Kiitos helsinkiläiset – tervetuloa juhlistamaan OmaStadin kolmatta kierrosta 11.6.
Helsinki haluaa kiittää kaikkia OmaStadin kolmannelle kierrokselle osallistuneita kaupunkilaisia. Siksi Aleksanterinkadulla sijaitseva Helsingin kaupunginmuseo täyttyy tiistaina 11. kesäkuuta kello 16–18 musiikista, kohtaamisista ja kiitospuheista.

OmaStadin kolmannen kierroksen aikana yli 42 000 asukasta osallistui äänestämiseen ja yhteiskehittämiseen. Onnistuneen osallistuvan budjetoinnin kolmannen kierroksen tekivät aktiiviset helsinkiläiset, kaupungin työntekijät, asiantuntijat, järjestöt ja vapaaehtoiset yhdessä.
Helsinkiläiset ovatkin tervetulleita juhlistamaan OmaStadin kolmatta kierrosta, Helsinkiä ja virittäytymään juhlatunnelmaan ennen 12. kesäkuuta vietettävää Helsinki-päivää.
OmaStadin kiitosjuhla kruunaa kolmannen kierroksen
Helsingin kaupunginmuseossa järjestettävän kiitosjuhlan ohjelmassa on kesäisen musiikin lisäksi kiitospuheita, joista yhden pitää Helsingin pormestari Juhana Vartiainen.
– Osallistuva budjetointi istuu Helsinkiin ja helsinkiläisille luontevasti. Asukkaiden ajatuksia rohkaistaan OmaStadin avulla esille. Äänestyksessä menestyneet ehdotukset kehitetään toteutettaviksi hankkeiksi yhdessä kaupungin asiantuntijoiden kanssa. Kannustan mielelläni tällaiseen luovuutta lisäävään toimintaan, joka lisää pääkaupunkimme viihtyisyyttä, sanoo Vartiainen.
OmaStadi lisää ideointia ja keskustelua
– Toimivaa demokratiaa ei tule pitää itsestäänselvyytenä. OmaStadi on onnistunut keino vahvistaa lähidemokratiaa tukemalla keskustelua yhteisistä asioista, luomalla yhteisöllisyyttä ja ymmärrystä vaikuttamisesta sekä yhteisten asioiden hoitamisesta kaupungissa, sanoo OmaStadista vastaava kehittämispäällikkö Kirsi Verkka.
Kevättalvella helsinkiläiset äänestivät lähes 700 ehdotuksesta 45 hanketta toteutettavaksi. Kaupunkilaiset osallistuivat hankkeiden toteutuksen suunnitteluun yhdessä kaupungin asiantuntijoiden kanssa OmaStadin verkkosivustolla ja tilaisuuksissa. Kaikkien hankkeiden suunnittelua ja toteutusta voi seurata sivustolla.
Osallistuva budjetointi on vakiintunut toimintatapa Helsingissä. Se innostaa kaupunkilaisia osallistumaan ja vaikuttamaan. Meneillään olevalla OmaStadin kolmannella kierroksella käytetään 8,8 miljoonaa euroa asukkaiden ehdottamien ja äänestämien hankkeiden toteuttamiseen.
Helsingin kaupunginmuseo sijaitsee Senaatintorin kulmalla osoitteessa Aleksanterinkatu 16. Helsinkiläiset ovat tervetulleita kaupunginmuseoon OmaStadin kiitosjuhlaan tiistaina 11. kesäkuuta kello 16–18 ilman erillistä ilmoittautumista.
Tämä tiedote on julkaistu Hel.fi-sivustolla käännösversiona ruotsiksi ja englanniksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kirsi Verkka, kehittämispäällikkö, +358 403 362281, kirsi.verkka@hel.fi
Anne Nissinen, osallisuuspäällikkö, +358 403 362228, anne.k.nissinen@hel.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaosto kuuli Hekan ja Auroranlinnan ajankohtaiskatsaukset15.9.2025 19:00:56 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaosto käsitteli 15. syyskuuta Helsingin kaupungin asunnot Oy:n (Heka) ja Kiinteistö Oy Auroranlinnan ajankohtaiskatsauksia. Jaosto merkitsi katsaukset tiedoksi.
Helsingin kaupunginhallituksen päätökset15.9.2025 17:11:51 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus kokoontui 15. syyskuuta. Kaupunginhallitus päätti historiatoimikunnan asettamisesta toimikaudekseen sekä käsitteli aloitteita.
Helsingin kaupunginvaltuusto piti kyselytunnin ja käsitteli valtuutettujen aloitteita10.9.2025 22:13:16 EEST | Tiedote
Kaupunginvaltuustossa järjestettiin keskiviikkona 10. syyskuuta kyselytunti. Lisäksi kokouksessa käsiteltiin valtuutettujen aloitteita ja kansalliskielilautakunnan vuosikertomusta.
Helsingin kaupunginhallituksen elinkeinojaosto päätti työllisyydenhoidon Helsinki-lisän myöntämisehtojen uudistamisesta8.9.2025 17:59:32 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeinojaosto kokoontui valtuustokauden ensimmäiseen kokoukseensa 8. syyskuuta ja hyväksyi työllisyydenhoidon Helsinki-lisän myöntämisehtojen uudistamisen.
Helsingin kaupunginhallitus määritteli myyntiperiaatteita asuinkerrostalotonteille8.9.2025 16:57:52 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus kokoontui 8.9. ja päätti myyntiperiaatteista asuinkerrostalotonteille Sörnäisissä ja Kalasatamassa. Kaupunginhallitus käsitteli myös useita valtuutettujen jättämiä aloitteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme