Vesivoiman luontovaikutukset ja yhteiskunnalliset kokonaisvaikutukset sovitettava yhteen
15.5.2024 11:32:47 EEST | Energiateollisuus ry | Tiedote
Energiateollisuus ry on teettänyt Gaia consulting Oylla selvityksen vesivoiman luonto- ja yhteiskunnallisista kokonaisvaikutuksista. Selvityksen mukaan riittävä vesiympäristöjen suojelun taso voidaan saavuttaa, jos vesistöjen biodiversiteettiä tarkastellaan kokonaisuutena, joka huomioi sekä yhteiskunnan käyttöpaineet, että ekosysteemien säilymisen kannalta riittävän suojelun tason.
Energiateollisuus on teettänyt Gaia Consulting Oy:llä selvityksen vesivoiman vaikutuksista biodiversiteettiin. Vaikutukset ovat moninaisia. Padot aiheuttavat fyysisen esteen kalojen ja myös muiden eliöiden kululle. Padoilla säädellään virtaamaa, joka merkittävällä tavalla vaikuttaa veden määrään sekä padon ylä- että alapuolella. Ne vaikuttavat myös vedessä olevan aineksen kulkeutumiseen ja veden korkeuden vaihteluun sekä veden viipymään. Selvityksessä tunnistetut vesivoiman vaikutukset välittyvät eri mekanismien kautta koko vesistöön, muuttaen sen olosuhteita ja biodiversiteettiä koko virtavesijärjestelmässä.
Selvityksen teettämisen taustalla on se, että energia-ala on sitoutunut olemaan luontopositiivinen vuoteen 2035 mennessä, eli huolehtimaan siitä, että alan kokonaisvaikutukset luontoon ovat plussan puolella. Työn käynnistämiseksi Energiateollisuus ry julkaisi biodiversiteettitiekartan kesällä 2022, jossa energia-ala asettaa ensimmäistä kertaa luonnon monimuotoisuustavoitteensa.
Vaikka vesivoiman luontovaikutukset ovat merkittäviä, tuottaa vesivoima samalla paitsi uusiutuvaa energiaa, myös säätövoimaa vaihtelevan energiantuotannon tueksi. Sillä on tärkeä yhteiskunnallinen rooli vihreässä siirtymässä, ja energia-alan kokonaiskestävyyden saavuttamisessa.
- Vesivoiman yhteiskunnallinen merkitys on otettava huomioon biodiversiteettitavoitteita ja toimenpiteitä suunniteltaessa, toteaa Energiateollisuuden vesivoima-asiantuntija Marja Rankila. – Vesivoimaa on tuotettava vastuullisesti, mutta vastuullisuuden osa-alueita ovat myös säätövoiman tuotanto energiajärjestelmän tarpeisiin sekä muut säännöstelyyn liittyvät yhteiskunnalliset tarpeet, kuten tulvasuojelu. Myös vesivoiman tuotantomahdollisuuksista on huolehdittava osana kokonaisuutta, Rankila jatkaa.
Selvityksen mukaan riittävä vesiympäristöjen suojelun taso voidaan saavuttaa, jos vesistöjen biodiversiteettiä tarkastellaan kokonaisuutena, joka huomioi sekä yhteiskunnan käyttöpaineet, että ekosysteemien säilymisen kannalta riittävän suojelun tason. Selvityksen mukaan vesivoiman biodiversiteettivaikutuksia voidaan vähentää muun muassa virtaaman sääntelyyn liittyvillä toimilla, kuten ympäristö- ja houkutusvirtaamilla, säännöstelyjen kehittämisellä sekä virtavesien kunnostuksilla. Vaelluskalojen tilannetta voidaan kohentaa rakentamalla kalateitä ja ohitusuomia, erilaisilla ylisiirtoratkaisuilla sekä huolehtimalla alasvaellusrakenteista.
- Vesivoimayhtiöt ovat jo mukana työssä moninaisilla hankkeilla etenkin vaelluskalojen hyväksi, ja niitä halutaan tehdä lisää, toteaa Rankila. – Vesivoiman ilmasto- ja ympäristövaikutukset ovat hyvin moninaisia, ja tässä haetaan jatkuvasti parasta kompromissia eri tavoitteiden välillä.
Jotta vesivoimatoimiala voisi asettaa luonnon monimuotoisuuden kannalta oleellisia ja toimialan vaikutusta kuvaavia tavoitteita biodiversiteetin edistämiseksi vesistöissä, tulee vesivoiman biodiversiteettivaikutusten merkittävyys pystyä arvioimaan luotettavalla ja vertailukelpoisella tavalla. Selvityksessä todetaan, että toistaiseksi yhtenäinen mittaristo hankekohtaisten vaikutusten seuraamiseen puuttuu.
Yhteyshenkilöt
Marja RankilaEnergiateollisuus / Energiantuotanto
Puh:+358408454373Marja.Rankila@energia.fiLinkit
Energiateollisuus ry (ET) on energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen etujärjestö. Edustamme yrityksiä, jotka tuottavat, hankkivat, siirtävät ja myyvät sähköä, kaasua, kaukolämpöä ja kaukojäähdytystä sekä tarjoavat niihin liittyviä palveluja. Tavoitteenamme on, että vuonna 2035 asiakas, yhteiskunta ja ympäristö saavat hiilineutraalista energiasta uutta hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Energiateollisuus ry
Sähkönkäyttö huhtikuussa viime vuoden tasolla — teollisuus käytti sähköä vähemmän1.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Suomi käytti huhtikuun aikana sähköä 7,1 terawattituntia — hitusen enemmän kuin viime vuoden huhtikuussa. Teollisuuden prosesseissa sähköä kului vähemmän, mutta muu kulutus kasvoi. Tämä selviää Energiateollisuus ry:n sähkötilastosta.
Suomen energiajärjestelmä on uuden kasvun ja vakauden lähde21.5.2026 11:04:46 EEST | Tiedote
Puhdas siirtymä ja energiamurros on Suomelle mahdollisuus, josta voivat hyötyä niin talous, ilmasto kuin asiakkaat. Hyödyt eivät kuitenkaan toteudu itsestään, vaan edellyttävät pitkäjänteistä ja ennakoitavaa energiapolitiikkaa.
Selvitys: Investoinnit sähkönjakeluverkkoihin ovat pohja talouskasvulle ja tukevat työllisyyttä13.5.2026 10:01:09 EEST | Tiedote
Sähköistyminen voi parhaimmillaan luoda Suomeen yli 20 000 työpaikkaa, joista jopa puolet voi jäädä syntymättä, mikäli sähkönjakeluverkkojen investointien pullonkauloja ei ratkaista ajoissa. Tämä käy ilmi Energiateollisuus ry:n, Paikallisvoima ry:n ja Energiakaupungit ry:n tänään julkaistusta selvityksestä, jossa tarkastellaan sähköistymisen vaikutuksia sähkönjakeluverkkoihin sekä Suomen kasvuun ja työllisyyteen.
Vesivoimaloiden uudet kalatalousvelvoitteet edellyttävät tarkkaa arviointia8.5.2026 10:36:32 EEST | Tiedote
Hallitus on antanut 7.5.2026 eduskunnalle hallituksen esityksen, jossa vesilakiin ehdotetaan säännöksiä uuden kalatalousvelvoitteen, kalatalousmaksun tai niiden yhdistelmän määräämisestä vesivoimalaitoksille, joiden lupiin ei velvoitetta ole aiemmin sisältynyt (ns. nollavelvoitelaitokset). Kyse on vesivoima-alan kannalta merkittävästä lakimuutoksesta.
Korjausrakentamisavustus voi vauhdittaa rakentamista – tukimalli ratkaisee vaikutukset työllisyyteen ja energiajärjestelmään6.5.2026 10:04:56 EEST | Tiedote
Uusi korjausrakentamisavustus voi vauhdittaa asuinrakennusten energiaremontteja, lisätä työllisyyttä ja tukea ilmastotavoitteita. Tukimallissa tulee kuitenkin välttää edellisen energia-avustuksen rakenteelliset ongelmat ja suunnata tuki aidosti energiatehokkuutta parantaviin toimiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme