kuvaamme ja arvioimme tietosuojatyötämme. Nyt julkaistu vastuullisuusraportti on Hekan neljäs ja se on laadittu GRI-standardien mukaisesti.
Tutustu Hekan vuosiraportointikokonaisuuteen Hekan verkkosivuilla tai Issuu-palvelussa.
Heka toimii ekologisesti, sosiaalisesti ja taloudellisesti kestävästi
Kaikki Hekan valmistuneet uudiskohteet ovat A-energialuokkaa. Peruskorjauksissa talojen energiatehokkuutta parannetaan kymmenillä prosenteilla ja kaukolämpöä vaihdetaan mahdollisuuksien mukaan maalämpöön ja moniin kohteisiin asennetaan aurinkopaneeleita. Pilotoimme uudenlaisia toimintatapoja: vuonna 2023 Hekalla alkoi EU-rahoitteinen BuildOn-hanke, jonka tavoitteena on tuottaa kohtuuhintaisia digitaalisia ratkaisuja, joilla voidaan parantaa kiinteistöjen energiatehokkuutta ja olosuhteita. Kaikki Hekan uudet työajoneuvot kulkevat vaihtoehtoisilla käyttövoimilla.
Heka-asunnot ovat asukkaiden pitkäaikaisia koteja. Kohtuuhintaisuus ja toistaiseksi voimassa oleva vuokrasopimus antavat asukkaille turvaa, joustoa ja mahdollisuuksia hyvään arkeen tulotasosta riippumatta. 86 prosentissa kohteissamme on aktiivista asukastoimintaa. Päivitetty asukasdemokratiasääntö antaa asukkaille päätösvaltaa ja vaikutusmahdollisuuksia omaa asumista ja pihapiiriä koskevissa asioissa. Meillä on vain vähän määräaikaisia työntekijöitä ja lähes kaikista asukkaidemme palveluista vastaavat Hekan omat työntekijät, jotka tuntevat talomme ja toimintatapamme. Työhyvinvointia ja työntekijöiden osaamista tuetaan monin tavoin, mikä näkyy sitoutuneina työntekijöinä. Asukkaiden ja työntekijöiden tyytyväisyyttä Hekaan mittaamme vuosittain.
Vuonna 2023 Hekan keskivuokra 12,60 €/m2/kk, mikä oli 43,1 prosenttia Helsingin vapaarahoitteista vuokratasoa pienempi. Lainapääomamme vuoden 2023 lopussa oli noin kolme miljardia euroa ja lainojemme keskikorko oli 2,3 prosenttia. Pidämme huolta asuntokannastamme ja vuonna 2023 peruskorjaus valmistui 735 asunnossa. Uusia kohteita valmistui 11.
Yhteyshenkilöt
Lisätietoa Hekan vastuullisuusraportoinnista antaa
Mikaela Lindfors
Hekan ympäristö- ja vastuullisuuspäällikkö
p. 09 5767 4961
mikaela.lindfors@hekaoy.fi
Muista raporteista lisätietoa antaa
Hekan viestintä
viestinta@hekaoy.fi
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupungin asunnot (Heka) on Suomen suurin asuntojen vuokranantaja. Noin 53 000 asunnossamme asuu lähes 100 000 helsinkiläistä eli noin joka seitsemäs helsinkiläinen. Tarjoamme asukkaillemme kohtuuhintaista, laadukasta ja turvallista arkea.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka)
Vesa Nevala: Kohtuuhintaisia koteja syntyy myös sinne, missä rakentaminen on vaativinta1.12.2025 12:31:27 EET | Blogi
Helsingin rakentamiskustannuksista käydään nyt vilkasta keskustelua. Se on tärkeää, sillä asumisen hinta vaikuttaa kaikkien helsinkiläisten arkeen. Keskustelussa jää kuitenkin helposti varjoon se, mistä kustannukset todellisuudessa syntyvät ja mihin niissä voidaan vaikuttaa. Helsinki on poikkeuksellisen vaativa rakennusympäristö. Merellinen sijainti, tiivis kaupunkirakenne, ahtaat tontit ja haastava maaperä nostavat rakentamisen kustannuksia heti alkuvaiheesta lähtien. Asemakaavoissa on paljon yksityiskohtaisia määräyksiä, jotka määrittelevät rakennusten muodon, julkisivut ja tekniset ratkaisut. Kun reunaehdot ovat näin tiukat, eri kaupunkien kohteita ei voi verrata toisiinsa niin suoraviivaisesti kuin Helsingin Sanomissa 27.11.2025 tehtiin. Helsinki on vaativa rakennuspaikka, mutta se ei tee rakentamisesta tarpeettoman kallista Helsingin Sanomien artikkelissa annettiin ymmärtää, että Helsingissä rakennetaan prameasti. Helsingin asuntotuotanto perustuu kuitenkin käytännöllisiin ja kest
Heka ja Helsingin kaupunki ovat käynnistäneet selvitystyön asukasvalintojen tulevaisuuden organisoinnista – tavoitteena vähentää asuntojen tyhjäkäyttöä28.11.2025 08:37:46 EET | Tiedote
Helsingin kaupungin asunnot Oy (Heka) ja Helsingin kaupunki ovat käynnistäneet selvitystyön, jossa tarkastellaan, miten yhtiön asukasvalinnat olisi tulevaisuudessa tarkoituksenmukaista organisoida.
Päivi Jokinen: Asukkaiden palaute ohjaa meitä oikeaan suuntaan11.11.2025 10:01:14 EET | Blogi
Me Hekalla haluamme huolehtia siitä, että mahdollisimman monella helsinkiläisellä on koti, jossa voi elää omannäköistä arkea turvallisesti ja kohtuulliseen hintaan. Seuraamme tarkasti, miten asukkaamme kokevat asumisen ja palvelumme. Tänä syksynä toteutettu asukastyytyväisyyskysely 2025 kertoi, että olemme oikealla tiellä: asukastyytyväisyys on noussut kaikilla osa-alueilla. Peräti 52 prosenttia vastaajista arvioi Hekan hyväksi tai erinomaiseksi vuokranantajaksi, kun vuotta aiemmin vastaava osuus oli 39 prosenttia. Tulokset ilahduttavat, mutta eivät yllätä. Olemme viime vuosina tehneet paljon töitä sen eteen, että palvelumme olisi läpinäkyvämpää, yhteydenpito sujuvampaa ja arki helpompaa. Asumisen laatu mitataan arjen sujuvuudessa Asukkaat ovat edelleen erittäin tyytyväisiä asuntojensa sijaintiin (4,25/5) ja kokoon (4,15/5). Hyvä sijainti tekee arjesta sujuvaa: palvelut, koulut ja luonto ovat lähellä. Kodin koko puolestaan vaikuttaa siihen, miten hyvin koti vastaa elämäntilanteen tarpe
Hekan asukastyytyväisyys nousussa6.11.2025 09:24:42 EET | Tiedote
Hekan asukastyytyväisyys on noussut kaikilla osa-alueilla. Vuoden 2025 asukaskyselyssä 52 prosenttia vastaajista arvioi Hekan vuokranantajana hyväksi tai erinomaiseksi, kun vuotta aiemmin vastaava osuus oli 39 prosenttia.
Maria Aspala: Kohtuuhintainen asuminen on Helsingin kasvun elinehto29.10.2025 08:36:13 EET | Blogi
Helsinki kasvaa ja muuttuu jatkuvasti. Kaupunki vetää puoleensa opiskelijoita, ammattilaisia ja perheitä eri puolilta Suomea – eikä ihme. Elinvoimainen, monipuolinen Helsinki tarjoaa mahdollisuuksia, joita muualla ei aina ole. Kaupungin kehitys rakentuu kuitenkin sen varaan, että kaikilla on mahdollisuus asua täällä. Tämä perusta on nyt uhattuna. Hallitus suunnittelee, että korkotukilainojen myöntövaltuus putoaa 500 miljoonaan euroon vuonna 2027, kun se oli vielä viime vuonna 2,2 miljardia euroa ja tänä vuonna 1,7 miljardia euroa. Kaikki Hekan uudiskohteet ja perusparannukset on rahoitettu korkotukilainoilla. Jos leikkaukset toteutuvat, uusien asuntojen ja peruskorjausten määrä vähenee tuntuvasti. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kohtuuhintaisten kotien rakentaminen Helsingissä hidastuu merkittävästi samalla kun niiden tarve kasvaa. Leikkaukset uhkaavat sekä koteja että työpaikkoja Leikkauksilla olisi vaikutusta myös työllisyyteen. Hekan rakentaminen ja perusparannukset ovat työllistä
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme